Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie

V češtině mají půvabné jméno blahočety, ale spíše je známe pod počeštěným latinským názvem araukárie. Pocházejí ze subtropických krajů jižní polokoule a jsou to jedny z nejstarších dřevin přežívající jako druh sto milionů let. U nás se často pěstují jako okrasné stromky v interiéru.

Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie
Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud máte stanoviště chráněné před silným studeným větrem, můžete si araukárii chilskou (Araucaria araucana) vysadit i na zahradě, tento druh přečká mrazy do –18 °C.
Dokonalá pravidelnost

V přírodě dorůstají blahočety až do výšky padesáti metrů, trvá jim to ovšem mnoho desetiletí. V našem podnebí se přece jen drží více při zemi, roční přírůstky jsou malé a dočkáme se tak čtyřmetrového vzrůstu. I mladé stromky budou ovšem svým zvláštním tvarem s pravidelně dokola vyrůstajícími větvemi doslova obalenými hustými krátkými jehličkami velice zajímavým solitérem.

Pozor na slunce, vodu a mráz

Vybrat pro blahočet správné místo je ovšem trošku oříšek, je opravdu hodně choulostivý. Na přímém letním slunci snadno zaschne, opadají mu jehličky a to je vlastně konec – nikdy už mu znovu nenarostou. Rozhodně mu tedy bude lépe v přistínění vysokými stromy. Zároveň ovšem nesmí být místo příliš mokré, jsou to stromy vysokohorských oblastí, kde rostou na kamenitých stráních. U nás bývá problém hlavně s jarním táním sněhu, v té době se strom probouzí ze zimního spánku, snadno natáhne příliš velké množství vody do kořenů a ty začnou rychle uhnívat. Nejlepší místo je někde v kamenitém svahu, odkud voda rychle odteče.

Dostatek výživné půdy pak blahočetu zajistíte usazením mladého stromku do jámy vyplněné kvalitní humózní zeminou, později už si najde živiny rozložitými kořeny. Na zimu je třeba chránit korunu před mrazem i zimním sluncem obalením rohožemi nebo netkanou textilií, půdu okolo kmene nastelte vrstvou propustného mulče, abyste ochránily před mrazem kořeny. Araukárie bude při dobré péči skutečně vznešenou dominantní ozdobou vaší zahrady.

Stěhovavé pokojovky

Blahočet chilský je jediný z 19 přežívajících druhů těchto živých fosilií, který v našich podmínkách celoročně venku obstojí. Většina araukárií je endemická a vyskytují se jen v Nové Kaledonii, jinde je najdete velice vzácně v botanických zahradách. Ostatní druhy jsou původem z Austrálie, Nové Guinei, Chile, Argentiny a Brazílie. Jako pokojový stromek se nejvíce pěstuje blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla) s vodorovně postavenými větvemi a ploše rozloženými svěže světle zelenými jehličkami.

Zdravý stromek má husté větve až k zemi a je velice dekorativní pokojovou rostlinou. Na léto ho můžete přestěhovat na balkon nebo na zahradu na polostinné místo, v zimě má pak nejraději místnost s teplotou do 14 °C. Blahočet ztepilý je tak ideální rostlinou do nevytápěných zimních zahrad. Růst je pomalý, takže přesazovat stačí jednou za tři až čtyři roky. Vždy použijte kyselou zeminu bez vápna, nejlépe směs vřesovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:1. Písek zaručuje dobrou propustnost. Blahočet totiž vyžaduje pravidelnou zálivku i občasné rosení, nesmí ale stát ve vodě.

TIP

Letnění pod stromy

Květináč s blahočetem ztepilým můžete na léto zapustit do země v přistínění vzrostlými smrky nebo thujemi. Z okolní půdy si bude nabírat živiny, navíc takové místo si podrží většinou dostatek vláhy, ale půda je zde dobře propustná, takže nehrozí přemokření.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké jehličnany využít na zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o zahradě, ve které převažují jehličnaté stromy. Popis jednotlivých druhů stromů (tisovec, modřín, borovice, cedr...). Rady, jak tvarovat jehličnaté stromy.

Jehličnany v našich zahrádkách

Pan Halama představuje různé druhy jehličnanů a radí, jak se správně pěstují.

Pokojové rostliny

Dnes bude řeč o pokojových rostlinách, které nevyžadují velkou péči.

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.