Zenová zahrada krok za krokem

Zenová zahrada je nenáročná na údržbu, její krása působí i v omezeném prostoru, proto možná zaujme i vás. V dnešním článku vám poradíme, jak si můžete takovou oázu klidu vytvořit na své zahradě.

Zenová zahrada krok za krokem
Zenová zahrada krok za krokem (Zdroj: shutterstock.com)

Pojďme se tedy podívat na tvorbu zenového zahrady krok za krokem:

1. Vyberte si místo pro svou zenovou zahradu. Pokud můžete do své představy zakomponovat terasu, ze které se budete svou zahradou kochat, je to ideální. Terasy se zpravidla používají dřevěné. Pokud terasa není ve Vašem pojetí možná, nevadí. Vyhlédněte si místo, odkud budete svou zahradu pozorovat a myslete po celou dobu tvorby na to, že se na svou zahradu budete dívat zejména z tohoto úhlu. Zenová zahrada se nejlépe pozorujte nehnutě, neměli byste v ní pobíhat sem a tam, stačí, že se Vám budou možná na začátku z místa na místo toulat myšlenky.

2. Zamyslete se, co chcete svou zahradou vyjádřit.

3. Povrch důkladně odplevelteodtravněte. Ušetří Vám to do budoucna spoustu potíží s prorůstajícím plevelem či trávou. Plochu také pečlivě vyrovnejte. Pokud potřebujete oddělit prostor vyhrazený zahradě obrubníčkem, ať již z důvodu udržení štěrkopísku na svém místě nebo kvůli zabránění vrůstání okolních rostlin do suché zahrady, udělejte to. Pokud vaší zahradě nic takového nehrozí, můžete ji nechat neohraničenou na přírodní způsob.

4. Vyberte vhodné kameny. Obzvláště cenné jsou kameny, které mají „patinu“, jsou obrostlé mechem, apod. Kameny by neměly být moc zářivé. Mohou být ohlazené proudem řeky, větrem, atd. Nejpreferovanější odstíny jsou zelené, šedé, zelenomodré, hnědé. Kameny by měly být přírodní, ne ořezané nebo olámané nebo člověkem opracované. Dbejte na zajímavý tvar, asi neposlouží ani příliš hranatý ani příliš kulatý kámen, dejte si na čas a svůj kámen pozorujte, měl by ve vás podněcovat fantazii. Pokud vám něco připomíná, tím lépe. Neustále mějte na paměti, že kompozice by měla působit přirozeně. Dnes již zahradnictví nabízejí zajímavé množství vhodných solitérních kamenů do suchých zahrad. Jedná se ale často o vzácné a veliké kusy, jejichž doprava je drahá a musí se při ní často zapojit jeřáb. Obvykle jsou dovážené přímo z Japonska, jejich cena tedy šplhá nezřídka do desetitisíců. Ale nebojte se, není to třeba, třeba právě na zahradě najdete vhodný kousek, nebo na louce opodál. O to bude kámen cennější, čekal tam na vás. Pokud máte více menších kamenů a chcete vytvořit masivnější kompozici, nezoufejte, i zde si šikovné ruce poradí. Můžete naaranžovat více kamenů k sobě tak, aby k sobě doléhaly a mezi ně nasázet nízké zelené keříky, zelenou skalničku, kapradí nebo mech, které kameny propojí a celek bude vypadat jako jeden veliký prorostlý kámen.

5. Máte tedy kameny. Ještě jednou si je prohlédněte a rozhodněte se, která jejich strana bude přední a která zadní. Z jakého úhlu si jej budete chtít nejvíce prohlížet? No a v tuto chvíli začíná to, co už více v zahradě dělat nebudete – čilé pobíhání, přemisťování kamenů a zkoumání, jaká kompozice bude nejlepší. Pamatujte, že v kompozici můžeme použít skupiny 1, 2 nebo lichý počet kamenů (3, 5, …). Skupiny po 4 nebo 6 kamenech tedy neděláme. Navíc, pokud chceme použít dva kameny, měl by být jeden větší, vysoký, a druhý menší a spíše placatý. Nejčastější je seskupení tří kamenů, tzv. triáda. V tom případě zvolíme jeden kámen dominantní a dva menší, které ho doplňují a dávají mu rovnováhu. Vždy dbáme na jedno základní pravidlo: seskupení kamenů nepatří na dominantní místo zahrady, ale vybíráme místo, které je poněkud stranou. Dosáhneme tím harmonie prostoru.

