Klívie neboli řemenatka začíná kvést v prosinci

Klívie patřící ke květinám jihoafrického původu si s sebou do našich interiérů přinesla specifické požadavky na pěstování. Její krása v době květu je tak uchvacující, že tato rostlina zcela jistě svým pěstitelům lecjakou námahu při pěstování zaručeně vynahradí.

Klívie neboli řemenatka začíná kvést v prosinci
Klívie neboli řemenatka začíná kvést v prosinci (Zdroj: shutterstock.com)

K nejdůležitějším požadavkům na její pěstování patří doba klidu, a to od konce letního období. Tu je zcela bezpodmínečně nutné dodržet, jinak vám rostlina nepokvete.

Nádherně vypadající kalichovitě otevřené květy se na rostlinách začínají otevírat obvykle v únoru. Výjimkou ale není ani jiná roční doba. Rostlina dává při volbě stanoviště jednoznačně přednost rozptýlenému světlu. Nesnáší totiž přímé sluneční paprsky a upřednostňuje polostín až mírný stín.

Zkušení pěstitelé vědí, že pokud musí rostlinu přemístit, měli by si na ní udělat znaménko, aby rostlinu po přenesení z místa na místo postavili stejnou stranou ke světlu.

V průběhu zimy je dobré zabezpečit klíviím teplotu okolo 15 až 18°C, v létě pak asi 20°C. Klívie během růstu a v průběhu letního období vyžadují poměrně vydatnou zálivku. Koncem září je nutné zálivku po dobu šesti týdnů vydatně omezit a rostlinu přenést na světlejší místo u okna. Touto dobou ji už nebudeme ani přihnojovat. Aby kořenový bal zcela nevyschl, provádíme už jen mírnou zálivku. Vlhkým hadříkem můžeme příležitostně otřít zaprášené listy. Je možné, že v tomto období zežloutnou některé ze starších listů, to však nemá žádný vliv na celkovou zdravotní kondici rostliny.

Obvykle v průběhu prosince se na klíviích objeví květní stvol a tehdy začneme opět s vydatnou zálivkou, která má být přiměřená teplotě v místnosti. Vzhledem k tomu, že masité kořeny klívie jsou velmi citlivé na přemokření, dbáme na to, aby zálivková voda nezůstala stát v misce pod květináčem. Ve stejnou dobu začneme i s opatrným přihnojováním. K tomu použijeme plná tekutá hnojiva. Od února do konce července pak rostlinu přihnojujeme pravidelně vždy 1x za 10 dní.

Po odkvětu je nutné co nejdříve květní stvol odříznout od rostliny. Řez provedeme ostrým nožem. Rostlina se nesmí vysilovat zbytečnou tvorbou semen. Každoročně přesazujeme jen mladší rostliny, a to nejlépe po odkvětu. Starší exempláře nemusíme přesazovat tak často, postačí přesadit je asi po 4 letech. Použijeme k tomu vždy o kousek větší nádobu, než byla ta původní. Zcela postačující bude zemina na pokojové rostliny, můžeme do ní přimíchat menší množství rašeliny. Rostlinu se snažíme nepřemokřovat, aby se na ní neobjevovaly nevzhledné korkovitě ztlustlé nahnědlé skvrny, jejichž vznik může podpořit i současný nedostatek světla.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 12.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat klívie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Miloslav Studnička odpovídá na dotazy Dany Makrlíkové a ukazuje, jak pěstovat klívie a jak o ně pečovat.

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Chystáte se na přesazování klívií? Tohle byste určitě měli vědět.

Jak přesazovat klívie, aby se jim dařilo a návod na přesazování poradí Jan Kopřiva.

Letnění pokojových květin

Pan Herynek vysvětluje, které pokojové rostliny jsou vhodně pro letnění venku a jak je zastřihávat.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.