Devětsil, jeden z prvních květů jara

V prachu příkopů kolem silnic, na vlhkých březích potoků a rybníků, ve vlhkých podrostech listnatých hájů, tam všude se velmi brzy na jaře setkáváme s podivnými palicemi, které záhy rozkvetou do hroznu květů. Devětsil se ale stejně dobře hodí do rozlehlejší zahrady.

Devětsil, jeden z prvních květů jara
Devětsil, jeden z prvních květů jara (Zdroj: shutterstock.com)

Rozlehlá musí být proto, že tato bylina typická pro mírné pásmo severní polokoule se po časných květech promění v houští mohutných listů, které zaberou značný prostor. Na zahradě se tedy hodí nejlépe tam, kde chcete nechat místo bujně zarůst zelení, špatně se zde seká tráva a daří se jen sem tam nějaké vlhkomilné rostlině. Devětsil je skromný, stačí mu dostatek jarní vláhy, rozroste se i v kamenité nebo jílovité půdě. U nás se s ním často setkáváme v horských oblastech, kde na jaře po tání sněhu nabere hojnost vláhy pro svůj rychlý růst.

Devětsil (Patasites) vyrůstá z podzemního oddenku, který z celé rostliny jediný přečkává zimu. Mohutné listy na podzim zavadnou a zmizí, stejně jako předtím překryly palice s květy a plody. Když se rozhodnete děvětsil pěstovat na zahradě, budete muset spíš omezovat jeho rozrůstání pod zemí i šíření semeny, není ale zase tak invazivní, abyste se museli obávat, že vám zahradu zaneřádí. Naopak, jeho květy patří k prvním krásám jara. Vyrazí ze země ještě před listy v podobě zvláštní palice, která rychle vyžene do výšky a rozkvete půvabnými bílými, žlutavými nebo růžovými kvítky. Pozorovat růst a rozkvět devětsilu na jaře je úžasný zážitek – roste doslova před očima.

Devětsilů je asi dvacet druhů, u nás se v horských a podhorských oblastech vyskytuje devětsil bílý, v Krkonoších, Beskydech a Hrubém Jeseníku devětsil Káblíkové a prakticky po celém území devětsil lékařský. V zahradách se často pěstuje také devětsil japonský, který na mnoha místech zplaněl. Druhy se ochotně kříží, takže běžně v přírodě nacházíme spíše křížence než specifický druh. Půvabný porost zasahující až do pobřežních vod rybníků vytváří devětsil vonný, u nás se mu ale daří jen v teplejších oblastech. Většina druhů má srdcovité listy na dlouhém řapíku, existují ale i druhy s hluboce vykrajovanými nižšími listy – např. P. palmatus. V zahradnictvích jsou k dispozici i šlechtěné variety s panašovanými listy, které jsou tak ozdobou letní zahrady po časném odkvětu rostlin.

Nejpůvabnější květem je devětsil lékařský, jeho až dvacet centimetrů dlouhé květenství nese jemně až sytě růžové postupně rozkvétající kvítky. Devětsil bílý má květenství menší a květy jasně bílé, stejně jako devětsil Káblíkové. Devětsil japonský nese kvítky jen na vrcholu stvolu a mohou být čistě bílé až nažloutlé.

Devětsil lékařský je významná léčivka. Sbírá se hlavně oddenek těsně před rozkvětem na jaře, suší se a připravuje se z něj odvar. Někdy se sbírají i mladé listy. Odvar je bohužel hodně hořký, takže je vhodné ho míchat s lahodnějšími bylinkami nebo s medem. Kdysi se užíval proti moru, pro nás je ale mnohem důležitější, že nejen uvolňuje křeče, ale především je velmi účinný při alergiích, senné rýmě, vyrážkách i alergickém astmatu. Výzkum potvrdil, že odvar z devětsilu má při senné rýmě účinky zcela srovnatelné s antihistaminiky jako je Cetirizin, Zyrtec apod. Přitom na rozdíl od těchto léků nepůsobí sedativně.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květiny kvetoucí na jaře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rozhovor s ředitelem botanické zahrady Václavem Větvičkou o květinách kvetoucích na jaře.

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky prozradí jak vypadá Devětsil bílý, jak zatočit s prosycháním jalovců a mnoho dalšího.

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně škůdců a chorob u růží.

Zdobení textilu barvou na textil

Zdobení textilu barvou na textil

Druhy begónií a jejich pěstování

Druhy begónií a jejich pěstování

Dekorace vyrobené z listí

Dekorace vyrobené z listí

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.