Čarověníky – miniaturní stromky do malé zahrádky

Pěstování bonsají vyžaduje mnohaletou trpělivost, které se našinci zahrádkáři často nedostává. Chcete přesto pro svou malou zahrádku vyzdobit miniaturními stromečky, které nikdy příliš nezmění velikost? Pak zkuste pěstovat čarověníky.

Čarověníky – miniaturní stromky do malé zahrádky
Čarověníky – miniaturní stromky do malé zahrádky (Zdroj: shutterstock.com)

Věník je staročeské slovo pro trs větviček. Čaro pak označuje představy našich předků o tom, že na vzniku novotvarů na stromech se nejspíš podílejí magické, čarodějnické síly. Ve skutečnosti mají shluk znetvořených větví, vyrůstajících na stromech či keřích bez obvyklé pravidelnosti a zákonitosti, na svědomí buď genové mutace, nebo houbová či virová onemocnění.

Vypravit se do lesa na čarověníky je podobná hra s neznámem, jako vydat se na houby. Kdo ví, kde je hledat, najde, kdo ne, přijde zkrátka. V přírodě se čarověníky vyskytují nejvíce v místech, kde jsou pro stromy extrémní podmínky, třeba velká zima nebo příliš kyselá půda.

Uvidíte je zpravidla vysoko v korunách, kam pro ně vyšplhá jen skutečný nadšenec nebo odborný pěstitel, zvlášť proto, že vhodným časem pro jejich sběr jsou zimní měsíce. Vy si ovšem pro své trpasličí stromečky nejspíš zajdete právě k některému z pěstitelů, kteří si umějí poradit s naroubováním na podnož nebo dokonce i pěstováním novotvarých kultivarů ze semínek.

Pichlavé i listnaté
Nejčastěji vídáme v zahrádkách čarověníky jehličnaté. Jejich pěstování nevyžaduje u většiny druhů žádnou náročnou péči. Po řadu let je nemusíte nijak zastřihovat nebo prořezávat. Většina kultivarů odvozených od borovic, smrků, jedlí, modřínů, jinanu dvoulaločného a jalovců dobře snáší suchá letní období a na rozdíl od původních stromů koření jen mělce, takže si vystačí s nevelkou vrstvou půdy. Když jim na jaře dodáte živiny přihnojením rašelinou a kompostem, spokojeně porostou více méně bez další údržby, jen při skutečně dlouhodobém suchu je třeba je občas zalít.

Nejodolnější jsou stříbrné a namodralé kultivary, naopak ty s bíle nebo žlutě panašovaným jehličím potřebují místo chráněné před ostrým sluncem i mrazem. Z listnatých čarověníků jsou nejčastější magnólie, buky a javory. U všech čarověníků platí, že jim vyhovují stejné podmínky jako původnímu druhu, pokud tedy zvolíte thuji nebo tisovec, budou potřebovat vlhčí místo nebo pravidelnou zálivku, magnólie kvalitní zahradní humus, bukjavor kompost s listovkou.

Dekorativní předzahrádky
Čarověníky mohou vypadat jako zmenšeniny stromů, někdy mají ovšem také všelijak zprohýbané větvičky nebo zvláštně tvarované jehličí. Roubují se i na vysoké podnože, tak se získávají zajímavé koule nebo ovály na štíhlém kmínku. Kombinací různých tvarů, výšky a vybarvení jehličílistů můžete zkrášlit třeba prostor předzahrádky. Když prostor mezi stromečky vyložíte hnědou mulčí nebo naopak vrstvičkou bílých kamínků, bude taková předzahrádka působit čistě a uspořádaně. Z čarověníků stvoříte i nápodobu japonské zahrady, stačí je doplnit malým jezírkem, sochou či lampou v orientálním stylu a dát si záležet na harmonii tvarů.

TIP
Miniatury v nádobách
Na balkon či terasu jsou čarověníky ideální. Vystačí si i s malou nádobou a když zvolíte borovici, nemusíte ani příliš hlídat zálivku. Pamatujte jen na to, že balkonyterasy bývají v létě hodně vyhřáté, dopřejte tedy stromečkům zastínění a nenechte je nikdy zaschnout.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?