Květy pestrých barev – hrachor a fazole na vaší zahradě

Hrachor a fazole – dvě letní krasavice, které ozdobí pergoly, ploty a zídky, ale také zakryjí nevzhledné zahradní kouty. Stačí podpěra a pak se nestačíte divit, jak rychle si jejich zakroucené výhonky budou hledat cestu vzhůru.

Květy pestrých barev – hrachor a fazole na vaší zahradě
Květy pestrých barev – hrachor a fazole na vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Hrachor (Lathyrus) je letnička z čeledi bobovitých, příbuzná jedlého hrachu. Roste v jižní Americe a v afrických tropech. Do Čech se dostala ze Sicílie v 18. století, její první zahradní odrůdy začaly vznikat ve druhé polovině 19. století. Dnes se pěstuje velké množství hybridů lišících se nejen barvou květů, ale i jejich velikostí či velikostí rostliny, novější odrůdy mívají i květy zvlněné, pruhované či dvoubarevné (řada z těchto hybridních odrůd však nevoní). Škála barev květů sahá od bílé přes jemně žlutou, růžovou a tmavě červenou až k levandulově modrým a temně fialovým tónům. V obchodech koupíte i zajímavé barevné směsi semínek.

Chce slunce a vodu

Všechny druhy hrachorů vyžadují slunné a teplé stanoviště, půda by měla být středně těžká, výživná a vápnitá. Hrachor nesnáší půdy těžké a zamokřené, v suchých a málo výživných půdách tvoří krátké stonky a malé květy, někdy může dojít i k opadu poupat.  Semena se mohou ukládat do půdy už od března – do řádku podél opěrné konstrukce, vždy po 2 až 3 semenech v intervalu 10 cm. Hrachory obohacují půdu o dusík, přesto je dobré je pohnojit kompostem, rohovými odřezky a trochou kopřivové jíchy. V letních horkých dnech je také nezbytná vydatná zálivka. Hrachory šplhají až do výšky 1,5 až 3 m. Jen nízké odrůdy zůstávají 25 až 40 cm nad zemí. Všechny kultivary kvetou od července do října.

Hrachor i jako trvalka

V zahradách se hlavně používá hrachor vonný (Lathyrus odoratus). Je to jednoletá bylina s listy zakončenými úponkou. Květy jsou velké bílé, růžovéčervenavé až fialové. Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorů jediná popínavá trvalka. Dorůstá až do dvou metrů. Kvete hrozny bílých, růžových nebo červených květů na dlouhých stopkách. Vyžaduje plné slunce a humózní, úrodnou a dobře provzdušněnou půdu. Na podzim je vhodné pro bohaté kvetení v příštím roce půdu zkypřit a pohnojit, nedoporučuje se však přímé organické hnojení. Kvetoucí hrachorové stvoly vám vydrží velmi dlouho ve váze a navíc příjemně provoní celý pokoj.

Bujný fazol

Stejnou službu vám v zahradě nebo i na terase či balkóně udělá i okrasná fazole, odborně fazol šarlatový (Phaseolus coccineus). Je nádherný díky svým listům, květům i plodům.  Původem je z Mexika, kde se jako plodina pěstuje přes 2000 let, jeho okrasná podoba záhy zdomácněla i v Evropě. Dobře se mu daří na slunných místech chráněných před větrem. Vysévá se přímo na stanoviště po dvou až třech semínkách do jednoho hnízda. Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé, červenobílé nebo červené a rostou v řídkých hroznech.

Fazol kvete do poloviny září. Mladé plody – lusky jsou vhodné k jídlu, podobně jako vařená zralá semena, což jsou velké barevné fazolové boby. Ve velmi suchém počasí rostliny často zalévejte a mlžte květy, abyste tím podpořili nasazení většího množství plodů. Čím více se jich sklidí, tím více rostliny pokvetou a tím více se sklidí dalších jedlých lusků.

Poslušné popínavky

Hrachor i fazol jsou velmi lehké, takže se budou šplhat po všem, čím jim „vytvarujete cestu vzhůru“. Ať je tu umělohmotná mřížka, drátěný plot nebo konstrukce, vrbové proutí či natažené provázky. Můžete je ale vysadit i do zavěšených nádob, pak budou výhony klesat dolů v krásných girlandách. Fantazii se meze nekladou, hrachory i fazole budou poslušně plnit vaše přání.

TIP

Chřupavý salát

Většina lidí fazolové lusky vaří, ale mladé křehké fazolky tence nakrájené jsou velmi chutné do salátů. Musíte je ovšem dobře omýt, abyste je zbavili případných zbytků pesticidů a jiných chemikálií z postřiků. Syrové fazolové lusky obsahují větší množství živin, vařením ztrácejí asi třetinu vitaminu C.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Setí polykultury tří sester

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Polykultura tří sester je systém efektivního pěstování tří různých plodin, které spolu dokážou růst a navzájem si vyhovují. Ukážeme vám tři sestry v podobě fazolí, kukuřice a dýně.

DLOUHÁ VERZE___Polykultura tří sester

Víte, co to je polykultura tří sester? To je pěstování takových plodin, kterou si jsou navzájem nápomocné.

Poradna Václava Větvičky

Opět odpovídáme na dotazy diváků. Hostem je Václav Větvička.

Vysévání fazolí na týpí konstrukci

Jak vysévat fazole na týpí konstrukci poradí zahrádkářská poradna

Postup pěstování řepy

Řepa patří mezi plodiny, který se u nás pěstují již stovky let. Ukážeme vám, jak pěstování řepy podpořit moderními způsoby.

Jak vyrobit oporu pro popínavé rostliny z větví

V rubrice Prima NÁPADY vyrobíme stylové přírodní podpěry pro popínavé rostliny a rajčata.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.