Krokusy a modřence hlásí jaro

Sotva trochu sejde sníh, objevíme na záhonech zelené špičky cibulovin a hlíznatých rostlin. Tulipánům, narcisům nebo řepíkům chvíli trvá, než dorostou do květu, ale drobné sněženky, bledule, krokusy a modřence během několika teplejších slunných dnů rozkvetou v plné kráse.

Krokusy a modřence hlásí jaro
Krokusy a modřence hlásí jaro (Zdroj: shutterstock.com)

Rod Crocus je česky správněji označován šafrán, název krokusy se používá hlavně pro jarní okrasné druhy, pod pojmem šafrán si laik představí hlavně vzácné žluté koření – tedy sušené blizny šafránu setého (Crocus sativa), který vykvétá na podzim a je vždy fialový.
Také jarní botanické druhy nehýří barvami, jsou buď fialové nebo žluté. Z nich ale byla vypěstováno množství odrůda a kultivarů, které mohou být bílé, žluté, oranžové, růžové, fialové a modré, dokonce i proužkované. Všechny barvy jsou syté a zářivé, protože krokusy kvetou brzy, kdy je ještě málo hmyzu, takže ho musí umět nalákat. Krokusy ozdobí trvalkové záhony, jarní trávníky i skalky, ne všechny druhy se ale dají pěstovat všude.

Velkokvěté krokusy

Většina jarních velkokvětých odrůd vznikla křížením fialového či bílého druhu Crocus vernus a žlutého Crocus flavus. Květy mohou být až 15 cm vysoké, drobné čárkovité listy se krčí okolo nich, takže jednobarevná nebo pestrá skupinka na dosud pusté jarní zahradě skutečně září. Můžete mít například kultivary bílé Jean D´Arc, žluté Golden Yellow nebo až oranžové s vnějšími plátky namodralými Advance, tmavofialové Remembrance, modře a fialově čárkované Pickwick, šeříkový s tmavšími skvrnami Spring Beauty, bleděmodrý Queen of the Blues nebo novinku – skutečně růžový Roseus vypěstovaný z druhu Crocus tommasinianus. Velkokvětým krokusům se nejlépe daří na záhonech nebo pod stromy, kde nemůže dojít k přemokření půdy, do trávníků se příliš nehodí.

 

Botanické krokusy

Často se setkáváme s krokusy s menšími květy, zato rozrostlými po několika letech do širokých barevných polštářů. Jde o původní botanické druhy, zejména žlutý Crocus chrysanthus, ale také fialový Crocus vernus, šeříkový Crocus etruscus, velice brzy rozkvétající šeříkový Crocus tommasinianus, kterému se velmi dobře daří v trávníku stejně jako žlutému druhu Crocus angustifolius. Více květů z jedné cibulky nasazuje Crocus biflorus, který mívá na světlém fialkovém podkladu tmavší fialové nebo tmavočervené proužky. Také botanické druhy nemají rády přemokření, cibulky uhnívají a napadají je nemoci. Snesou ale dobře propustný trávník, jehož krásnou ozdobou jsou před prvním sekáním. Vzhledem k tomu, že vykvétají velmi brzy a listů je možno je zbavit už v květnu, zpravidla jim sekání trávníků nevadí a rozrůstají se v něm spokojeně po několik let. Krokusy jsou obecně trvalky, ale vzhledem k degeneraci cibulek a možnosti napadení plísněmi a houbovými chorobami je lepší je zhruba po pěti letech v červnu vyjmout, přebrat, nechat do podzimu zaschnout a pak znovu vysadit spolu s novými zdravými cibulkami.

Modřence

Máte rádi modrou barvu? Pak s jarem určitě uvítáte v zahradě velmi časně rozkvétající modřence. Existuje jich na třicet druhů, u nás se nejčastěji pěstuje modřenec hroznatý (Muscari neglectum). Ten je v teplých oblastech jižní Moravy přírodním druhem, ale ze zahrádek se rozšířil i na jiných místech. Na vrcholu 10 – 30 cm vysoké holé lodyhy nese hrozen drobných kvítků, které zdobí záhony dlouho, protože rozkvétají postupně zdola nahoru. Když cibulky modřenců vysadíte na sušších místech do výživné spíše vápenaté půdy a listy otrháte až zaschnou a získaná síla se uloží do cibulek, budou se bohatě rozmnožovat a postupně vytvoří modré jarní paloučky. Pozor na výsadbu do trávníku – listy je možné posekat až koncem května, je tedy vhodnější modřence sázet jen tam, kde si přejete mít přirozeně kvetoucí louku, v často a od brzkého jara sekaném trávníku cibulky nebudou mít živiny pro květy v dalším roce.

 

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Krokusy a jejich pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Michal Plundra představí krokusy a popovídá o jejich pěstování

Celoroční dekorace

Zasadíme si do šestibokého truhlíku smrček s kytičkami

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.

Méně známé jarní cibuloviny

Méně známé jarní cibuloviny

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?