Oblíbené popínavé rostliny

Popínavé rostliny, kterým poskytneme správné stanoviště a péči, vás budou těšit záplavou krásných barev květů a také zajímavých listů. Vyberete-li správné místo pro popínavky, vytvoří okouzlující neprůhledné stěny. Navíc některé z nich v době svého kvetení budou do okolí uvolňovat příjemnou vůni, příkladem toho jsou popínavé růže. Na zahradních pavilonech nebo obloucích je potřeba jejich výhony vyvazovat. Kaskády květů, které je po odkvětu nutné ostříhat, budou však zahradu zdobit po několik měsíců.

Oblíbené popínavé rostliny
Oblíbené popínavé rostliny (Zdroj: shutterstock.com)

Máte-li rádi ovoce, můžete zkusit pěstovat kiwi neboli čnělkovec čínský (Actinidia chinensis) nebo čnělkovec význačný (Actinidia arguta) anebo révu vinnou (Vitis vinifera). Všechny tyto jmenované rostliny se hodí skvěle k prorůstání stěn nebo pergol, které tak zaručí soukromí.

Všestranný plamének (Clematis) porůstá ploty stejně snadno jako pergoly, treláže anebo domovní stěny. Vzhledem k jeho útlým ovíjivým úponkům by opěrné prvky neměly být silnější než 2,5cm. Pokud budete dostatečně zavlažovat, rozkvetou velkokvěté odrůdy plaménků podruhé už v polovině srpna. Na botanických druzích jakými jsou například plaménky vlašské (Clematis viticella) tou dobou již dozrávají shluky ochmýřených nažek. Na podzim se listy plaménků zabarví dožluta, ale to pouze v případě, že v parném létu nebudou plaménky trpět nedostatkem vláhy.  Pokud se jim nebude dostávat přiměřené zálivky, jejich listy budou mít předčasně nevzhledné skvrny. U plaménků se tedy držte hesla: hlava na slunci, nohy ve stínu. Proto jeho dolní část přistiňte výsadbou pokryvných rostlin a nastláním mulče.

Do zahradních koutů, kam se dostává jen málo slunečních paprsků, můžete zvolit jako popínavky například břečťan anebo hortenzii řapíkatou (Hydrangea anomala subsp. Petiolaris), která bude severně orientované zdi porůstat sice pomalu ale velmi vytrvale. Její roční přírůstek činí až 20 cm. Temně zelené listy ji zdobí až do zimy.  V létě se dočkáte na rostlině velkých bílých a sladce vonících květů. Pevná opora z latí nebo napnutých drátů zajišťuje výhonům vybaveným příčepivými kořínky dostatečnou oporu.  Rychleji zkrášlí nudné severní fasády podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla). Neprostupnou ochranu před cizími zraky nabízí tato přezimující ovíjivá rostlina díky svým velkým srdčitým listům, ale to jen do podzimu.

Dále můžete k plotům či oporám vysadit například zimolez, který má rád polostín a jeho květy tak prozáří i stinná místa.  Čím je tato rostlina starší, tím bohatěji kvete. Vysaďte si ji poblíž místa k posezení, protože nádherně voní.

Všechny návštěvníky vaší zahrady jistě okouzlí kvetoucí vistárie. Rozkvétá totiž na starších výhonech ještě dříve, než se na ní objeví listy. Počítejte však s tím, že někdy vykvétá až za několik let od výsadby.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Trvalky kvetoucí v létě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Trvalky jsou rostliny kvetoucí v létě. Zjistíte, jaké druhy existují, jak trvalky vysazovat, kombinovat a jaké choroby a škůdce můžete očekávat.

Zelený dům

Jak si vypěstovat zelený dům nebo zeď? Povíme Vám, na co si dát pozor.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?