Skimie japonská přinese Orient do vaší zahrady

Jsou určité druhy rostlin, které neupoutají svými květy, ale spíše až svými plody. Jejich květy bývají obvykle nenápadné, zato více zaujme buďto celý habitus rostliny anebo až plody po odkvětu rostliny. Skimie japonská patří právě k těmto druhům.

Skimie japonská přinese Orient do vaší zahrady
Skimie japonská přinese Orient do vaší zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Rod Skimmia je domovem v jihovýchodní Asii. Celý rod je zastoupen pouhými čtyřmi druhy stálezelených nízkých rostlin. Rostliny jsou většinou dvoudomé, jen zřídka oboupohlavní, proto je nutné vysadit vedle sebe samčí a samičí rostliny, aby se vytvořily plody.

Skimie japonská se řadí mezi vřesovištní rostliny. Tudíž i půdní podmínky k jejímu růstu by měly odpovídat spíše kyselejší půdě s obsahem humusu, tak jako to vyhovuje vřesům, rododendronům, azalkám a pierisům. Rostliny se vysazují na jaře anebo začátkem podzimu do půdy s přídavkem rašeliny.

Skimie se velmi dobře hodí na okraje křovinatých nebo stromových porostů. Spolehlivě mrazuvzdorné jsou pouze v teplejších zeměpisných pásmech. V drsnějším klimatu potřebují zimní ochranu, anebo jsou pěstovány v nádobách, jako rostliny přenosné.

V průběhu suchého léta je nutno dodávat zálivku nevápnitou vodou. Kolem kořenů se nesmí rostlina okopávat příliš hluboko. Před chladnými vysoušecími větry je dobré skimie chránit stejně tak jako při tuhých zimách.

Řez těchto rostlin není nutný. Pokud však rostlina nedrží tvar, je dobré provést zpětný řez po odkvětu. Množení se provádí koncem léta vyzrálými kořenovými řízky z polovyzrálého dřeva.

Někdy se stává, že jsou skimie napadeny štítenkami. Při správné péči a vhodných pěstebních podmínkách k tomu však nedochází. Pro pěstování je dobré vysadit skimie na polostinné až stinné místo s dostatkem čerstvé a mírně vlhké kyselé až lehce alkalické půdy.

K dostání jsou především kultivary druhu Skimmia japonica Rubela. Samčí klon má košatý růst, červeně lemované listy a tmavě červená poupata.  Skimia japonica reevesiana Robert Fortune je odrůda oboupohlavní s bledě zelenými listy s tmavě zelným lemováním.

Skimie kvete od května do června růžovými až červenými květy, některé odrůdy mají květy bílé, lehce vonící. Podle odrůd dosahují kultivary vzrůstu mezi půl až jedním metrem. Využívají se k velmi působivé výsadbě zvláště do japonských zahrad jako solitéry do vodní nebo čajové zahrady. V běžných zahradách tvoří spíše okrasnou předsadbu vyšším dřevinám.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?