Pomněnky v mokru i na skále

Jemné modré kvítky máme nejvíc spojené s jarním lesem a břehy potoků v lukách. Jako zahradní dekorace jsou ale také velice efektní, navíc můžete využít různé barvy a druhy, které pokvetou ještě v horkém létě.

Pomněnky v mokru i na skále
Pomněnky v mokru i na skále (Zdroj: Lucie Peukertová)

Po severní polokouli je rozptýleno na osmdesát druhů pomněnek (Myosotis), u nás je jich domácích několik, nejznámější jsou pomněnka lesní (M. sylvatica), pomněnka hajní (M. nemorosa) a pomněnka rolní (M. arvensis). Zatímco první druh je typicky jarní, oba další vykvétají postupně až do září, zdobí tedy kvetoucí záhony po celé léto. Časně zjara pak vídáme v teplých oblastech také pomněnku drobnokvětou (M. stricta), naopak až do pozdního podzimu vykvétá pomněnka bahenní (M. palustris) s výraznými většími květy, na vlhkých místech najdeme i pomněnku trsnatou (M. caespitosa), na suchých kamenitých stráních zase objevíte pomněnku různobarevnou (M. discolor).

Jak je patrné už z českých názvů, pomněnky se zkrátka statečně přizpůsobily nejrůznějším stanovištím. Rodové jméno Myosotis pochází z řečtiny a znamená myší ouška. Toto pojmenování ovšem upomíná spíše na osrstěné lístky na lodyhách jižních druhů. Většina evropských jazyků používá pojmenování shodné s českým – forget-me-not v angličtině, das Vergissmeinnicht, nontiscordadime v italštině, nezábudka shodně ve slovenštině i ruštině. Proč právě tenhle skromný kvítek získal v květomluvě jméno, které má milencům připomínat jejich druhou polovičku, těžko říct.

Snadné pěstování

Odolná rostlinka nepotřebuje ani při pěstování v zahradě žádnou zvláštní péči. Všechny druhy jsou dvouleté, v prvním roce v červnu vysejete semínka, předpěstujete sazeničky a na podzim je vysázíte tam, kde se chcete těšit z jejich květů. Zahradní druhy dávají přednost polostínu před přímým sluncem, na výživné půdě a s dostatečnou zálivkou z nich ale můžete udělat i bohatě kvetoucí lemy osluněných záhonů. Když je necháte růst divoce, například pod jehličnatými stromy, kde vytvoří půvabný barvený podklad, snadno se samy vysemení a budou vyrůstat opakovaně řadu let, stejně jako v přírodě.

Na skalku i letničkový záhon

Většina zahradních kultivarů je odvozena od pomněnky lesní, křížením bylo ale dosaženo různých barev, jejichž sytost vynikne zejména v kombinaci při husté výsadbě, kdy rostliny vytvoří bohaté keříky. White Ball je zářivě bílá, Carmine King tmavě růžová, Ultramarine tmavě modrá, Victoria Rose jemně růžová. Chcete proměnlivý květináč? Pak zvolte pomněnku různobarevnou – vykvétá žlutě a postupně se květy mění do modra. Pro skalky a lemy záhonů se nejlépe hodí kultivary pomněnky vysokohorské (M. alpestris) – modrá Blue Ball nebo bílá Snow Queen -, které dorůstají výšky jen okolo 15 centimetrů a vytvoří nizoučké polštáře. Naopak kultivary s výškou okolo 30-40 centimetrů probarví očky svých kvítků půvab typické houštiny venkovského letničkového záhonu.

TIP

Květináče na terase i v pokoji

Inspirujte se fotografiemi a využijte různobarevné kultivary k osázení nejrůznějších nádob. Pomněnky není třeba kombinovat s jinými květinami, jejich krása vynikne nejlépe samostatně, případně na pozadí zelených převislých rostlin, třeba břečťanu. V ozdobném květináči vyzdobí pomněnky i interiér domu. Jako suchomilnou pokojovku můžete pěstovat i Myosotis albo-sericea se žlutými trsy kvítků. Tento původem novozélandský druh je u nás lépe známý ze sušených kytic, kde si dlouho uchovává barvu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Velikonoční dekorace

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výroba originální velikonoční dekorace

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - TV verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - prodloužená verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

18. díl: Jiří Dvořák - nožíř - TV verze

S radostí můžu říct, že jsem teď nožířem na plný úvazek. Splnil se mi tím tak můj sen. Z klukovské zábavy se stalo mé povolání a pak vášeň. Kromě práce mě velmi naplňuje i vědomí, že si mých dovedností zákazníci váží. Na mé výrobky si pak rádi počkají.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.