6. Máme tedy vybrané kameny a zvolenou kompozici. Přišel čas hrubé práce. Kameny je třeba ukotvit, tedy zakopat. Kámen by měl působit dojmem, že je v zemi již věky, a také potřebujeme, aby jeho pozice byla stabilní. Nestabilní kameny vnášejí do zahrady napětí a rozptylují naši pozornost. Ideálně byste měli kámen zahloubit do jeho poloviny. Počítejte s tím, že úroveň štěrkopísku bude nad úrovní země min. o 20 cm výš.

7. Plochu určenou pro zahradu poté celou překryjte proptiplevelovou tkaninou. Pokud budete používat světlý štěrkopísek nebo mramorovou drť, možná dáte přednost tkanině v bílé barvě. Sice postupem času a vlhkostí ztmavne, ale přecejen nebude pod pískem tolik prosvítat, pokud hrábnete při úpravě trochu níž.
Tkaninu umístěte i okolo budoucích kamenů. Vyberte rozměr textilie dle Vaší zahrady, pokud potřebujete nastavovat, vždy překryjte kraje textilií přes sebe, aby plevel neměl šanci. Protiplevelovou textilii např. 1,5 x 5 m pořídíte za přibližně 135 Kč.

8. Pokud si tak přejete, můžete prostor okolo kamene dokola – pravidelně či nepravidelně – osázet mechem. Pokud ale je vaše zahrada na jižní straně, ani to nezkoušejte, mech by nevydržel nápor prvního sluníčka. Nejlépe se mu bude dařit na severu a nejlépe ještě ve stínu. Pokud na jižní straně přece jen toužíte po zelené, použijte raději nízké zelené skalničky nebo keříky. Ale vězte, že suchá zahrada vůbec zelená být nemusí. To, co jí dává život, je vaše fantazie.

9. Celou plochu okolo kamenů důkladně zaplňte stěrkopískem nebo pískem. Je vhodný štěrkopísek šedé barvy, tmavší odstíny lze také použít. Nepoužíváme písek zářivě bílý (namáhá oči) ani žlutý. V našich podmínkách dobře poslouží i mramorová drť. Myslete na to, že písek znázorňuje vodu a voda teče vždy cestou nejmenšího odporu. Vaše voda může být oceánem nebo řekou – v případě řeky můžete přes ni udělat i můstek. Měli byste plochu naplnit do výšky min. 20 cm nad zem, spíše ještě výše. Chcete totiž v písku hrabat hráběmi nebo klacíkem pro dosažení vhodného dezénu. Bez dostatečného zaplnění to nepůjde.  Pokud jste zvládli skromně sehnat kámen, připravte se na to, že tato položka udělá ve vaší peněžence největší průvan. Počítejte proto s plochou dopředu, jinak byste mohli být překvapeni množstvím písku, které potřebujete použít, a jeho cenou. Navíc písek budete muset čas od času doplňovat. Dobrá zpráva, že i malý roh věnovaný suché zahradě postačí pro vaši relaxaci, nemusíte mít rovnou lán.
Pokud máte zahradu na větrném místě, nebo na místě, kde bývá více srážek, určitě se doporučuje spíš štěrkopísek než písek. Jestli máte v blízkosti pískovnu nebo kamenolom, stavební firmu, zkuste se zeptat na možnost zakoupení tam. Jinak 5l pytel stěrkopísku pořídíte v řetězcích okolo cca. 60 Kč, 20 kg pytel přibližně 120 Kč.

