Pěstujte meruňky – jsou zdravé

Meruňky jsou nejen chutným ovocem, ale mají i velmi pozitivní význam pro lidský organismus. Jsou to mimořádně teplomilné stromy. Na jaře jsou doslova obalené spoustou nádherně do růžova vybarvených květů a poskytují tak kouzelnou podívanou. Jejich plody se dají zpracovávat na mnoho způsobů.

Pěstujte meruňky – jsou zdravé
Pěstujte meruňky – jsou zdravé (Zdroj: shutterstock.com)

Domovinou meruněk je střední a východní Asie, především Čína. Tam rostou meruňky dodnes planě na velkých plochách a v nejrůznějších formách. K nám se však meruňky dostaly z oblastí kolem Středozemního moře. Jejich pěstování je u nás rozšířeno zvláště na jižní Moravě, méně již v Čechách, což logicky souvisí s odlišnými klimatickými podmínkami.
Meruňka má poměrně vysoké požadavky na teplo a dostatek světla.  Nejlépe se jí daří v polohách s ročními srážkami mezi 550 až 600 mm v nadmořské výšce do 350 m. n. m. Meruňky lze však pěstovat i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem  7°C a do nadmořské výšky  400- 450 m se srážkami okolo 700 mm. Tam jim však musíme poskytnout stanoviště na jihozápadním nebo západním svahu. Tam totiž teploty méně kolísají, a tak se tam stromům bude více dařit. Nejdůležitější je však výběr vhodné odrůdy.

V posledním období bylo vyšlechtěno mnoho odrůd dobře odolávajících mrazům. Vzhledem k mimořádné teplomilnosti těchto ovocných druhů jsou meruňky obvykle pěstovány v teplejších oblastech, kde jsou méně ohrožené pozdními jarními mrazíky. Velmi vhodné je jejich pěstování při stěnách a v závětří.

V zahradách se meruňkám daří zvláště dobře na chráněných stanovištích s výhřevnou a propustnou půdou. Samosprašné stromy lze řezem udržet do 3 až 4 metrů výšky. Důležité je neopomenout prosvětlování koruny, nejlépe odborníkem. Pro lehké záhřevné půdy volíme jako podnož silně rostoucí meruňkové semenáče, pro půdy v plné síle pak středně rostoucí slivoňové semenáče anebo typové podnože, vegetativně množené.

Vhodné odrůdy k pěstování jsou například „Velkopavlovická“, „Maďarská nejlepší“ se sladkými plody, která je od konce července vysoce plodná. Odrůda „Mombacher aprikose“ má zlatožluté velké plody, úrodná je od poloviny července. Další vhodnou odrůdou je „Orange red“ se šťavnatými červenými plody, úrodná od poloviny srpna.

Mladé meruňkové stromy řežeme v počátku rašení. Důležitý je řez kosterních větví a bezezbytkové odstranění konkurenčních výhonů. U meruněk se jeví jako nejosvědčenější přírodní koruna s rozprostřenými větvemi a s terminálním výhonem. Takto rostlý strom zajistí přístup slunečních paprsků i do středu koruny a ovoce tak může na všech částech stromu dostatečně vyzrát. Po 4 letech je možné výchovný řez ukončit.  I v následujících letech je však vhodné stálé odstraňování konkurenčních výhonů.

Meruňky jsou znamenitě chutnající výživné ovoce s vysokou zdravotní hodnotou. Plně vyzrálé se hodí k přímé konzumaci, na výrobu džemů a marmelád a do pečiva, méně vyzrálé k zavařování. Meruňku můžeme i mrazit a sušit či využít k přípravě destilátu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 12.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Podle čeho vybrat odrůdy ovocného stromu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odrůd jednotlivých druhů ovocných stromů jsou doslova stovky. Jak se v nich vyznat?

Vysokokmenná jabloň / péče o meruňku

O růstu vysokokmenné jabloně a neprořezávání meruněk.

Kdy a jak vysazovat ovocné stromky?

Ovocné stromky se obvykle sází ve dvou termínech. Kdy to je a jak je vysazovat?

Zazimování ovocných stromů

Zazimování ovocných stromů

Pěstování meruněk

V tomto videu se podíváme k panu Karlu Kotyšanovi. Řekne nám něco o pěstování meruněk.

Mini-zahrada Miloše Štěpničky

Reportáž z mini-zahrady Miloše Štěpničky, která je umístěna v na dvorku mezi domy a ukázka vzrostlého stromu meruňky

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.