Jarní sasanky – drobné krásky

Jarní nové rostliny a květiny jsou nám vzácné, i když jsou to běžné druhy a třeba i méně nápadné svým zbarvením či typem květů. A sasanky jsou právě jedněmi z nich. Jsou krásné a velmi oblíbené, přesto, že patří k našim nejznámějším, symbolizují totiž příchod jara.

Jarní sasanky – drobné krásky
Jarní sasanky – drobné krásky (Zdroj: shutterstock.com)

Sasanky často vídáme na nejrůznějších stanovištích od lužních lesů přes smíšené lesy až po pastviny či území podél potoků. Jejich květy nám začnou ukazovat svou krásu od března či dubna, podle druhu až do května případně června. V přírodě se setkáváme běžně nejčastěji se třemi druhy jarních sasanek: sasankou hajní, sasankou trojlistou a sasankou pryskyřníkovitou. První dva druhy kvetou bíle a sasanka pryskyřníkovitá žlutě. Květy září v těchto dvou barvách na samých vrcholcích rostlin dorůstajících celkové výšky do 30 cm.

Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides)

Tento druh sasanky u nás roste především v nižších polohách, a to roztroušeně. Ovšem tam, kde se vyskytne, se můžeme těšit z jejich velkých kolonií, které promění stanoviště v rozkvetlou přikrývku květů. Na jedné lodyze se často utvoří i dva květy, vždy žluté barvy. Vzhledem k poměrné variabilitě druhu se můžeme setkat s rozdíly v hloubce zubů na okrajích listů, nebo šířce listových úkrojků. Vzácněji lze nalézt křížence sasanky pryskyřníkovité a sasanky hajní se světle žlutými květy. Stává se, že na listech sasanky pryskyřníkovité, ale někdy i dalších druhů, parazituje rez švestková, která přezimuje v pucích sasanek. Jejími letními hostiteli jsou švestky trnky, mandloně nebo meruňky.

Sasanka hajní (Anemone nemorosa)

Hlavně v listnatých lesích se setkáváme s u nás běžnou sasankou hajní, která zde rovněž často vytváří velké kolonie. Její dobré rozrůstání zajišťují dlouze plazivé oddenky, ze kterých vyrůstají lodyhy nebo přízemní listy s lodyhou a jedním květem. Bílá barva květů je barvou většiny sasanek hajních, ovšem v určitých oblastech se můžeme setkat i s narůžovělými květy nebo s květy žilkovanými. V některých částech Evropy se objevují rostliny s růžovými nebo dokonce modrými květy, u nichž ty nejvýrazněji vybarvené se pak pěstují také jako zahradní rostliny. Objeví-li se v blízkosti sasanek na povrchu země v průběhu jara hnědé miskovité houby rosolovité konzistence, jedná se o hlízenku sasankovou, houbu parazitující na kořenech sasanek.

Sasanka trojlistá (Anemone triforia)

Z výše zmíněných tří druhů sasanek patří sasanka trojlistá k nejvzácnějším. V Maďarsku a Francii má dokonce status chráněné rostliny. Rozkvétá v období května až června, vždy v závislosti na nadmořské výšce, ve které vyrůstá. Jedná se o horský druh rostoucí spíše v lesích bukových, smrkových a jedlových. Má bílé okvětní lístky i prašníky, čímž se mimo listů také odlišuje od sasanky hajní.

Zvláštností sasanek je to, že netvoří nektar, ale i přesto jsou opylovány hmyzem. Jako většina rostlin z čeledi pryskyřníkovitých jsou sasanky jedovaté. Vzhledem k nižšímu obsahu toxinů však není třeba se obávat ani podávání sušené píce s příměsí sasanek zvěři, neboť díky sušení či fermentaci se ze sasanek obsažených v píci toxin vytrácí. Pro silné antimikrobiální účinky se dříve využívaly rostliny jako lék v lidovém léčitelství pro léčbu revmatismu.

Takže až letos v březnu vyrazíte na svou první jarní procházku do přírody, jistě již budete schopni od sebe rozeznat jednotlivé druhy jarních odrůd sasanek.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květiny podzimní zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

Poradna Václava Větvičky

Dnes si zodpovíme další dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

Houbové onemocnění rostlin - rez hrušňová

Reportáž o houbovém onemocnění rostlin - rez hrušňová, co dělat v případě, že nám rez napadne rostliny.

Trvalky pro suchá místa

Trvalky pro suchá místa jsou skvělé pro výsadbu na zahradách bez zdroje vody.

Stolek z břízy

Na vytvoření konferenčního stolku budete potřebovat pouze březová polínka, lepidlo na dřevo a skleněné desky spolu se silikonovými destičkami. Předvedeme vám, jak na to.

Zařízení na zimní posyp chodníků

Reportáž o zařízení na zimní posyp chodníků, který si pan Hajný sám vyrobil ze stavebního kolečka

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.