Nejoblíbenější letnička našich zahrad – Hledík

Patří k nejoblíbenějším letničkám našich zahrad a rozhodně bychom na ně neměli zapomenout, protože od dob babiččiny zahrádky neztratily nic ze svého půvabu, nepodléhají módě a hodí se ke každému stylu, dokonce i třeba do nápodoby japonských zahrad.

Nejoblíbenější letnička našich zahrad – Hledík
Nejoblíbenější letnička našich zahrad – Hledík (Zdroj: shutterstock.com)

Ve středomořské přírodě od pobřeží Turecka až po Francii se vyskytuje několik desítek druhů rodu hledík (Antirrhinum), další pak divoce rostou na jihu severoamerického kontinentu. Do středoevropských zahrad semena těchto rostlin doputovala z Malé Asie už za středověku a protože se snadno vysévají, nacházíme je dnes planě zejména v okolí starých klášterních zahrad a hřbitovů. Takto u nás ovšem zdomácněl jen jediný druh – hledík větší (Antirrhinum major), respektive jeho šlechtěné odrůdy a hybridy.

Stačí vysadit jen jednou

Pokud jste nestihli vypěstovat vlastní sazeničky ze semínek (je třeba je v pařeništi předpěstovat už od začátku března), není třeba rezignovat na letošní květy. Sazenice se prodávají v zahradnictvích i v květinářstvích a ještě v červnu je můžete umístit na záhon, kde vám pokvetou celé léto až do prvních mrazů.

O další sazeničky tak máte postaráno – hledíky se snadno množí samovýsevem. Na jaře příštího roku budete nacházet rostlinky často třeba i mezi kameny zahradních cestiček, vyraší z nepatrného množství zeminy u plotu, zkrátka všude. Stačí je přesadit tam, kde se chcete těšit z jejich kvítků. Ve své domovině jsou hledíky trvalky, u nás je ale pěstujeme jako letničky. Právě samovýsev z nich ale dělá mnohaletou bezpracnou ozdobu zahrady.

Veselé květy

Ano, opravdu jsou zábavné, jejich latinské jméno vychází ze starého řeckého pojmenování, které znamenalo „jako nos“, u nás se jim ale říká lidově zaječí tlamičky. Stačí květ trochu zmáčknout a jako by na vás zajíc krčil nos. Potěšení pro oko ovšem poskytují hlavně proto, že šlechtěním bylo dosaženo velké palety barev. Zvláštní vlastnost hledíků je v tom, že se obvykle nesprašují, takže i vysemeněné rostlinky si podrží barevné vlastnosti svých rodičů, takže si můžete po řadu let vysazovat vlastní bílé, žluté, oranžové, červené i dvoubarevné odrůdy.

Obr i trpaslík

Zahradníci vám dnes nabídnou tři základní proměny hledíků, určované výškou. Vysoké ženou lodyhy až do jednoho metru, hodí se na velké záhony floxů, ostrožek, cínií, ale i jako doplněk růžových keřů. Středně vysoké dorostou asi do 60 cm a nejlépe vypadají, když kombinujete různé barvy na jednom záhonu v husté výsadbě. Vysoké a polovysoké hledíky uplatníte i při výzdobě bytu, ve váze vypadají krásně zvlášť v kombinaci s dalšími letničkami, které stejně jako ony dlouho v pokoji vydrží – s kopretinami, cíniemi, později k podzimu s astrami a chryzantémami. Trpasličí odrůdy jsou jen asi 20 cm vysoké a můžete z nich vytvořit půvabné lemy záhonů nebo osázet rabata pod ovocnými stromy. Nízké hledíky se hodí také do pestrých truhlíků, můžete je vysadit jako pozadí převislých begonií nebo společně s afrikány a nízkými kopretinami.

Byly vypěstovány také převislé odrůdy, takže můžete vytvořit „hledíkový truhlík“, kde uprostřed budou vzpřímené keříky a z okrajů dolů budou splývat šlahouny s pyskatými kvítky. Hledíky nepotřebují velkou péči, nejlépe jim vyhovuje čerstvá, kyprá, hlinitopísčitá půda s dostatkem vápníku a bohatá na živiny. Aby dlouho kvetly, odštipujte zespodu uvadající květykvětenství požene do výšky s novými poupaty. Pokud chcete mít rozvětvené keříky, zaštípněte včas prostřední výhon, rostlina se rozroste do šířky.

TIP

Květy pro alergiky

Každý, kdo trpí na pylovou alergii, se kvetoucím zahradám raději vyhýbá. Právě hledíky si ale může v klidu vysadit i do truhlíku na okno nebo nastříhat do vázy. Patří totiž k rostlinám, které pyl ukrývají hluboko v květu, takže alergiky nedráždí.

 

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Skalničky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Skalničky kvetoucí v létě mohou být krásnou ozdobou naší zahrádky, pokud víme, jak na to.

Rané odrůdy zeleniny, jarní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové.

Odrůdy bazalky a pozdnější odrůdy jahod

Ing. Ludmila Dušková přišla do studia ukázat jaké jsou druhy pozdnějších jahod a jaké jsou zajímavé druhy bazalky

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - TV verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.