Jarní sasanky – drobné krásky

Jarní nové rostliny a květiny jsou nám vzácné, i když jsou to běžné druhy a třeba i méně nápadné svým zbarvením či typem květů. A sasanky jsou právě jedněmi z nich. Jsou krásné a velmi oblíbené, přesto, že patří k našim nejznámějším, symbolizují totiž příchod jara.

Jarní sasanky – drobné krásky
Jarní sasanky – drobné krásky (Zdroj: shutterstock.com)

Sasanky často vídáme na nejrůznějších stanovištích od lužních lesů přes smíšené lesy až po pastviny či území podél potoků. Jejich květy nám začnou ukazovat svou krásu od března či dubna, podle druhu až do května případně června. V přírodě se setkáváme běžně nejčastěji se třemi druhy jarních sasanek: sasankou hajní, sasankou trojlistou a sasankou pryskyřníkovitou. První dva druhy kvetou bíle a sasanka pryskyřníkovitá žlutě. Květy září v těchto dvou barvách na samých vrcholcích rostlin dorůstajících celkové výšky do 30 cm.

Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides)

Tento druh sasanky u nás roste především v nižších polohách, a to roztroušeně. Ovšem tam, kde se vyskytne, se můžeme těšit z jejich velkých kolonií, které promění stanoviště v rozkvetlou přikrývku květů. Na jedné lodyze se často utvoří i dva květy, vždy žluté barvy. Vzhledem k poměrné variabilitě druhu se můžeme setkat s rozdíly v hloubce zubů na okrajích listů, nebo šířce listových úkrojků. Vzácněji lze nalézt křížence sasanky pryskyřníkovité a sasanky hajní se světle žlutými květy. Stává se, že na listech sasanky pryskyřníkovité, ale někdy i dalších druhů, parazituje rez švestková, která přezimuje v pucích sasanek. Jejími letními hostiteli jsou švestky trnky, mandloně nebo meruňky.

Sasanka hajní (Anemone nemorosa)

Hlavně v listnatých lesích se setkáváme s u nás běžnou sasankou hajní, která zde rovněž často vytváří velké kolonie. Její dobré rozrůstání zajišťují dlouze plazivé oddenky, ze kterých vyrůstají lodyhy nebo přízemní listy s lodyhou a jedním květem. Bílá barva květů je barvou většiny sasanek hajních, ovšem v určitých oblastech se můžeme setkat i s narůžovělými květy nebo s květy žilkovanými. V některých částech Evropy se objevují rostliny s růžovými nebo dokonce modrými květy, u nichž ty nejvýrazněji vybarvené se pak pěstují také jako zahradní rostliny. Objeví-li se v blízkosti sasanek na povrchu země v průběhu jara hnědé miskovité houby rosolovité konzistence, jedná se o hlízenku sasankovou, houbu parazitující na kořenech sasanek.

Sasanka trojlistá (Anemone triforia)

Z výše zmíněných tří druhů sasanek patří sasanka trojlistá k nejvzácnějším. V Maďarsku a Francii má dokonce status chráněné rostliny. Rozkvétá v období května až června, vždy v závislosti na nadmořské výšce, ve které vyrůstá. Jedná se o horský druh rostoucí spíše v lesích bukových, smrkových a jedlových. Má bílé okvětní lístky i prašníky, čímž se mimo listů také odlišuje od sasanky hajní.

Zvláštností sasanek je to, že netvoří nektar, ale i přesto jsou opylovány hmyzem. Jako většina rostlin z čeledi pryskyřníkovitých jsou sasanky jedovaté. Vzhledem k nižšímu obsahu toxinů však není třeba se obávat ani podávání sušené píce s příměsí sasanek zvěři, neboť díky sušení či fermentaci se ze sasanek obsažených v píci toxin vytrácí. Pro silné antimikrobiální účinky se dříve využívaly rostliny jako lék v lidovém léčitelství pro léčbu revmatismu.

Takže až letos v březnu vyrazíte na svou první jarní procházku do přírody, jistě již budete schopni od sebe rozeznat jednotlivé druhy jarních odrůd sasanek.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květiny podzimní zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

Poradna Václava Větvičky

Dnes si zodpovíme další dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

Houbové onemocnění rostlin - rez hrušňová

Reportáž o houbovém onemocnění rostlin - rez hrušňová, co dělat v případě, že nám rez napadne rostliny.

Trvalky pro suchá místa

Trvalky pro suchá místa jsou skvělé pro výsadbu na zahradách bez zdroje vody.

Stolek z břízy

Na vytvoření konferenčního stolku budete potřebovat pouze březová polínka, lepidlo na dřevo a skleněné desky spolu se silikonovými destičkami. Předvedeme vám, jak na to.

Zařízení na zimní posyp chodníků

Reportáž o zařízení na zimní posyp chodníků, který si pan Hajný sám vyrobil ze stavebního kolečka

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.