Dřeviny s nápadně velkými listy

Právě pro dekorativní účinek velkých listů se využívají jako solitéry, i jako druhy do skupinových výsadeb dřeviny s nápadně velkými listy. Hodí se skvěle k vytvoření závětří, ale i stinné pohody na zahradě. Skvěle nám poslouží zvláště v období letních veder. Některé se hodí spíše do menších zahrádek, jiné naopak do velkých zahrad či sadů, nebo ke krajinářským úpravám.

Dřeviny s nápadně velkými listy
Dřeviny s nápadně velkými listy (Zdroj: shutterstock.com)

Katalpa trubačovitá – Catalpa bignonioides

Tento pozdně rašící velmi dekorativní strom je zajímavý nejen velkými listy, ale i pěkně široce okrouhlou korunou na krátkém kmeni. Dorůstá výšky mezi 10 až 15 metry a jeho velké srdčité listy jsou 100 – 200 mm dlouhé a na podzim se jejich barva mění do žluta.

Paulovnie plstnatá – Paulownia tomentosa

Jedná se o strom 10 až 15 metrů vysoký s korunou dosahující až 5 metrů šíře. Její listy jsou široce vejčité svěže zelené a dosahují maximální délky až 300 mm. Na spodní straně jsou šedě plstnaté. Pavlovnie navíc nádherně květe, má doslova hrozny fialových květů obalujících strom, podobně jako květy na vistáriích.

Dub velkokvětý – Quercus macranthera

Je to strom s okrouhle polokulovitou rozložitou korunou. Dorůstá do výšky 15 metrů a jeho koruna může měřit až 10 m. Velmi pěknou ozdobou jsou na něm dlouhé tmavě zelené na rubu měkce plstnaté listy dlouhé až 180 mm.

Topol chlupatý – Populus lasiocarpa

Tento strom v dospělosti dosáhne výšky okolo 15 až 20 metrů. Je vysoký s okrouhlou korunou asi 10 metrů širokou. Jeho listy jsou vejčitě srdčité, šedavě zelené, na rubu světlejší a plstnaté. Jejich délka se pohybuje v rozmezí 150 až 300 mm.

Javor pensylvánský – Acer pensyvanicum

Jedná se o menší strom či keř, spíše slabě rostoucí, v dospělosti vysoký 9 m. Dosahuje šíře okolo 4 m. Má mělce laločné listy světle zelené barvy 120 – 180 mm dlouhé, které se na podzim vybarvují do sytě žluté barvy.

Bříza maximovičova – Betula maximowicziana

Tento druh břízy má největší listy ze všech bříz. Jedná se o středně vysoký rychle rostoucí strom dorůstající maximálně 15 metrů výýšky. Jeho velké srdčité 80 – 120 mm dlouhé listy jsou sytě zelené, lesklé a podzim je proměňuje do zlatožluta.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Listárna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička odpovídá divákům na dotazy.

Poradna Václava Větvičky

Opět odpovíme na dotazy diváků. Jako host dorazil pan Václav Větvička.

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky

Poznávání rostlin s Václavem Větvičkou

Poznávání rostlin s Václavem Větvičkou.

Kdy zakládat nový trávník

Víte kdy je vhodná doba k založení nového trávníku? V krátkosti divákům řekneme, kdy je k založení nového trávníku vhodná doba.

Podzimní plody

Podzimní plody krásně zdobí všelijaké stromy i přes zimu. Mají barvu od sytě červené až po žlutou a ptáčkové je přes zimu využívají jako potravu.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.