Mezinárodní den žen se bez kytičky neobejde

Mezinárodní den žen se slaví více či méně po celém světě. U nás se stal malinko opomíjeným svátkem. Bylo by ale škoda, když už je příležitost k obdarování, ji nevyužít. Ženy květiny milují a takový pěkný květinový dárek pro ně může mít velký význam.

Mezinárodní den žen se bez kytičky neobejde
Mezinárodní den žen se bez kytičky neobejde (Zdroj: shutterstock.com)

Vzhledem k tomu, že MDŽ připadá na březen, první jarní měsíc, měly by být i kytičky při této příležitosti věnované svěží, jarní a jásavé. Na jaře často pociťujeme únavu a taková kytička pro obdarovanou ženu může znamenat doslova příval nové jarní energie, která je vždy tolik potřebná. Povzbudivě působí i samotná vůně květin. A u těch jarních to platí obzvlášť. Jiskřivá barevnost a neodolatelná vůně svěžích jarních květů dodá bleskově energii a možná i zrychlí tlukot srdce.

Okouzlující květiny mohou být aranžovány těmi nejrůznějšími způsoby, dokulata, na vysoko anebo do tvaru srdce. Obdarovanou ženu potěší jistě nejvíce její oblíbené květiny, které zároveň vyjadřují to, že darující oblíbenou květinovou volbu ženy zná a chce jí udělat opravdovou radost. Neméně však potěší i kytička jarních fialek, nebo sněženek. Případně kombinovaná kytka z tulipánů a narcisů. Jaro je plné svěžích barev a toho je třeba v takovémto okamžiku využít.

Je mnoho způsobů, jak ženám udělat radost, a pokud si troufnete třeba i na pečení dortu, můžete zkusit tentokrát bílý dort nazdobený jedlými květinami. Patří k nim například fialky, lichořeřišnice nebo chryzantémy. S jarem bude zcela určitě nejvíc ladit ten bílý dort zdobený fialkami.

Na jaře jsou k dostání v květinářstvích také hyacinty, ranunkulusy, tulipány, krokusy a modřence. Nemusíte vybírat tedy jen z řezaných květin, ale můžete zakoupit naaranžovanou ošatku plnou svěžích jarních cibulovin. Vypadá nádherně a potěší zvlášť milovnice zahrádek, které si cibulky odkvetlých květin poté vysadí do zahrádky.

Chybu samozřejmě neuděláte ani s růží, královnou květin, která se jako dárek hodí pro každou příležitost. Doma před uložením do vázy s čistou vodou je třeba její stonek ještě seříznout, aby mohla lépe sát vodu.

Až budete vybírat kytičku pro ženu svého srdce, manželku, matku, či přítelkyni, zapřemýšlejte nad tím, jak ji upravit, nechejte pracovat svou fantazii, zkuste vybrat květinovou směs anebo zvláštní přízdobu k jednodruhové kytici. Zkušená floristka či květinářka vám jistě poradí, zda se květiny k sobě hodí a kytici vám podle vašeho přání ráda uváže.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Aranžování květin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Aranžování květin

Přesazování květin

Rady, jak správně přesaovat květiny, jak vybírat květináč, jak ošetřit kořeny a jakou půdu vhodně zvolit.

Výroba manžet na suché vazby

Výroba manžet na suché vazby

Kvetoucí rostliny pro osazení skalky a trvalkových záhonů

Hořec, sdrcovka, flox a představení další druhů kvetoucích trvalek a péče o ně

Jarní údržba hrobů

Po zimě přichází jaro a s ním i jarní údržba hrobů. Mezi základní údržbu patří omytí hrobu, vyměnění dekorací, prohrabání zeminy a použití netkané textilie na květiny.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.