Pestré záhony střapatých kopretin – typická česká zahrada

Typická česká letní zahrada je plná květů nejrůznějších tvarů a barev. Některé mají původ v našem lučním kvítí, jiné byly přivezeny z dalekých krajů. Ty, které mají okvětní plátky hustě naskládané kolem výrazného středu do květenství nazývaného úbor nám pak napoví – má mě rád – nemá mě rád…

Pestré záhony střapatých kopretin – typická česká zahrada
Pestré záhony střapatých kopretin – typická česká zahrada (Zdroj: Lucie Peukertová)

Kvůli tomu samozřejmě všechny ty „kopretinky“ na zahradě nepěstujeme. Líbí se nám proto, že dlouho kvetou na záhonu, že vydrží až dva týdny nastřihané ve váze, zkrátka že s námi v létě žijí venku i v domě a nabízejí spoustu možností dekorativních kombinací.

Bělostné kopretiny

Bílé květy se žlutým středem na vysoké lodyze patří k těm, které pozná každé malé dítě, i když z mnoha lučních stanovišť vymizely, tam, kde se dnes znovu seká šetrně, najdeme jich spoustu mezi „devatero lučními květy“. Planě u nás rostou tři druhy, nejběžnější je víceletá kopretina irkutská (Leucanthemum ircutianum), v nivách kolem Moravy a Dyje se vyskytuje dvouletá kopretina bílá (Leucanthemum vulgare), v severozápadních Čechách a na střední Moravě pak kopretina panonská (Leucanthemum margaritae).

Jsou si všechny velice podobné a ani vyšlechtěné zahradní druhy se od nich příliš neliší – snad jen velikostí květů a bohatstvím květů. Dnes jsou často k vidění i plnokvěté kultivary, například u nás v minulém století vyšlechtěná Česká píseň, připomínající spíše bílé chryzantémy. Zahradní kopretiny jsou trvalky, odnožující nové výhony z podzemního oddenku. Jsou ale poměrně choulostivé na vlhkost půdy (nesmí vyschnout, ale také nesmí být přemokřená) a na mráz. Trs obvykle přežije jen několik let. Životnost mu prodloužíte, když ho po odkvětu vykopete, rozdělíte a znovu zasadíte. Zářivě bílé kopretiny se hodí k plaménkům, kohoutkům, omějům i jiným vyšším letničkám i trvalkám. Nízké druhy vytvoří ale i půvabný solitér uprostřed skalky, ty vysoké zase na malém záhonku uprostřed trávníku, kde budou zdobit i na jaře a na podzim sytě zelenými bohatými pilovitými listy.

Žluté hvězdičky

Na kraje záhonů, ale i do balkonových nebo zahradních nádob se výborně hodí Hvězdička přímořská (Asteriscus maritimus). Ve své středomořské domovině je víceletá, u nás ale zpravidla nepřežije zimu, takže se její nejčastěji pěstovaná odrůda Gold Coin objevuje spíše jako letnička. Gold Coin znamená Zlatá mince, a žluté úbory vykvétající obklopené stříbřitě zelenými lístky dělají čest svému jménu. Velkou výhodou této nízké, poléhavé a polštářovitě se rozrůstající rostlinky je to, že vytrvale kvete od dubna až do listopadu. Potřebuje k tomu jen dobrou půdu pro balkónové rostliny a občasné přihnojení pro bohatost květu. Aby byla stále ozdobná, odstřihujte uvadající květy, pak se nebude vysilovat a naopak nasadí další poupata.

Modré a růžové sedmikrásky

Všelicha štěničníkolistá (Brachycome iberidifolia) má kvítky mnohem drobnější než kopretiny a hvězdičky. Proto a pro zemi jejího původu se jí u nás říká australská sedmikráska. K nám byla dovezena hlavně jako letnička do balkónových truhlíků, protože starší šlechtěné odrůdy vytvářely převislé výhony. Dnes už ovšem existují i vzpřímené rostliny, rozrůstající se  do bohatých trsů obsypaných úbory žlutých, modrých, růžových i fialových kvítků. Do truhlíků budete asi kupovat hlavně rychlené sazenice, které vám pokvetou už od začátku června do konce září. Chcete-li ale skutečně pestrý záhon, pak si různobarevnou směs na jaře po mrazech vysejte do volné půdy. V červnu rostlinky rychle vyrostou a od července do října pak budou bohatě vykvétat. V lehčí, dobře propustné půdě na slunečném stanovišti není všelicha náročná ani na zálivku ani na hnojení a pestrý všelichový záhon bude vaší letní radostí i chloubou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 11.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování kopretin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Všichni asi známe kopretiny. Existují květiny, které jsou jim velmi podobné. Jaké druhy existují a jak tyto květiny hnojit pomocí hnojiva s obsahem rohoviny?

Co je to okra a jak vypadají nové druhy kopretin?

Znáte jedlý ibišek, kterému se říká okra? Recepty z něj vám přinesla paní Ludmila Dušková spolu s novými druhy kopretin a mochyní.

Jak zkrášlit nevzhledný dvorek

Jak zkrášlit nevzhledný dvorek.

Výsadba letniček do truhlíků

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.