Jak vznikla sasanka

Krásným a něžným poslem jara se již dávno staly také sasanky (Anemone), které nám mohou pomoci vytvořit doma tu správnou jarní atmosféru. Jejich krásné barevné květy připomínají na první pohled mák. Jejich původ je však zcela odlišný.

Jak vznikla sasanka
Jak vznikla sasanka (Zdroj: shutterstock.com)

Báje vypráví o nymfě jménem Anemona. Ta žila na dvoře bohyně Flóry. Bůh větru Zefýr, manžel bohyně Flóry, se však do Anemony zamiloval. Jeho žárlivá žena proměnila nymfu v květinu. Ta od té doby nese jméno nešťastné krasavice.

Název Anemone je odvozen od řeckého slova anemos – vítr. Semena sasanek roznáší vítr do velkých vzdáleností. Podle květomluvy sasanka symbolizuje odhodlání, očekávání, starostlivost, sílu, náklonnost a budoucnost.

Plané druhy sasanek mají jednoduché někdy i plné květy. V přírodě každoročně rozkvétají mezi prvními jarními květinami ve žluté, bílé a fialové barvě květů.

Co se týče pěstovaných druhů, v severní Evropě byly oblíbené již v sedmnáctém století. Cílené šlechtění vypuklo až ve století dvacátém, kdy byly v osmdesátých letech vyšlechtěny první hybridy. Všechny mají nápadné zdvojené srdíčko a k jasně zbarveným sasankám nyní přibývají i odrůdy jemných pastelových barev.

Červené a růžové se dobře vyjímají v kyticích kombinovaných například s tulipány, alstroemerií nebo skimií.

V zahradách rozlišujeme sasanky kvetoucí časně zjara a později kvetoucí, ty jsou výrazně větší. Ty větší kvetou koncem dubna a v průběhu května.

Jejich hnědavé hlízy je zapotřebí vysadit již na podzim a na zimu je chránit přikrývkou z chvojí proti mrazu.

Na záhonech budou spokojené v polostínu ve vlhké humózní propustné půdě. V dobře prohnojené půdě vytvářejí větší květy s pevnějšími stonky. Tyto sasanky jsou vápnomilné, a tak je dobré před jejich výsadbou do půdy nepřidávat žádnou rašelinu. Postačí je pouze pravidelně, jednou za 2 týdny přihnojit.

Sasanky jsou stále svěží krásné květiny, které překvapují svou klasickou krásou stejně jako jaro samotné pokaždé, když se přihlásí po každoroční téměř nekonečné zimě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si zodpovíme další dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

Květiny podzimní zahrady

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

Jarní hajní rostliny

Jarní hajní rostliny

Houbové onemocnění rostlin - rez hrušňová

Reportáž o houbovém onemocnění rostlin - rez hrušňová, co dělat v případě, že nám rez napadne rostliny.

Aranžování květin do ptačí klece

Aranžování květin do ptačí klece

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.