Zenová zahrada krok za krokem

Zenová zahrada je nenáročná na údržbu, její krása působí i v omezeném prostoru, proto možná zaujme i vás. V dnešním článku vám poradíme, jak si můžete takovou oázu klidu vytvořit na své zahradě.

Zenová zahrada krok za krokem
Zenová zahrada krok za krokem (Zdroj: shutterstock.com)

Pojďme se tedy podívat na tvorbu zenového zahrady krok za krokem:

1. Vyberte si místo pro svou zenovou zahradu. Pokud můžete do své představy zakomponovat terasu, ze které se budete svou zahradou kochat, je to ideální. Terasy se zpravidla používají dřevěné. Pokud terasa není ve Vašem pojetí možná, nevadí. Vyhlédněte si místo, odkud budete svou zahradu pozorovat a myslete po celou dobu tvorby na to, že se na svou zahradu budete dívat zejména z tohoto úhlu. Zenová zahrada se nejlépe pozorujte nehnutě, neměli byste v ní pobíhat sem a tam, stačí, že se Vám budou možná na začátku z místa na místo toulat myšlenky.

2. Zamyslete se, co chcete svou zahradou vyjádřit.

3. Povrch důkladně odplevelteodtravněte. Ušetří Vám to do budoucna spoustu potíží s prorůstajícím plevelem či trávou. Plochu také pečlivě vyrovnejte. Pokud potřebujete oddělit prostor vyhrazený zahradě obrubníčkem, ať již z důvodu udržení štěrkopísku na svém místě nebo kvůli zabránění vrůstání okolních rostlin do suché zahrady, udělejte to. Pokud vaší zahradě nic takového nehrozí, můžete ji nechat neohraničenou na přírodní způsob.

4. Vyberte vhodné kameny. Obzvláště cenné jsou kameny, které mají „patinu“, jsou obrostlé mechem, apod. Kameny by neměly být moc zářivé. Mohou být ohlazené proudem řeky, větrem, atd. Nejpreferovanější odstíny jsou zelené, šedé, zelenomodré, hnědé. Kameny by měly být přírodní, ne ořezané nebo olámané nebo člověkem opracované. Dbejte na zajímavý tvar, asi neposlouží ani příliš hranatý ani příliš kulatý kámen, dejte si na čas a svůj kámen pozorujte, měl by ve vás podněcovat fantazii. Pokud vám něco připomíná, tím lépe. Neustále mějte na paměti, že kompozice by měla působit přirozeně. Dnes již zahradnictví nabízejí zajímavé množství vhodných solitérních kamenů do suchých zahrad. Jedná se ale často o vzácné a veliké kusy, jejichž doprava je drahá a musí se při ní často zapojit jeřáb. Obvykle jsou dovážené přímo z Japonska, jejich cena tedy šplhá nezřídka do desetitisíců. Ale nebojte se, není to třeba, třeba právě na zahradě najdete vhodný kousek, nebo na louce opodál. O to bude kámen cennější, čekal tam na vás. Pokud máte více menších kamenů a chcete vytvořit masivnější kompozici, nezoufejte, i zde si šikovné ruce poradí. Můžete naaranžovat více kamenů k sobě tak, aby k sobě doléhaly a mezi ně nasázet nízké zelené keříky, zelenou skalničku, kapradí nebo mech, které kameny propojí a celek bude vypadat jako jeden veliký prorostlý kámen.

5. Máte tedy kameny. Ještě jednou si je prohlédněte a rozhodněte se, která jejich strana bude přední a která zadní. Z jakého úhlu si jej budete chtít nejvíce prohlížet? No a v tuto chvíli začíná to, co už více v zahradě dělat nebudete – čilé pobíhání, přemisťování kamenů a zkoumání, jaká kompozice bude nejlepší. Pamatujte, že v kompozici můžeme použít skupiny 1, 2 nebo lichý počet kamenů (3, 5, …). Skupiny po 4 nebo 6 kamenech tedy neděláme. Navíc, pokud chceme použít dva kameny, měl by být jeden větší, vysoký, a druhý menší a spíše placatý. Nejčastější je seskupení tří kamenů, tzv. triáda. V tom případě zvolíme jeden kámen dominantní a dva menší, které ho doplňují a dávají mu rovnováhu. Vždy dbáme na jedno základní pravidlo: seskupení kamenů nepatří na dominantní místo zahrady, ale vybíráme místo, které je poněkud stranou. Dosáhneme tím harmonie prostoru.

6. Máme tedy vybrané kameny a zvolenou kompozici. Přišel čas hrubé práce. Kameny je třeba ukotvit, tedy zakopat. Kámen by měl působit dojmem, že je v zemi již věky, a také potřebujeme, aby jeho pozice byla stabilní. Nestabilní kameny vnášejí do zahrady napětí a rozptylují naši pozornost. Ideálně byste měli kámen zahloubit do jeho poloviny. Počítejte s tím, že úroveň štěrkopísku bude nad úrovní země min. o 20 cm výš.

