Lavička v zákoutí okrasné zahrady

Na terase nebo pod altánem máte soupravu zahradního nábytku se stolem, kde to jistě od prvních slunečných dnů vesele žije. Co když si ale chcete udělat svou soukromou chvilku? Pak se vám bude hodit lavička pěkně ukrytá v koutku zahrady, nebo opřená o závětrnou stěnu domu.

Lavička v zákoutí okrasné zahrady
Lavička v zákoutí okrasné zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Lavička sousedská

Poblíž vchodových dveří v průčelí domu bude lavička zvát na přátelskou návštěvu. Podvečerní sousedské posezení na zápraží býval přívětivý venkovský zvyk, po celodenním shonu si ho určitě rádi dopřejete i dnes. Lavička se tak stává prostředníkem navázání sousedských vztahů, které zejména v nových předměstských lokalitách mohou zpočátku trochu váznout. Chcete-li ale v satelitu skutečně žít a nejen přespávat, je třeba sžít se s okolními obyvateli. Popovídat si přes plot, pozvat na lavičku na klidnou půlhodinku, to je základ venkovské komunikace.

Lavička soukromá

V zákoutí zahrady mezi vašimi oblíbenými keři můžete mít místečko, kde si oddechnete při zahradničení, za ranního sluníčka si přečtete noviny, v podvečer si vypijete hrnek čaje s medem. Sem za vámi nikdo nechodí, protože všichni vědí, že je to vaše útočiště, když máte chuť mlčet a oddat se tichému snění. Takže stačí lavička docela malá, nebo třeba jen z kamenů poskládané sedátko, na které si položíte polštář a zády se opřete o strom.

Lavička rozmazlovací

Na to je ideální houpačka, nejlépe se stříškou, abyste tu mohli pobývat i ve chvíli, kdy spadne pár kapek teplého letního deště. Vystlaná měkkým polstrováním přímo vybízí k lenošení, případně k posezení ruku v ruce s někým vašemu srdci milým. Z houpačky byste měli mít pěkný výhled. Když už vám umístění vaší zahrady mezi nepříliš vzdálenými domky neumožňuje pohled do krajiny, pak ji alespoň umístěte tak, abyste viděli na záhon růží nebo barvami hýřících letniček.

 

Lavička stylová

Tam, kde skvěle střižený trávník sahá až k domu, kam dojdeme po dokonale upravené cestičce vyložené cihlami nebo vysypané bílým kačírkem, pod okny s rozkvetlými muškáty nebo petuniemi, bude další vaší chloubou krásná lavička nebo v tomto případě spíše zahradní sofa ve zdobném provedení. Načančané zahradě s bujnými růžovými keři a záplavou kvetoucích od jara do podzimu rozkvétajících květin bude velice slušet viktoriánský nebo vídeňský styl v provedení z bíle natřeného proutí. Moderním střízlivým zahradám zase padne na míru hliníková konstrukce vypletená tmavým ratanem. Přírodní materiál je sice krásný, ale když si pořídíte umělý ratan, budete mít méně práce s údržbou a nemusíte se starat o trochu vlhkosti od země.

Ze dřeva, kovu i kamene

V předchozím odstavci jsme už naťukli jeden materiál, lavička ale může být vlastně z čeho si jen přejete. Někomu bude docela stačit obyčejná kovová konstrukce s prkýnky, někdo si dopřeje pohodlnou rozložitou lavici obloženou polštáři. Kované lavičky mají výhodu v tom, že když je jednou za čas natřete, mohou stát venku třeba i v zimě – i tehdy se najde slunečný den, kdy se zabaleni v teplé dece rádi na chvíli posadíte venku. Také lavice z exotických dřev mohou dobře napuštěné ochranným olejem stát na zahradě ve slunci i v dešti. Na zimu je ale přece jen raději ukryjte dovnitř. Máte za domem kus louky? Co si zpříjemnit možnost výhledu do kraje kamennou lavicí, na kterou navrch přivrtáte prkno, aby se lépe sedělo? V lokalitách, kde se rozlehlé pozemky neoplocují a kolemjdoucí mají možnost projít volně přes vaši louku, je taková lavice místem nejen vašeho, ale třeba i jejich odpočinku. Unaveni dlouhou túrou vám za ni v duchu poděkují. Takže jsem vlastně zase na začátku – lavička, obvykle skromný kus zařízení okolí vašeho domu je místem, které si zaslouží péči, pozornost a ocenění. Nezapomeňte ji hned s prvním jarním sluncem do zahrady umístit.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 12.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Lavička

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu originální víceúčelové lavičky.

Návod na výrobu jednoduché tábornické lavičky ze špalků

Zbyly vám na zahradě špalky? Vyrobte si z nich například pěknou lavičku k ohni.

Stylová lavička

Jak vyrobit stylovou lavičku?

Zahradní lavička

Naučte se vyrábět zahradní lavičku podle návodu Pavla Zemana.

Lavička z dřevěných židlí

Výroba lavičky ze židlí

Jak vyrobit svícny z betonu?

Co vyrobit za dekoraci, když Vám po stavbě zbyde trochu betonu? Ukážeme, jak na takový betonový svícen.

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?