Květy pestrých barev – hrachor a fazole na vaší zahradě

Hrachor a fazole – dvě letní krasavice, které ozdobí pergoly, ploty a zídky, ale také zakryjí nevzhledné zahradní kouty. Stačí podpěra a pak se nestačíte divit, jak rychle si jejich zakroucené výhonky budou hledat cestu vzhůru.

Květy pestrých barev – hrachor a fazole na vaší zahradě
Květy pestrých barev – hrachor a fazole na vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Hrachor (Lathyrus) je letnička z čeledi bobovitých, příbuzná jedlého hrachu. Roste v jižní Americe a v afrických tropech. Do Čech se dostala ze Sicílie v 18. století, její první zahradní odrůdy začaly vznikat ve druhé polovině 19. století. Dnes se pěstuje velké množství hybridů lišících se nejen barvou květů, ale i jejich velikostí či velikostí rostliny, novější odrůdy mívají i květy zvlněné, pruhované či dvoubarevné (řada z těchto hybridních odrůd však nevoní). Škála barev květů sahá od bílé přes jemně žlutou, růžovou a tmavě červenou až k levandulově modrým a temně fialovým tónům. V obchodech koupíte i zajímavé barevné směsi semínek.

Chce slunce a vodu

Všechny druhy hrachorů vyžadují slunné a teplé stanoviště, půda by měla být středně těžká, výživná a vápnitá. Hrachor nesnáší půdy těžké a zamokřené, v suchých a málo výživných půdách tvoří krátké stonky a malé květy, někdy může dojít i k opadu poupat.  Semena se mohou ukládat do půdy už od března – do řádku podél opěrné konstrukce, vždy po 2 až 3 semenech v intervalu 10 cm. Hrachory obohacují půdu o dusík, přesto je dobré je pohnojit kompostem, rohovými odřezky a trochou kopřivové jíchy. V letních horkých dnech je také nezbytná vydatná zálivka. Hrachory šplhají až do výšky 1,5 až 3 m. Jen nízké odrůdy zůstávají 25 až 40 cm nad zemí. Všechny kultivary kvetou od července do října.

Hrachor i jako trvalka

V zahradách se hlavně používá hrachor vonný (Lathyrus odoratus). Je to jednoletá bylina s listy zakončenými úponkou. Květy jsou velké bílé, růžovéčervenavé až fialové. Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorů jediná popínavá trvalka. Dorůstá až do dvou metrů. Kvete hrozny bílých, růžových nebo červených květů na dlouhých stopkách. Vyžaduje plné slunce a humózní, úrodnou a dobře provzdušněnou půdu. Na podzim je vhodné pro bohaté kvetení v příštím roce půdu zkypřit a pohnojit, nedoporučuje se však přímé organické hnojení. Kvetoucí hrachorové stvoly vám vydrží velmi dlouho ve váze a navíc příjemně provoní celý pokoj.

Bujný fazol

Stejnou službu vám v zahradě nebo i na terase či balkóně udělá i okrasná fazole, odborně fazol šarlatový (Phaseolus coccineus). Je nádherný díky svým listům, květům i plodům.  Původem je z Mexika, kde se jako plodina pěstuje přes 2000 let, jeho okrasná podoba záhy zdomácněla i v Evropě. Dobře se mu daří na slunných místech chráněných před větrem. Vysévá se přímo na stanoviště po dvou až třech semínkách do jednoho hnízda. Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé, červenobílé nebo červené a rostou v řídkých hroznech.

Fazol kvete do poloviny září. Mladé plody – lusky jsou vhodné k jídlu, podobně jako vařená zralá semena, což jsou velké barevné fazolové boby. Ve velmi suchém počasí rostliny často zalévejte a mlžte květy, abyste tím podpořili nasazení většího množství plodů. Čím více se jich sklidí, tím více rostliny pokvetou a tím více se sklidí dalších jedlých lusků.

Poslušné popínavky

Hrachor i fazol jsou velmi lehké, takže se budou šplhat po všem, čím jim „vytvarujete cestu vzhůru“. Ať je tu umělohmotná mřížka, drátěný plot nebo konstrukce, vrbové proutí či natažené provázky. Můžete je ale vysadit i do zavěšených nádob, pak budou výhony klesat dolů v krásných girlandách. Fantazii se meze nekladou, hrachory i fazole budou poslušně plnit vaše přání.

TIP

Chřupavý salát

Většina lidí fazolové lusky vaří, ale mladé křehké fazolky tence nakrájené jsou velmi chutné do salátů. Musíte je ovšem dobře omýt, abyste je zbavili případných zbytků pesticidů a jiných chemikálií z postřiků. Syrové fazolové lusky obsahují větší množství živin, vařením ztrácejí asi třetinu vitaminu C.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Opět odpovídáme na dotazy diváků. Hostem je Václav Větvička.

Vysévání fazolí na týpí konstrukci

Jak vysévat fazole na týpí konstrukci poradí zahrádkářská poradna

Postup pěstování řepy

Řepa patří mezi plodiny, který se u nás pěstují již stovky let. Ukážeme vám, jak pěstování řepy podpořit moderními způsoby.

Jak vyrobit oporu pro popínavé rostliny z větví

V rubrice Prima NÁPADY vyrobíme stylové přírodní podpěry pro popínavé rostliny a rajčata.

Jednoduchý recept na fazolový guláš od Pepy Matějíčka

Jednoduchý recept na fazolový guláš od Pepy Matějíčka není úplně bez masa, ale snadný a rychlý je rozhodně.

Je možné vysévat mrkev před zimou?

Jak vysít mrkev, petržel nebo pastinák těsně před zimou?

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.