7. Plochu určenou pro zahradu poté celou překryjte proptiplevelovou tkaninou. Pokud budete používat světlý štěrkopísek nebo mramorovou drť, možná dáte přednost tkanině v bílé barvě. Sice postupem času a vlhkostí ztmavne, ale přecejen nebude pod pískem tolik prosvítat, pokud hrábnete při úpravě trochu níž.
Tkaninu umístěte i okolo budoucích kamenů. Vyberte rozměr textilie dle Vaší zahrady, pokud potřebujete nastavovat, vždy překryjte kraje textilií přes sebe, aby plevel neměl šanci. Protiplevelovou textilii např. 1,5 x 5 m pořídíte za přibližně 135 Kč.

8. Pokud si tak přejete, můžete prostor okolo kamene dokola – pravidelně či nepravidelně – osázet mechem. Pokud ale je vaše zahrada na jižní straně, ani to nezkoušejte, mech by nevydržel nápor prvního sluníčka. Nejlépe se mu bude dařit na severu a nejlépe ještě ve stínu. Pokud na jižní straně přece jen toužíte po zelené, použijte raději nízké zelené skalničky nebo keříky. Ale vězte, že suchá zahrada vůbec zelená být nemusí. To, co jí dává život, je vaše fantazie.

9. Celou plochu okolo kamenů důkladně zaplňte stěrkopískem nebo pískem. Je vhodný štěrkopísek šedé barvy, tmavší odstíny lze také použít. Nepoužíváme písek zářivě bílý (namáhá oči) ani žlutý. V našich podmínkách dobře poslouží i mramorová drť. Myslete na to, že písek znázorňuje vodu a voda teče vždy cestou nejmenšího odporu. Vaše voda může být oceánem nebo řekou – v případě řeky můžete přes ni udělat i můstek. Měli byste plochu naplnit do výšky min. 20 cm nad zem, spíše ještě výše. Chcete totiž v písku hrabat hráběmi nebo klacíkem pro dosažení vhodného dezénu. Bez dostatečného zaplnění to nepůjde.  Pokud jste zvládli skromně sehnat kámen, připravte se na to, že tato položka udělá ve vaší peněžence největší průvan. Počítejte proto s plochou dopředu, jinak byste mohli být překvapeni množstvím písku, které potřebujete použít, a jeho cenou. Navíc písek budete muset čas od času doplňovat. Dobrá zpráva, že i malý roh věnovaný suché zahradě postačí pro vaši relaxaci, nemusíte mít rovnou lán.
Pokud máte zahradu na větrném místě, nebo na místě, kde bývá více srážek, určitě se doporučuje spíš štěrkopísek než písek. Jestli máte v blízkosti pískovnu nebo kamenolom, stavební firmu, zkuste se zeptat na možnost zakoupení tam. Jinak 5l pytel stěrkopísku pořídíte v řetězcích okolo cca. 60 Kč, 20 kg pytel přibližně 120 Kč.

10. Vaše zahrada je hotová. Odpočiňte si. Sedněte si a pozorujte, jakou zahradu se vám podařilo vytvořit. Je krásná, je totiž Vaše. Už víte, jaký dezén do Vaší vodní hladiny nakreslíte?

Pokud toužíte po zenové zahradě, ale přesto je pro Vás její tvorba z nějakého důvodu nemožná, nezoufejte. Můžete si vytvořit miniaturní zenovou zahradu a umístit ji v interiéru nebo na balkoně. Poslouží také. Pamatujte, že tu opravdovou zenovou zahradu si nosíme každý v sobě.

Chcete-li se o zenových zahradách dozvědět více, přečtěte si článek Zenová zahrada – krajina ticha

Text: Petra Plutnarová
www.iedesign.cz

 

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Plánování japonské zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ukázka budování budoucí japonské zahrady.

Budování japonské zahrady

Víte, jaké náležitosti by měla splňovat typická japonská zahrada?

Bílá zahrada

Vytváření bílé zahrady - vysazování primárně bíle kvetoucích rostlin a keřů

Kámen v zahradě

Kámen v zahradě

Dalibor Janda a jeho zahrada

Reportáž s Daliborem Jandou a povídání o jeho zahradě, kamenných prvcích v a sochách v ní umístěných

Pavel Bobek a jeho zahrada

Přemek Podlaha je se štábem Receptáře na návštěvě na zahradě u Pavla Bobka

ČTĚTE DÁLE

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?

Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?
Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?

Okrasné zahrady

Tím, že vytvoříte zahradu přátelskou k ptactvu, podpoříte biodiverzitu a přispějete k ochraně mnoha druhů. Zde je několik tipů jak na to.

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.