Černooká Zuzana aneb Thunbergia je vodopád kvítků

Znáte Smatovku křídlatou? Možná vám tento název rostliny nic neříká, ale jedná se o thunbergii, kterou všichni známe spíše pod názvem Černooká Zuzana. Své pojmenování tato rostlina získala díky nápadnému, tmavě hnědému až černému středu květů. Snad nejznámější jsou odrůdy se svítivě žlutou barvou květů, v nichž se uprostřed skvěle vyjímá černé „oko“.

Černooká Zuzana aneb Thunbergia je vodopád kvítků
Černooká Zuzana aneb Thunbergia je vodopád kvítků (Zdroj: shutterstock.com)

V současnosti jsou však již na trhu nabízeny i jiné odrůdy, například odrůda Thunbergia Serengeti Sunset a Thunbergia Serengeti Dark Red. Tyto odrůdy jednoznačně poukazují na to, že zemí původu thunbergií je Afrika, konkrétně její východní část. Dva výše jmenované kultivary mají květy červené s oky téměř černými. Další kultivary najdete i v bílé barvě, v barvách fialových nebo ve světle žluté. V Africe rostou thunbergie jako stálezelené popínavé keře.

V našich zeměpisných šířkách se můžeme kochat jejich krásou pouze v letním období a smířit se s tím, že se nám je s největší pravděpodobností nepodaří pěstovat jinak, než jako letničky. Jejich úzce srdčité listy, jakmile se rostlina rozroste, vytvoří kompaktní plochu, na které velmi dobře vynikne krása jejich zářivých květů. Černooká Zuzana kvete velmi vděčně u nás však pouze od května maximálně do října. Pro bohatou násadu květů bude nutné rostlinu pravidelně, ale spíše slabě přihnojovat. Můžete se tak dočkat až 2 m dlouhých rostlinných výhonů. Venku vysazené nebo vyseté do květináčů rozkvétají nejdříve v červnu.

 

Thunbergie zvláště dobře prospívají na teplých slunných stanovištích chráněných před větrem. Půdu potřebují vlhkou, dobře propustnou. Velmi se hodí do nádob, zvláště tam je třeba je přiměřeně a pravidelně zalévat. Zasadíme-li thunbergii do nádoby, případně do závěsného koše, kde nebude mít možnost popínání, její oddenky se volně svěsí dolů a my tak získáme velmi atraktivní závěsnou rostlinu.

V zahradách se tyto rostliny obvykle pnou po opěrných konstrukcích a špalírech. Mohou také zkrášlovat zdi domů a ploty, v tom případě je zapotřebí včas jim poskytnout podporu k popínání, a to s co možná nejhrubším povrchem.

V zahradnictví se někdy můžeme setkat s méně známými odrůdami jako například Thunberia gregii, která se dá koupit jako sazenička u některých pěstitelů letniček. Thunbergia grandiflora má květy fialové a Thunbergia battiscombei má opravdu nádherně fialové trubkovité květy, které okouzlí snad každého. Všechny tyto rostliny zasaďte do poměrně velkých květináčů s dobrou zeminou a s drenáží například z tlučených střepů nebo s keramzitem. Výhony přivažte k bambusovým tyčkám vetknutým do květináče ve tvaru vigvamu.  A pokud rostliny budete pěstovat v polostínu, zalévejte jen v době růstu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.