Moderní výsevní pomůcky – znáte je?

V zimě plánujeme, co v zahradě vysejeme. Na jaře už by tedy mělo být všechno připraveno a my, kteří se nemůžeme dočkat, můžeme už jen čekat na lepší počasí. Ještě než s výsevem na zahradě začneme, je zapotřebí nakoupit dostatečnou zásobu osiva. Toho je již v lednu na trhu dostatečné množství, a tak ještě než sáhneme po prvním sáčku ve stojanu, přečteme si něco o tom, jak si můžeme práci při setí usnadnit díky moderním výsevním pomůckám.

Moderní výsevní pomůcky – znáte je?
Moderní výsevní pomůcky – znáte je? (Zdroj: Lucie Peukertová)

Staré metody jsou dnes již překonané

Dříve se pro setí drobných semínek, i těch větších semen využívaly nejrůznější metody, jako například míchání semen se suchým pískem. Mnohokrát tento postup však nic nevyřešil a drobné osivo padalo do řádků hustě a ještě k tomu i hluboko. Až nové metody a techniky výsevu přicházejí s opravdu užitečnými záležitostmi, jako jsou obalovaná semena nebo mořená semena a výsevné pásky či desky.

Obalovaná semena

Jemná semena a kalibrované osivo je zvětšeno obalovou hmotou, takže z drobných semínek se stávají středně velká a lépe se s nimi pracuje. Díky jednoduššímu výsevu pak odpadá pracné jednocení vzešlých rostlinek, což je práce zdlouhavá a ne každý pěstitel na ni má zrovna dostatek trpělivosti. Obalované je jen kalibrované špičková osivo, což výrazně zvyšuje šanci na to, že opravdu každé takové semínko vzklíčí. Při výsevu obalovaného osiva je nutnost zvýšit půdní vlhkost.

 Výsevné pásky

Jako nejúčinnější pomoc při výsevu jemného a středně jemného osiva se jeví jako nejlepší výsevné pásky. Mezi dva užší propustné papírové pásky jsou uzavřena semínka zeleniny nebo bylinek. Osivo je v páscích uloženo ve stejných vzdálenostech od sebe, papír je lehce rozložitelný a neklade nově klíčícímu osivu žádný odpor. Pokud chcete ukládat do země předklíčené osivo, nemusíte se obávat, lze to i s těmito pásky, neboť papír je jemný, přesto natolik pevný, že vydrží i třídenní předklíčení. Výsevní pásky se dají snadno utrhnout v patřičné vzdálenosti, takže vyhovují pro výsev osiva do jakkoli dlouhých řádků. Vyséváme do hloubky cca 2 cm a výsevný pásek ještě před zahrnutím zeminou provlhčíme. Po přikrytí půdou opět zalijeme. Znovu platí, že do výsevných pásků je ukládáno špičkové osivo s maximální šancí na vzejití, to je důvod, proč se vyplatí do výsevných pásků investovat o pár korun navíc.

Výsevné pláty a desky

V případě výsevných desek a plátků počítejme s podobným principem. Plátky či desky obsahují rovněž kvalitní osivo rozložené v pravidelných vzdálenostech a řadách, čímž zajistí na záhonech ideální rozložení budoucích rostlin. Tyto moderní pomůcky pro výsev jsou ideální pro záhony malých rozměrů, do truhlíků nebo pro osazování nádob. Po položení na místo výsevnou desku nebo plát pokropíme, jemně zasypeme zeminou a dále o výsev pečujeme již zcela obvyklým způsobem.

Text: Zuzana Bohdalová

 

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Kedlubny s krátkou vegetační dobou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Ludmila Dušková ukáže druhy kedluben, které je možné sklízet na jaře díky krátké vegetační době, dále představí nový výsevní strojek a nový druh rostliny

Šlechtitelské novinky pro rok 2006

Představení šlechtitelských novinek pro rok 2006

Moření osiva, choroby a škůdci

Tentokrát se s panem Kopřivou podíváme na moření osiv. Zjistíte, co dalšího se dá s osivem.

Vysazování begónií

Begónie patří bezesporu mezi nejoblíbenější balkónové rostliny. Pokud si teď koupíte hlízu a nebo máte nějaké přezimované hlízy ve sklepě, tak je důležité je vysadit ve správnou dobu.

Petunie - hybridní osivo

Petunie - hybridní osivo

Jak na výsev okurek

Vysejte si okurky přímo do záhonu bez předpěstování. Když jim pořiďte pnoucí konstrukci, ušetříte si spoustu místa.

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.