Botanická zahrada – Svatojánská noc

Pokud ještě nemáte jasnou představu o svém pátečním programu, vyrazte do Botanické zahrady v Troji! Dozvíte se o léčivých i čarodějných bylinách a můžete s sebou vzít i děti, pro které bude připraveno mnoho soutěží o zajímavé ceny.

Botanická zahrada – Svatojánská noc
Botanická zahrada – Svatojánská noc (Zdroj: Lucie Peukertová)

V pátek 24. června se v Botanické zahradě v Troji se budete moci potkat i s novodobými čarodějkami a mágy. Uprostřed rozkvetlé zahrady se budete kochat pestrostí různých léčivých rostlin, seznámíte se s běžnými i méně známými druhy. Bude možné ochutnat bylinné čaje a pokrmy ochucené bylinkami. Magická Svatojánská noc je opředená četnými mýty a pověstmi. I o tom bude odpoledne v Botanické zahradě. Na své si přijde odborná veřejnost i náhodní návštěvníci nebo děti, pro které budou připraveny soutěže zaměřené nejen na léčivé byliny.

Co je Svatojínská noc?

Svatojánská noc je totiž tradice sahající daleko do starověku plná kouzel a nadpřirozené magie. Uzavíraly se tzv. čarodějnické svatby; novomanželé po nich přeskakovali koště. V minulosti se ihned po rozednění prodávala na trzích bájná mandragora, která údajně dovedla přičarovat lásku milované osoby. Vzhledem k výjimečnosti Svatojánské noci se mělo zato, že ožívají tajemné síly a země vydává své poklady.

K nalezení takového místa bylo zapotřebí nalézt kvetoucí kapradí. To kvetlo přesně o půlnoci a vydávalo zlatavou záři. Kdo chtěl mít zázračný květ z kapradí, který byl velmi důležitým pomocníkem při hledání pokladů, měl pod kapradí rozprostřít bílý šat, který měl zachytit padající květ. Kdo prý květ zachytil a nosil u sebe, byl neviditelný, rozuměl řeči zvířat, rostlin a stromů, měl ve všem štěstí a byl předurčen k objevení pokladu…. Krom čertů a čarodějnic v lese číhalo mnoho dalších nástrah jako například bludný kořen nebo bludičky, které člověka lákaly do bažin.

Tajuplná noc propůjčuje svoji sílu i bylinám, které se využívají k čarování. V předvečer Svatého Jana také děvčata splétala věneček z devatera kvítí, aby se ve snu dozvěděla, kdo jim je souzený. Do devatera kvítí patřily bylinky léčivé a voničky, o tomto večeru s magickým účinkem. Byl to devětsil, komonice lékařská, májovník, mařinka vonná, devaterník penízkový, routa, třezalka toužebník a hvozdík. Také kopretina, sedmikráska a květy heřmánku byly zasvěceny lásce.

Důležité informace

Kdy se to přesně koná?

Na Svatojánskou noc Botanické zahrady v Praze Troji se můžete přijít podívat v pátek 24. června 2011. Celá akce začíná v 16:00 a končí v 19:00. Venkovní expozice můžete však opustit klidně i 2 hodiny po zavírací době, a protože se Svatojánská noc bude konat právě pod širým nebem, můžete i po jejím skončení setrvat a kochat se bylinami.

Kudy se tam dostanete?

Do Botanické zahrady hlavního města Prahy se lze dostat několikerým způsobem, zatím však nedoporučujeme dopravu vlastním automobilem, ale naopak využití městské hromadné dopravy. Botanická se nachází v Nádvorní ulici č.134 v Praze 7 – Troji nad ZOO a Trojským zámečkem.

MHD

Do Botanické se nejjednodušeji dostanete metrem trasy C přes stanici Nádraží Holešovice, kde přestoupíte na autobus číslo 112, jedete až do zastávky Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja. Odtud dojdete do zahrady podle značení za cca 5 minut. Cesta od zastávek autobusu Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja je velice dobře značena. Nemůžete zabloudit.

Program Svatojánské noci:
– sraz před pokladnou JIH v Nádvorní ulici
16:00   Léčivé rostliny v Botanické zahradě – Ing. Jarmila Skružná
17:30   Povídání o bylinách o svatojánské noci – Ing. Jarmila Skružná
18:30   Povídání o magických rostlinách a zvycích – Mgr. Jana Arcimovičová

Doprovodné akce:
•    poznávání základních druhů léčivých rostlin
•    banka vůní
•    ukázka odborné i laické literatury o léčivých rostlinách
•    prodej léčivých rostlin a koření
•    od 18 h písničky u ohně s možností opékání uzenin – country skupina Eldorado

Další expozice, které ještě stále můžete navštívit:

KAKTUSY A SUKULENTY
Prodlouženo do 24. července, BZ Troja – venkovní expozice – fóliovník v pěstebním zázemí v severní části

LÉČIVÉ ROSTLINY
Do 31. července, BZ – Troja: Ornamentální zahrada a výstavní sál, denně 9 – 19 h, skleník Fata Morgana 9 – 19 h denně mimo pondělí

Více informací najdete na www.botanicka.cz

Redakce

Publikováno: 11.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Znáte léčivé účinky třezalek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou léčivé účinky třezalky a k čemu třezalku použít poradí Michala Švihelová.

Pěstování dobromysli - oregána

Druhy, pěstování a využití oregána.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - TV verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.