Mečíky a jejich výsadba

Mečíky neboli gladioly jsou květiny s nádherně velkými květy. Jejich nepřeberná pestrost barev a tvarů nás doslova nabádá k tomu, abychom i my pěstovali tuto nádheru na svých zahradách. Okázalé sloupovité klasy květů mečíků dodávají těmto květinám velmi svérázný vzhled. Jejich rozmanitost je tak pestrá, že si každý může vybrat z několika odrůd ve své oblíbené barvě.

Mečíky a jejich výsadba
Mečíky a jejich výsadba (Zdroj: shutterstock.com)

Nejen u nás, ale i jinde na světě jsou mečíky známé spíše pod latinským názvem Gladiolus. Ve starém Římě byla tato květina rostlinou gladiátorů. Její listy totiž připomínají meč zápasníků z arény. Podle jedné z bájí římský vojevůdce poručil, aby spolu bojovali 2 zajatí thráčtí bojovníci. Oni však v boji nepoužili své zbraně, ale vzali své meče a zabodli je do půdy, pak bojovali holýma rukama. A tehdy se stalo, že meče zapustily do půdy kořeny a vykvetly z nich nádherné květy, které se staly symbolem přátelství, milosrdenství a věrnosti. A tak se zrodila pověra, díky níž Římané přisuzovali amuletu z kořene mečíku zvláštní moc, moc zvítězit v boji nad nepřáteli a ochránit přitom bojovníka.

Je pravdou, že listy mečíku připomínají svým tvarem meč a stvol s těsně přitisknutými mladými poupaty vypadá zase jako střenka nože. Mečíky mají opravdu přenádherné velké květy s šesti širokými okvětními plátky rozloženými do kruhu.

U některých odrůd dosahuje stvol délky až 1,5 m a bývá v něm až 28 poupat. Květy se rozvíjejí zdola nahoru, a to postupně, najednou však může kvést až 12 květů. Snad jen růže mohou soupeřit svou mnohotvárností a širokou paletou barev s květy mečíků. Mečíky najdeme snad ve všech odstínech barev včetně zelené, v odstínu pastelově bledém, smaragdově zeleném nebo salátově nazelenalém. Neexistují snad jen čistě černé odrůdy. Mečíky mohou mít své okvětní plátky rozmanitě až neobyčejně tvarované. Lze na nich objevit také výraznou kresbu, žilkování, nejrůznější podivuhodné vzory anebo může být kresba v odlišném tónu než je základ barvy květu. Květy mohou být jedno, dvou nebo i vícebarevné.

 

Podzemní hlízy mečíků jsou v podstatě takovým pozměněným oddenkem. Napohled se však spíše podobají cibuli. Jedná se však o pouhý zásobní orgán, ve kterém se hromadí živiny. Kdysi se hlízy mečíků dokonce pojídaly nejčastěji zapečené do těsta.

Všechny odrůdy, které jsou pěstované v zahradách, jsou odrůdami hybridními. Známo je více než 10 tisíc odrůd. K nejpočetnější skupině patří mečíky velkokvěté, další skupinu tvoří raně kvetoucí odrůdy, třetí skupinou jsou gladioly prvosenkovité a do čtvrté skupiny se řadí mečíky drobnokvěté a gladioly označované podle nápadnosti skvrn a zvlněnosti okrajů plátků jako druhy Butterfly, protože skutečně připomínají motýly.

Mečíky jsou ve většině případů odolné proti chladu a mohou tedy přestát s úspěchem i slabší mrazíky. Hlízy mohou dokonce přezimovat v zemi, avšak je vhodnější je před zimou ze země vyjmout a uskladnit v prostorách, kde nemrzne. Z půdy se vybírají pozdě na podzim, jakmile listy již odumírají. Hlízy poté očistíme a uložíme do místnosti o teplotě mezi 4 až 6 °C.

Mečíky čili gladioly vysazujeme na jaře, jakmile půda rozmrzne a dostatečně se prohřeje. Ideální dobou na jejich výsadbu je tedy konec dubna. Umístění je nejvhodnější na výsluní a do lehké výživné půdy. V době růstu počítejte s tím, že budou potřebovat vydatnou a hlavně pravidelnou zálivku, navíc je vhodné přihnojovat je komplexním minerálním hnojivem. Mečíky sázejte do hloubky okolo 10 cm, vždy platí: čím větší hlíza, tím hlouběji ji vysaďte. Jakmile se na rostlinách začnou ukazovat květy, je dobré přivázat je a zabezpečit tak proti polámání nebo vyvrácení větrem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba dřevěných mečů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výroba dřevěných mečů

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš stolař

V truhlárně doslova vyrostl. Jeho táta je totiž také truhlář a tak se není čemu divit, že si člověk na tu krásu dřeva a jeho vůni zvykne tak, že bez toho nemůže být.

Zazimování jiřin a mečíků

Víte, jak správně zazimovat mečíky a jiřiny?

Na návštěvě u Petry Večerové

Na návštěvě u divadelní herečky Evy Večerové a ukázka její zahrady

Listárna Václava Větvičky

Uznávaný botanik Václav Větvička dnes zodpoví množství dotazů od diváků.

Sklizeň jiřinek

Správný postup sklizně jiřinek (a mečíků) a jejich skladování přes zimu.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.