Zázrak jménem dýně

Tykve pocházejí z topických a subtropických oblastí Ameriky. Celý rod zahrnuje 27 druhů tykví, z nichž je každý vyšlechtěn do stovek druhů. Nejen barvy a tvary jsou u nich odlišné, ale lze je využít nejen ke konzumaci, ale třeba na ozdobu a půvabnou podzimní dekoraci.

Zázrak jménem dýně
Zázrak jménem dýně (Zdroj: shutterstock.com)

Tykvová semínka – zdroj vitamínů a bílkovin

Tykev (Curcubitapepo) obsahuje semínka, která se využívají převážně zralá a usušená. Získává se z nich olej, obsahují cenné bílkoviny, aminokyseliny, vitamín E, minerály jako hořčík a selen, a také velké množství fytosterolů. Ty mají protizánětlivé a močopudné účinky. Tykvová semínka jsou považována za nejdůležitější prostředek k posílení svalů močového měchýře. Zmírňují dráždivý močový měchýř a navíc i nutkání na močení. Aby účinné látky správně a dostatečně pracovaly, měly by se semínka užívat koncentrovaná – v kapslích či tabletách. V kuchyni se využívá olej ze semen tykví pro značné množství kyseliny linolové. Pro její obsah patří k důležitým ochranným prostředkům proti působení volných radikálů.

Pěstování je snadné

Ze zahrádkářského hlediska, jsou tykve důležitou rostlinou pro zahrádkáře začátečníky. Je  snadné je pěstovat, nárůst jejich hmoty je velký a v neposlední řadě splňují i významný estetický dojem. Podle použití se tykve dělí na letní a zimní.  K letním tykvím řadíme například cukety a patisony, které se sklízejí průběžně, vlastně ještě tehdy, kdy jsou plody nedozrálé a křehké. Je nutné je po utržení brzy zkonzumovat.

Zimní tykve nejen pro okrasu

Zimní tykve jsou některé druhy pěstované pro okrasu a jiné zase pro sklizeň na zavařování, nejčastěji jsou to velkoplodé odrůdy, plazivé. Šlahouny těchto zimních odrůd se v průběhu vegetačního období mnohonásobně prodlouží, rozrostou se na mnoho metrů. Vyhovuje jim dobře vyhnojená půda s dostatkem humusu. Pro tvorbu plodů je to neodmyslitelná podmínka. Často se proto dýně vysazují na kompost, který je na konci sezóny celý skrytý pod listy dýní.

Zázrak jménem dýně
Zázrak jménem dýně
Zázrak jménem dýně
Zázrak jménem dýně
Zázrak jménem dýně
Zázrak jménem dýně

Jelikož jsou plody velmi citlivé na chlad, sklízejte je před příchodem prvních mrazíků. Jakmile budete plody sklízet, ponechejte na nich stopku alespoň 5 cm dlouhou, vydrží pak uskladnění po delší dobu. Při sklizni je nutné, aby byly tykve již zcela zralé, což lze poznat podle velmi tvrdé a matné slupky, do které nejde udělat ani nehtem rýha. Stonek by měl být již lehce zaschlý. Při hezkém počasí je možné dýně nechat na slunečném místě dosychat. Pokud však je již chladno, dosušujte je doma u kamen. Pro tyto účely je nejvhodnější místnost s teplotou mezi 10-15°C. Při uskladnění by se neměly tykve vzájemně dotýkat.

Kdy sklízet okrasné dýně?

Stejně tak i okrasné dýně je nejlepší sklízet co nejpozději. Poznáme to podle seschlých listů rostlin a tvrdého povrchu. Plody ponechané ještě 2 týdny na slunci se krásně vybarví a dojdou. Můžete zvýšit jejich trvanlivost tak, že je nakonec přestříkáte bezbarvým lakem.

Jistě si budete chtít vyrobit i některou z půvabných dekorací s využitím dýní. Některé nápady naleznete u našeho článku.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Dýně a tykve

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zajímáte se o různé druhy zeleniny? Dnes se dozvíte více informací o dýních.

Druhy jedlých dýní

Druhy jedlých dýní a jejich vlastnosti.

Tykve

Tykve

Pěstování dýní

Pěstování dýní

Pěstování okrasné dýně

Reportáž o pěstování okrasné dýně, o předpěstování v květináči, kdy je nejvhodnější doba na vysázení sazeniček, kdy se sklízí.

Chov zakrslých slepic

Chov zakrslých slepic

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.