Šalvěj – aromatická kráska vaší zahrady

„Kdo sní ráno tři lístky šalvěje se solí, tomu ten den neuškodí jed a špatný vzduch,“ tvrdí se ve středověkém herbáři. Pokud šalvěj nosíme při sobě, ochraňuje nás a nezemřeme, říká zase lidová pranostika. V každém případě jde o krásnou rostlinu, která je ozdobou zahrady.

Šalvěj – aromatická kráska vaší zahrady
Šalvěj – aromatická kráska vaší zahrady (Zdroj: Lucie Peukertová)

Do rodu šalvěj (Salvia) se řadí asi 700-900 druhů rostlin. Jedná se o jednoleté nebo vytrvalé stálezelené byliny a keře, mohou dorůstat  až do výšky jednoho metru. Mnoho druhů má široký, téměř celosvětový areál rozšíření. Nejvíce druhů pochází ze střední a jihozápadní části Asie. Dále jsou rozšířené v Evropě, severní Africe a Severní Americe. K léčivým rostlinám patřila šalvěj už ve starověkém Římě, kde ji považovali za posvátnou. Do dnešního Česka se tato bylina dostala už v 9. století, kdy začala být pěstována nejdřív v klášterních zahradách. Rostliny z rodu šalvěj se pěstují jako okrasné, některé druhy mají ovšem léčivé účinky. Rostou na suchých až vlhkých půdách, potřebují slunná stanoviště. V rostlináchjsou obsažené různé aktivní látky – terpenové silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny.

Babské ucho i břich

Nejznámější je léčivka šalvěj lékařská (Salvia officinalis ). Mladé listy jsou plstnaté šedě zbarvené, starší jsou zelené. Kvete v období června a července, kdy jsou vidět květy modrofialového zbarvení. Celá rostlina má velmi specifickou vůni. Můžeme ji znát také pod lidovými názvy jako babské ucho, babský břich, koníčky či vlčí chvost. Sazenice se běžně nabízejí v zahradnictvích, rostlina se ale také dá úspěšně množit bylinnými řízky nebo semeny. Šalvěj je třeba chránit před přílišným zamokřením a v zimě před mrazem. Jinak je zcela nenáročná.

Šalvějová magie

V magii šalvěj přináší moudrost, nesmrtelnost a bohatství. Pohlcuje negativitu a neštěstí, zbavuje napětí a rozrušení, pozvedá ducha. Kouřem ze šalvěje se světí rituální prostor, někteří američtí indiáni se v něm dokonce „koupou“. Rozšířená pomluva, že pěstování šalvěje na vlastní zahradě přináší smůlu, je založena na pozorování, že šalvěj přitahuje ropuchy a jiné druhy žab. Protože se tito živočichové dříve spojovali se silami zla, přenesly se takové představy i na šalvěj. Správnou čarodějnici ale pár žab na zahradě nevyvede z míry, a pokud bude chtít, může si klidně šalvěje dopřát celý záhon. Trpíte-li smutkem, pomůže vám vůně šalvěje snáze se s ním vyrovnat. Šalvěj přidávaná denně v malém množství do jídla prý přináší dlouhověkost, takřka nesmrtelnost. Chcete-li, aby se vám splnilo nějaké přání, napište ho na list šalvěje a ten vložte na tři noci pod polštář. Vždy před usnutím na své přání usilovně myslete. Bude-li se vám zdát něco, co s tímto přáním souvisí, jistě se vaše tužba splní. Nebudou-li mít sny s přáním nic společného, zahrabejte lístek do země.

Zdravotní účinky

Má antibiotické účinky, proto se užívá při onemocnění močových cest, zažívacího traktu a při gynekologických zánětech. Chladný šalvějový nálev v malých dávkách snižuje pocení.  Silice šalvěje obsahuje jedovatý thujon, proto není droga určena k dlouhodobé léčbě. Nejméně thujonu obsahuje odvar, ten však má slabší účinky než jiné šalvějové přípravky. Šalvěj lze podávat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami. Šalvěj vysušuje tělo, proto se z jejích listů připravuje čaj proti nočnímu pocení, překrvení sliznic a k zastavení laktace. Uklidňuje nervy a pozitivně ovlivňuje průběh menstruace. Působí adstringentně, proto nalézá uplatnění při léčbě průjmových onemocnění. Užívá se jako kloktadlo při bolení v krku, šalvějovou plackou se ošetřují hmyzí bodnutí a drobné ranky.

