Botanická zahrada – Svatojánská noc

Pokud ještě nemáte jasnou představu o svém pátečním programu, vyrazte do Botanické zahrady v Troji! Dozvíte se o léčivých i čarodějných bylinách a můžete s sebou vzít i děti, pro které bude připraveno mnoho soutěží o zajímavé ceny.

Botanická zahrada – Svatojánská noc
Botanická zahrada – Svatojánská noc (Zdroj: Lucie Peukertová)

V pátek 24. června se v Botanické zahradě v Troji se budete moci potkat i s novodobými čarodějkami a mágy. Uprostřed rozkvetlé zahrady se budete kochat pestrostí různých léčivých rostlin, seznámíte se s běžnými i méně známými druhy. Bude možné ochutnat bylinné čaje a pokrmy ochucené bylinkami. Magická Svatojánská noc je opředená četnými mýty a pověstmi. I o tom bude odpoledne v Botanické zahradě. Na své si přijde odborná veřejnost i náhodní návštěvníci nebo děti, pro které budou připraveny soutěže zaměřené nejen na léčivé byliny.

Co je Svatojínská noc?

Svatojánská noc je totiž tradice sahající daleko do starověku plná kouzel a nadpřirozené magie. Uzavíraly se tzv. čarodějnické svatby; novomanželé po nich přeskakovali koště. V minulosti se ihned po rozednění prodávala na trzích bájná mandragora, která údajně dovedla přičarovat lásku milované osoby. Vzhledem k výjimečnosti Svatojánské noci se mělo zato, že ožívají tajemné síly a země vydává své poklady.

K nalezení takového místa bylo zapotřebí nalézt kvetoucí kapradí. To kvetlo přesně o půlnoci a vydávalo zlatavou záři. Kdo chtěl mít zázračný květ z kapradí, který byl velmi důležitým pomocníkem při hledání pokladů, měl pod kapradí rozprostřít bílý šat, který měl zachytit padající květ. Kdo prý květ zachytil a nosil u sebe, byl neviditelný, rozuměl řeči zvířat, rostlin a stromů, měl ve všem štěstí a byl předurčen k objevení pokladu…. Krom čertů a čarodějnic v lese číhalo mnoho dalších nástrah jako například bludný kořen nebo bludičky, které člověka lákaly do bažin.

Tajuplná noc propůjčuje svoji sílu i bylinám, které se využívají k čarování. V předvečer Svatého Jana také děvčata splétala věneček z devatera kvítí, aby se ve snu dozvěděla, kdo jim je souzený. Do devatera kvítí patřily bylinky léčivé a voničky, o tomto večeru s magickým účinkem. Byl to devětsil, komonice lékařská, májovník, mařinka vonná, devaterník penízkový, routa, třezalka toužebník a hvozdík. Také kopretina, sedmikráska a květy heřmánku byly zasvěceny lásce.

Důležité informace

Kdy se to přesně koná?

Na Svatojánskou noc Botanické zahrady v Praze Troji se můžete přijít podívat v pátek 24. června 2011. Celá akce začíná v 16:00 a končí v 19:00. Venkovní expozice můžete však opustit klidně i 2 hodiny po zavírací době, a protože se Svatojánská noc bude konat právě pod širým nebem, můžete i po jejím skončení setrvat a kochat se bylinami.

Kudy se tam dostanete?

Do Botanické zahrady hlavního města Prahy se lze dostat několikerým způsobem, zatím však nedoporučujeme dopravu vlastním automobilem, ale naopak využití městské hromadné dopravy. Botanická se nachází v Nádvorní ulici č.134 v Praze 7 – Troji nad ZOO a Trojským zámečkem.

MHD

Do Botanické se nejjednodušeji dostanete metrem trasy C přes stanici Nádraží Holešovice, kde přestoupíte na autobus číslo 112, jedete až do zastávky Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja. Odtud dojdete do zahrady podle značení za cca 5 minut. Cesta od zastávek autobusu Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja je velice dobře značena. Nemůžete zabloudit.

Program Svatojánské noci:
– sraz před pokladnou JIH v Nádvorní ulici
16:00   Léčivé rostliny v Botanické zahradě – Ing. Jarmila Skružná
17:30   Povídání o bylinách o svatojánské noci – Ing. Jarmila Skružná
18:30   Povídání o magických rostlinách a zvycích – Mgr. Jana Arcimovičová

Doprovodné akce:
•    poznávání základních druhů léčivých rostlin
•    banka vůní
•    ukázka odborné i laické literatury o léčivých rostlinách
•    prodej léčivých rostlin a koření
•    od 18 h písničky u ohně s možností opékání uzenin – country skupina Eldorado

Další expozice, které ještě stále můžete navštívit:

KAKTUSY A SUKULENTY
Prodlouženo do 24. července, BZ Troja – venkovní expozice – fóliovník v pěstebním zázemí v severní části

LÉČIVÉ ROSTLINY
Do 31. července, BZ – Troja: Ornamentální zahrada a výstavní sál, denně 9 – 19 h, skleník Fata Morgana 9 – 19 h denně mimo pondělí

Více informací najdete na www.botanicka.cz

Redakce

Publikováno: 11.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.