Pěstujte meruňky – jsou zdravé

Meruňky jsou nejen chutným ovocem, ale mají i velmi pozitivní význam pro lidský organismus. Jsou to mimořádně teplomilné stromy. Na jaře jsou doslova obalené spoustou nádherně do růžova vybarvených květů a poskytují tak kouzelnou podívanou. Jejich plody se dají zpracovávat na mnoho způsobů.

Pěstujte meruňky – jsou zdravé
Pěstujte meruňky – jsou zdravé (Zdroj: shutterstock.com)

Domovinou meruněk je střední a východní Asie, především Čína. Tam rostou meruňky dodnes planě na velkých plochách a v nejrůznějších formách. K nám se však meruňky dostaly z oblastí kolem Středozemního moře. Jejich pěstování je u nás rozšířeno zvláště na jižní Moravě, méně již v Čechách, což logicky souvisí s odlišnými klimatickými podmínkami.
Meruňka má poměrně vysoké požadavky na teplo a dostatek světla.  Nejlépe se jí daří v polohách s ročními srážkami mezi 550 až 600 mm v nadmořské výšce do 350 m. n. m. Meruňky lze však pěstovat i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem  7°C a do nadmořské výšky  400- 450 m se srážkami okolo 700 mm. Tam jim však musíme poskytnout stanoviště na jihozápadním nebo západním svahu. Tam totiž teploty méně kolísají, a tak se tam stromům bude více dařit. Nejdůležitější je však výběr vhodné odrůdy.

V posledním období bylo vyšlechtěno mnoho odrůd dobře odolávajících mrazům. Vzhledem k mimořádné teplomilnosti těchto ovocných druhů jsou meruňky obvykle pěstovány v teplejších oblastech, kde jsou méně ohrožené pozdními jarními mrazíky. Velmi vhodné je jejich pěstování při stěnách a v závětří.

V zahradách se meruňkám daří zvláště dobře na chráněných stanovištích s výhřevnou a propustnou půdou. Samosprašné stromy lze řezem udržet do 3 až 4 metrů výšky. Důležité je neopomenout prosvětlování koruny, nejlépe odborníkem. Pro lehké záhřevné půdy volíme jako podnož silně rostoucí meruňkové semenáče, pro půdy v plné síle pak středně rostoucí slivoňové semenáče anebo typové podnože, vegetativně množené.

Vhodné odrůdy k pěstování jsou například „Velkopavlovická“, „Maďarská nejlepší“ se sladkými plody, která je od konce července vysoce plodná. Odrůda „Mombacher aprikose“ má zlatožluté velké plody, úrodná je od poloviny července. Další vhodnou odrůdou je „Orange red“ se šťavnatými červenými plody, úrodná od poloviny srpna.

Mladé meruňkové stromy řežeme v počátku rašení. Důležitý je řez kosterních větví a bezezbytkové odstranění konkurenčních výhonů. U meruněk se jeví jako nejosvědčenější přírodní koruna s rozprostřenými větvemi a s terminálním výhonem. Takto rostlý strom zajistí přístup slunečních paprsků i do středu koruny a ovoce tak může na všech částech stromu dostatečně vyzrát. Po 4 letech je možné výchovný řez ukončit.  I v následujících letech je však vhodné stálé odstraňování konkurenčních výhonů.

Meruňky jsou znamenitě chutnající výživné ovoce s vysokou zdravotní hodnotou. Plně vyzrálé se hodí k přímé konzumaci, na výrobu džemů a marmelád a do pečiva, méně vyzrálé k zavařování. Meruňku můžeme i mrazit a sušit či využít k přípravě destilátu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 12.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Podle čeho vybrat odrůdy ovocného stromu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odrůd jednotlivých druhů ovocných stromů jsou doslova stovky. Jak se v nich vyznat?

Vysokokmenná jabloň / péče o meruňku

O růstu vysokokmenné jabloně a neprořezávání meruněk.

Kdy a jak vysazovat ovocné stromky?

Ovocné stromky se obvykle sází ve dvou termínech. Kdy to je a jak je vysazovat?

Zazimování ovocných stromů

Zazimování ovocných stromů

Pěstování meruněk

V tomto videu se podíváme k panu Karlu Kotyšanovi. Řekne nám něco o pěstování meruněk.

Mini-zahrada Miloše Štěpničky

Reportáž z mini-zahrady Miloše Štěpničky, která je umístěna v na dvorku mezi domy a ukázka vzrostlého stromu meruňky

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.