Mečíky a jejich výsadba

Mečíky neboli gladioly jsou květiny s nádherně velkými květy. Jejich nepřeberná pestrost barev a tvarů nás doslova nabádá k tomu, abychom i my pěstovali tuto nádheru na svých zahradách. Okázalé sloupovité klasy květů mečíků dodávají těmto květinám velmi svérázný vzhled. Jejich rozmanitost je tak pestrá, že si každý může vybrat z několika odrůd ve své oblíbené barvě.

Mečíky a jejich výsadba
Mečíky a jejich výsadba (Zdroj: shutterstock.com)

Nejen u nás, ale i jinde na světě jsou mečíky známé spíše pod latinským názvem Gladiolus. Ve starém Římě byla tato květina rostlinou gladiátorů. Její listy totiž připomínají meč zápasníků z arény. Podle jedné z bájí římský vojevůdce poručil, aby spolu bojovali 2 zajatí thráčtí bojovníci. Oni však v boji nepoužili své zbraně, ale vzali své meče a zabodli je do půdy, pak bojovali holýma rukama. A tehdy se stalo, že meče zapustily do půdy kořeny a vykvetly z nich nádherné květy, které se staly symbolem přátelství, milosrdenství a věrnosti. A tak se zrodila pověra, díky níž Římané přisuzovali amuletu z kořene mečíku zvláštní moc, moc zvítězit v boji nad nepřáteli a ochránit přitom bojovníka.

Je pravdou, že listy mečíku připomínají svým tvarem meč a stvol s těsně přitisknutými mladými poupaty vypadá zase jako střenka nože. Mečíky mají opravdu přenádherné velké květy s šesti širokými okvětními plátky rozloženými do kruhu.

U některých odrůd dosahuje stvol délky až 1,5 m a bývá v něm až 28 poupat. Květy se rozvíjejí zdola nahoru, a to postupně, najednou však může kvést až 12 květů. Snad jen růže mohou soupeřit svou mnohotvárností a širokou paletou barev s květy mečíků. Mečíky najdeme snad ve všech odstínech barev včetně zelené, v odstínu pastelově bledém, smaragdově zeleném nebo salátově nazelenalém. Neexistují snad jen čistě černé odrůdy. Mečíky mohou mít své okvětní plátky rozmanitě až neobyčejně tvarované. Lze na nich objevit také výraznou kresbu, žilkování, nejrůznější podivuhodné vzory anebo může být kresba v odlišném tónu než je základ barvy květu. Květy mohou být jedno, dvou nebo i vícebarevné.

 

Podzemní hlízy mečíků jsou v podstatě takovým pozměněným oddenkem. Napohled se však spíše podobají cibuli. Jedná se však o pouhý zásobní orgán, ve kterém se hromadí živiny. Kdysi se hlízy mečíků dokonce pojídaly nejčastěji zapečené do těsta.

Všechny odrůdy, které jsou pěstované v zahradách, jsou odrůdami hybridními. Známo je více než 10 tisíc odrůd. K nejpočetnější skupině patří mečíky velkokvěté, další skupinu tvoří raně kvetoucí odrůdy, třetí skupinou jsou gladioly prvosenkovité a do čtvrté skupiny se řadí mečíky drobnokvěté a gladioly označované podle nápadnosti skvrn a zvlněnosti okrajů plátků jako druhy Butterfly, protože skutečně připomínají motýly.

Mečíky jsou ve většině případů odolné proti chladu a mohou tedy přestát s úspěchem i slabší mrazíky. Hlízy mohou dokonce přezimovat v zemi, avšak je vhodnější je před zimou ze země vyjmout a uskladnit v prostorách, kde nemrzne. Z půdy se vybírají pozdě na podzim, jakmile listy již odumírají. Hlízy poté očistíme a uložíme do místnosti o teplotě mezi 4 až 6 °C.

Mečíky čili gladioly vysazujeme na jaře, jakmile půda rozmrzne a dostatečně se prohřeje. Ideální dobou na jejich výsadbu je tedy konec dubna. Umístění je nejvhodnější na výsluní a do lehké výživné půdy. V době růstu počítejte s tím, že budou potřebovat vydatnou a hlavně pravidelnou zálivku, navíc je vhodné přihnojovat je komplexním minerálním hnojivem. Mečíky sázejte do hloubky okolo 10 cm, vždy platí: čím větší hlíza, tím hlouběji ji vysaďte. Jakmile se na rostlinách začnou ukazovat květy, je dobré přivázat je a zabezpečit tak proti polámání nebo vyvrácení větrem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba dřevěných mečů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výroba dřevěných mečů

Kovář samurajských mečů

Pavel je machr, který dokáže ze špinavé hroudy oceli vyrobit doslova zázrak – čepel japonského meče vyrobenou tradiční technologií.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš stolař

V truhlárně doslova vyrostl. Jeho táta je totiž také truhlář a tak se není čemu divit, že si člověk na tu krásu dřeva a jeho vůni zvykne tak, že bez toho nemůže být.

Zazimování jiřin a mečíků

Víte, jak správně zazimovat mečíky a jiřiny?

Na návštěvě u Petry Večerové

Na návštěvě u divadelní herečky Evy Večerové a ukázka její zahrady

Listárna Václava Větvičky

Uznávaný botanik Václav Větvička dnes zodpoví množství dotazů od diváků.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.