Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie

V češtině mají půvabné jméno blahočety, ale spíše je známe pod počeštěným latinským názvem araukárie. Pocházejí ze subtropických krajů jižní polokoule a jsou to jedny z nejstarších dřevin přežívající jako druh sto milionů let. U nás se často pěstují jako okrasné stromky v interiéru.

Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie
Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud máte stanoviště chráněné před silným studeným větrem, můžete si araukárii chilskou (Araucaria araucana) vysadit i na zahradě, tento druh přečká mrazy do –18 °C.
Dokonalá pravidelnost

V přírodě dorůstají blahočety až do výšky padesáti metrů, trvá jim to ovšem mnoho desetiletí. V našem podnebí se přece jen drží více při zemi, roční přírůstky jsou malé a dočkáme se tak čtyřmetrového vzrůstu. I mladé stromky budou ovšem svým zvláštním tvarem s pravidelně dokola vyrůstajícími větvemi doslova obalenými hustými krátkými jehličkami velice zajímavým solitérem.

Pozor na slunce, vodu a mráz

Vybrat pro blahočet správné místo je ovšem trošku oříšek, je opravdu hodně choulostivý. Na přímém letním slunci snadno zaschne, opadají mu jehličky a to je vlastně konec – nikdy už mu znovu nenarostou. Rozhodně mu tedy bude lépe v přistínění vysokými stromy. Zároveň ovšem nesmí být místo příliš mokré, jsou to stromy vysokohorských oblastí, kde rostou na kamenitých stráních. U nás bývá problém hlavně s jarním táním sněhu, v té době se strom probouzí ze zimního spánku, snadno natáhne příliš velké množství vody do kořenů a ty začnou rychle uhnívat. Nejlepší místo je někde v kamenitém svahu, odkud voda rychle odteče.

Dostatek výživné půdy pak blahočetu zajistíte usazením mladého stromku do jámy vyplněné kvalitní humózní zeminou, později už si najde živiny rozložitými kořeny. Na zimu je třeba chránit korunu před mrazem i zimním sluncem obalením rohožemi nebo netkanou textilií, půdu okolo kmene nastelte vrstvou propustného mulče, abyste ochránily před mrazem kořeny. Araukárie bude při dobré péči skutečně vznešenou dominantní ozdobou vaší zahrady.

Stěhovavé pokojovky

Blahočet chilský je jediný z 19 přežívajících druhů těchto živých fosilií, který v našich podmínkách celoročně venku obstojí. Většina araukárií je endemická a vyskytují se jen v Nové Kaledonii, jinde je najdete velice vzácně v botanických zahradách. Ostatní druhy jsou původem z Austrálie, Nové Guinei, Chile, Argentiny a Brazílie. Jako pokojový stromek se nejvíce pěstuje blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla) s vodorovně postavenými větvemi a ploše rozloženými svěže světle zelenými jehličkami.

Zdravý stromek má husté větve až k zemi a je velice dekorativní pokojovou rostlinou. Na léto ho můžete přestěhovat na balkon nebo na zahradu na polostinné místo, v zimě má pak nejraději místnost s teplotou do 14 °C. Blahočet ztepilý je tak ideální rostlinou do nevytápěných zimních zahrad. Růst je pomalý, takže přesazovat stačí jednou za tři až čtyři roky. Vždy použijte kyselou zeminu bez vápna, nejlépe směs vřesovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:1. Písek zaručuje dobrou propustnost. Blahočet totiž vyžaduje pravidelnou zálivku i občasné rosení, nesmí ale stát ve vodě.

TIP

Letnění pod stromy

Květináč s blahočetem ztepilým můžete na léto zapustit do země v přistínění vzrostlými smrky nebo thujemi. Z okolní půdy si bude nabírat živiny, navíc takové místo si podrží většinou dostatek vláhy, ale půda je zde dobře propustná, takže nehrozí přemokření.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké jehličnany využít na zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o zahradě, ve které převažují jehličnaté stromy. Popis jednotlivých druhů stromů (tisovec, modřín, borovice, cedr...). Rady, jak tvarovat jehličnaté stromy.

Jehličnany v našich zahrádkách

Pan Halama představuje různé druhy jehličnanů a radí, jak se správně pěstují.

Pokojové rostliny

Dnes bude řeč o pokojových rostlinách, které nevyžadují velkou péči.

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.