Využití v kosmetice

Říkalo se, že komu roste na zahradě šalvěj, ten nezemře – tolik se věřilo v její léčivé schopnosti. Jako oblíbenou léčivku ji nechal Karel Veliký pěstovat v Capitulare de Villis. V šestnáctém století se šalvějové listy používaly i v kosmetice – jako „zubní kartáček”. Šalvěj byla také používána k přípravě černého barviva na vlasy. Využití šalvěje je dodnes opravdu mnohostranné. Užívá se pro své účinky léčebné, uplatnění nalezla i v kosmetickém průmyslu, v parfumerii a dříve se používala i jako přísada do piva či vína.

Výrazná chuť

Šalvěj má svou roli i v kuchyni, používají se čerstvé i sušené listy šalvěje, které mají velmi intenzivní chuť a vůni, proto s ní zacházejte s citem. Je to bylinka typická pro italskou kuchyni,  používá se při přípravě pokrmů z telecího masa, při pečení jehněčího a vepřového masa, na grilované masové špízy, do karbanátků, na rajčata i do těstovinových jídel. Můžeme ji také přidávat do pomazánek z tavených sýrů nebo z vajec. Ve staročeské kuchyni byla údajně šalvěj rovnocenná s petrželkou. Její výrazné aroma se rozvine, když se krátce opeče s jídlem v horkém tuku nebo povaří v tekutině. Používá se do bylinkových směsí spolu s mátou, rozmarýnem, majoránkou, oreganem a bazalkou.

Okrasné druhy

Šalvěj je však mimo jiné také krasavice, která se vysazuje také pro potěchu očí. Jistě znáte šalvěj zářivou (Salvia splendens) z červených záhonů v parcích a na náměstích.  Za nejkrásnější druhy jsou považovány Salvia sclarea ‘Vatican White’s nádhernými bílými hrozny květů, která se uplatní jako solitéra, a Salvia officinalis ‘Icterina’ s žlutozelenými lístky, jež je kromě záhonové rostliny i velmi kvalitním floristickým materiálem do všech typů aranžmá a kytic. Na trhu je bohatý výběr semínek, nejen pro kobercové výsadby na větších plochách,  pro balkonové truhlíky nebo o květinové mísy. Pro ně se hodí moderní nízké kompaktní odrůdy.
Rané odrůdy (po výsevu kolem poloviny března a rozsazení semenáčků do malých květináčů) vysazujeme po patřičném otužení koncem května již nakvétající. Rychlý vývin nových květenství podpoříme odstraňováním odkvetlých a dopřejeme-li rostlinám potřebnou (nejlépe spodní) zálivku, můžeme se z barevné krásy těšit až do prvních podzimních mrazíků.

TIP: Výluh proti padání vlasů

Nasypeme 100 g čerstvých šalvějových listů do nádoby, přelijeme 200 ml kubánského rumu a pečlivě uzavřeme. Necháme v temnu 2 týdny vyluhovat a slijeme. Vodičkou pravidelně masírujeme pokožku hlavy.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zámecké zahradnictví ve Ctěnicích (šalvěj)

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zámecké zahradnictví ve Ctěnicích (šalvěj)

Méně známé trvalky pro stinná stanoviště

V tomto videu představíme méně známé trvalky pro stinná stanoviště

Kombinování bylinek v záhonech se zeleninou

Kombinování bylinek v záhonech se zeleninou je nejen zajímavé, ale i praktické. Mnohé bylinky zvládnou zeleninu ochránit před škůdci i před chorobami.

Pěstování bylinek v kontejnerech

Pěstujete bylinky? Zkuste je pěstovat v kontejneru.

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.