Krása opomíjených bodláků

Máte rádi bodláky? Většina z vás pravděpodobně odpoví, že ne. Ale je dobré vědět, že bodláky nejsou zdaleka jen obtížný plevel na zahradě, ale také léčivé a okrasné rostliny, nevyjímaje ani chutnou stravu. Pokud tedy na své zahradě ještě bodláky nemáte, měli byste se touto myšlenkou pomalu ale jistě začít zaobírat.

Krása opomíjených bodláků
Krása opomíjených bodláků (Zdroj: shutterstock.com)

Bodláky v zahradách

Některé bodláky pěstované na zahradách jsou doslova čarokrásné, což by mohlo jejich poněkud pošramocenou pověst napravit.  Je sice pravda, že mají plno ostnů, ale bodavé trny má přece i královna květin – růže!  Mnozí z nás však mají s bodláky i dobré zkušenosti, a to díky jejich léčebným účinkům anebo je mají rádi alespoň pro jejich výrazný tvar a okrasnou hodnotu.

Pupava bezlodyžná se postupem času ocitla na listině ohrožených druhů rostlin, a to právě díky tomu, že se jedná o velmi chutný bodlák, který dříve běžně rostl na stráních a rumištích. Dnes je její životní prostor stále více ohrožen. Ohrožené druhy jako pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) a pupava alpská (Carlina alpinus) se nesmějí vyrýpávat. Vzhledem ke svému dlouhému kůlovitému kořenu by takové zacházení ani nepřežily. Nepřítelem číslo 1 je pro ni zemědělství, které používá příliš mnoho hnojiv a neobejde se ani bez vyžínání okrajů cest.

Bodláky jsou užitečné

Mluvíme-li o užitečnosti bodláků, nelze opominout jejich významnou hodnotu také pro užitečný hmyz a ptactvo. Bodláky kvetou od června do října, kdy pestrá letní květena už pomalu odkvétá.

Bodláky obecně milují výživné půdy, přesto, že každý druh má své vlastní nároky. Ještě dříve, než pichlavé, ale krásné bodláky ve své zahradě vysadíte, měli byste vědět pár důležitých informací. Snad nejdůležitější je, dozvědět se co nejvíce o rostlině samotné, jak vysoká bude a kolik místa v zahradě zabere. Velké bodláky, ke kterým patří například štětka soukenická (Dipsacus sativus), zvlášť dobře působí jako okrasné solitéry před dřevinami, na okraji trávníků a také v barevně ladících rabatech s nízkými trvalkami. Štětka soukenická se však využívá nejen k dekoračním účelům, kdy se sušená přidává ke smutečním aranžím na hroby, ale má i léčivé účinky. Kořen štětky soukenické naložený v lihu se užívá jako tinktura na nebezpečnou boreliózu. Zabraňuje dalšímu množení borelií v těle.

Bodláky klíčí v chladu

Bodláky většinou vyžadují výživné teplé a suché půdy, které nesmějí být zhutnělé. Ale výjimkou je pcháč bahenní, který roste na okrajích rybníků. Naproti tomu pupavu bezlodyžnou naleznete nejspíše na skalnatém podloží v suché vyhřáté půdě na stráních či skalkách.

Nesmíme jako pěstitelé opomenout, že většina bodláků klíčí jen v chladu. Aby osivo na jaře vzešlo, musí po určitou dobu projít mrazem.  Pokud je mírná zima, uložíme semeno na 2 až 3 týdny do ledničky. Jiné druhy osiva, jako například semena pupavy bezlodyžné klíčí pouze a jen na světle. Její semena tedy nesmíme přikrýt zeminou.

V dalším díle našeho povídání o krásných bodlinatých rostlinách si budeme vyprávět o konkrétních druzích těchto zajímavých rostlin, jejich pěstování a také o léčebných účincích, které na náš organismus mají.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Dušičkové květinové vazby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ukázka dušičkové květinové vazby.

Dokonalý trávník díky pravidelnému odplevelování

Díky odplevelování a výživě budete mít luxusní trávník na zahradě

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Kapky z ostropestřce mariánského

Bylinkářka Hana Urbánková předvádí, jak si můžeme vyrobit tinkturu z ostropestřce mariánského.

Chov velbloudů

Jak chovat velbloudy i v České republice prozradí

Poradna Jana Kopřivy

V tomto videu si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.