10. Vaše zahrada je hotová. Odpočiňte si. Sedněte si a pozorujte, jakou zahradu se vám podařilo vytvořit. Je krásná, je totiž Vaše. Už víte, jaký dezén do Vaší vodní hladiny nakreslíte?

Pokud toužíte po zenové zahradě, ale přesto je pro Vás její tvorba z nějakého důvodu nemožná, nezoufejte. Můžete si vytvořit miniaturní zenovou zahradu a umístit ji v interiéru nebo na balkoně. Poslouží také. Pamatujte, že tu opravdovou zenovou zahradu si nosíme každý v sobě.

Chcete-li se o zenových zahradách dozvědět více, přečtěte si článek Zenová zahrada – krajina ticha

Text: Petra Plutnarová
www.iedesign.cz

 

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Pořiďte si na svou zahradu kalinu bodnantskou, potěší vás voňavými květy během zimy
Pořiďte si na svou zahradu kalinu bodnantskou, potěší vás voňavými květy během zimy

Okrasné zahrady

Keř kaliny bodnantské rozveselí smutnou zimu, a to i v severních oblastech Česka. Plody mají rádi ptáci. Pěstujte ji proto taky. Poradíme vám jak na to.

Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř
Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř

Okrasné zahrady

Hamamelis japonica čili vilín japonský je ozdobou každé zahrady. Pokud sníte o barevné zimní zahradě, neměl by na ní chybět. S jeho pěstováním vám poradíme.

Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!
Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!

Okrasné zahrady

Jarní květy nejen sněženek jsou poslem hezkého počasí. Aby se jim dařilo, je potřeba vědět, jak na pěstování cibulovin. Poradíme v našem článku.

Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok
Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok

Okrasné zahrady

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina. Dekorativní keř mění během roku barvu svých listů. Narůžovělé až načervenalé zbarvení je přímo úchvatné.

Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky
Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky

Okrasné zahrady

Zahradní vrby existují v mnoha variantách, takže najdeme vhodný druh do větší i menší zahrady. Všechny jsou krásné a pozemek svou přítomností doslova rozzáří.

Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu
Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu

Okrasné zahrady

Máte rádi vytrvalé rostliny? Záhon stálezelených rostlin, které jsou odolné a mrazuvzdorné, můžete mít i vy nejen na vaší zahradě.

Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru
Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru

Okrasné zahrady

Japonská zahrada je velmi oblíbeným stylem nejen všude po světě, ale i u nás. Jak vybudovat zenovou oázu a získat místo, kde se budeme cítit šťastní?

Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody
Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody

Okrasné zahrady

Oblíbili jste si vřesovištní rostliny? Pak si je vysaďte doma na zahradě do příhodných podmínek kyselé půdy a nezapomeňte na libavku poléhavou.

Chrpa polní nemusí být jen plevel
Chrpa polní nemusí být jen plevel

Okrasné zahrady

Některé rostliny nemusí být jen neužitečným plevelem. Kvetoucí byliny jsou velmi prospěšné pro opylovače a chrpa polní může být užitečná bylina i pro vás.

Vytvořte si japonskou zahradu a zasaďte japonské rostliny
Vytvořte si japonskou zahradu a zasaďte japonské rostliny

Okrasné zahrady

Pusťte se do pěstování skimie. Tyto okrasné a vonné keříky rostou sice pomalu, ale zato se nám odvděčí krásou, vůní svých květů a jasnou barvou bobulí.

Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta
Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta

Okrasné zahrady

Ozdobený stromek je symbol Vánoc. Jestliže chceme ušetřit za každoroční nákup řezaného stromku, můžeme jej pěstovat doma v kontejneru.

Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá
Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá

Okrasné zahrady

Ochrana zahrady před mrazem je důležitá, aby rostliny ve vaší zahradě přečkaly v pořádku nadcházející zimu. Proto je nutné učinit některé nezbytné kroky.