Rostliny proti hmyzu – už žádní komáři u vás doma!

Otevřená okna patří k létu. Bohužel jsou ovšem bránou nejen pro čerstvý voňavý vzduch ze zahrady, ale také pro mouchy, komáry i vosy. Znepříjemněte jim vstup do domu květinami, jejichž aroma nemají rádi. Ošetřete i skříně proti molům a nachystejte si rostlinnou léčbu na nepříjemné bodnutí nebo kousnutí.

Rostliny proti hmyzu – už žádní komáři u vás doma!
Rostliny proti hmyzu – už žádní komáři u vás doma! (Zdroj: shutterstock.com)

Boj s hmyzem svádí člověk co svět světem stojí. Komáři a tiplice nám pijí krev doslova, mouchy, masařky a vosy v přeneseném slova smyslu. Než začnete v drogérii vybírat chemii, vyzkoušejte některý z přírodních odpuzovačů hmyzu.

Pod okna a na parapet

Úzké záhonky pod okny venkovských domků bývaly často osazovány nejrůznějšími bylinkami – mátou, šalvějí, bazalkou nebo yzopem. Pěstovala se tady i vonná levandule. Zkuste tuto praxi našich babiček obnovit, všechny tyhle bylinky totiž mouchy nemají rády.

Právě tak muškátyafrikányaksamitníky se oknech v truhlíkách už několik generací nepěstují jen pro jejich letní půvab, ale i pro drsné aroma, které hmyz nesnáší. Dobře také fungují uschlé květy šeříku nebo naopak čerstvé ořešákové listí – stačí vrstvičku nasypat na parapet a mouchy se takovému oknu raději vyhnou.

Na zahradu a do lesa

Levandulové záhony odpuzují i dotěrné komáry. Také tabákové listykvěty vydávají vůni, která hmyz odpudí. Obě rostliny tak můžete vysázet okolo zahradního posezení, vás jejich krása a vůně potěší, hmyz zažene. Nezatracujte ani plevel vratič obecný se žlutými úbory drobných kvítků. Samozřejmě ho nenecháte růst v pečlivě udržovaném trávníku, ale několik rostlin můžete ponechat třeba v letničkovém záhonu. Vratič můžete i usušit a pak zavěsit v bytě. Lze z něj připravit i tinkturu proti obávaným klíšťatům. Hrst květů vratiče a tři posekané stroužky česneku přelijte 100 ml lihu a nechte týden louhovat. Pak sceďte, přelijte do rozprašovače a tímto přípravkem si postříkejte nohavice, rukávy a boty při cestě do lesa, abyste odpudili klíšťata. Tinkturu můžete použít i na obojky pro zvířata, protože působí i na blechy a vši.

Očistná kůra pomáhá

Lákadlem pro bodavý hmyz je pot, který hmyz cítí a přitahuje ho na nechráněná místa vašeho těla. Jistě jste se setkali s tím, že některých lidí si komáři všímají minimálně, někdo naopak přitáhne i jediného komára z širokého okolí. Jako prevenci, která vás pro komáry dělá nepřitažlivé, můžete užívat vitaminy skupiny B, pangamin nebo prostě přírodní kvasnice. Doporučuje se také před sezónou si pročistit tělo pitím kopřivového čaje. Tato kúra by měla trvat asi čtyři týdny, vyplaví vám z těla metabolické zplodiny. To je samozřejmě dobré pro vaše játra a ledviny, zároveň ale změní složení vašeho potu, takže budete pro hmyz méně přitažliví.

Do skříní a prádelníků

Plátěné sáčky se sušeným vratičem, levandulí nebo kousky cedrového dřeva vyženou z vašich skříní také moly. Kdo nemá k dispozici rostlinky na sušení, může použít levandulový nebo cedrový aromatický olej. Stačí lehce přejet prstem namočeným v takovém oleji vnitřek dveří od skříně a na dva až tři týdny jsou vaše textilie před moly ochráněné.

Když prevence nezabere

Žádná, ani chemická, ochrana proti náletům dotěrného hmyzu nemůže být v době jeho rojení stoprocentně účinná. Pokud si tedy nějaké to komáří píchnutí nebo i vosí kousnutí v přírodě pořídíte, je dobré co nejrychleji použít některou hojivou metodu. Opět to nemusí být zrovna chemický přípravek. Dokonce i na ranku po včelím žihadle (to je nutné v každém případě vytáhnout) působí blahodárně plátek cibule nebo jablka.

Bolestivé bodnutí hmyzem rychle potlačí také šťáva z listu netřesku střešního, stačí zlomit lístek a potřít postižené místo. Stejně zabere i jitrocelové nebo šalvějové listí, musíte ho ale rozmačkat a na ranku přiložit tak, aby pouštělo šťávu. Jitrocel bývá po ruce téměř všude, stačí se po něm rozhlédnout na louce, takže i na procházce přírodou můžete tento přírodní lék použít okamžitě.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Neobvyklé rostliny pro pěstování dětmi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hmyzožravé, neboli hmyzostravné rostliny, jsou exotické roztliny. Jak tyto rostliny a jejich schopnosti fungují, jaké jsou druhy a jak se o ně správně postarat, vám ve videu ukážeme.

Zatočte s nezvanými hosty

Jak přírodní cestou zlikvidovat nežádoucí hmyz? Láďa Hruška vám prozradí pár tipů na skutečně biologické odpuzovače.

Sprej proti hmyzu

Sprej proti hmyzu

Impregnace dřeva proti škůdcům

Jak správně impregnovat dřevo proti škůdcům

Postavte si s Láďou hmyzí hotel

Hmyz je nedílnou součástí přírody i našich zahrádek. Postavte jim hmyzí hotel a na oplátku vám pomůžou se škůdci.

Jak bránit potraviny před zavíječem

Jak bránit potraviny před zavíječem

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.