Balkon plný květů jako u sousedů v Alpách

Obdivujete vždycky ve Švýcarsku nebo Rakousku balkony obsypané květy? I vy můžete mít takové. Jen je třeba vědět, jak se o balkonové rostliny v létě starat, aby jim nebylo příliš teplo nebo nedostaly zbytečně moc velkou dávku vody. Pokud se smíříte s tím, že do svého balkonového království budete muset zavítat s konví každý den, pojďte do toho.

Balkon plný květů jako u sousedů v Alpách
Balkon plný květů jako u sousedů v Alpách (Zdroj: shutterstock.com)

V první řadě je důležité vědět, jak se která rostlinalétě chová a jak moc snese nebo nesnese slunce a teplé počasí. To je vlastně základ, na který pak stačí naroubovat jen pár dalších chytrých rad a balkon plný květin vám může začít říkat pane.

Koukněte, na kterou stranu balkon máte. Pokud na sever nebo na východ, je pravda, že jste to zrovna příliš nevyhráli, protože budete muset počítat s tím, že na balkon svítí spíše méně. I tady se ale dá vykouzlit doslova džungle, jen je třeba vědět, které rostlinky pořídit.

Sever a východ halí rostliny do stínu
Hledejte logicky ty rostliny, které mají rády stín. Volte fuchsie. Jejich barevná škála dokáže dát balkonu skutečný šmrnc, proto jich můžete rovnou nakoupit víc a uvidíte, jak se chytnou. Balzamínky, begonie nebo kapradiny stinné místo taky ocení.

Neobejdete-li se bez vlastních bylinek, na severní nebo východní straně se bude určitě dařit pažitce, petrželi nebo řeřiše, ale i citronové trávě nebo mátě. Východní strana většinou přeje bylinkám víc než severní. Ostatní druhy by ale ve stínu mohly strádat.

Západ a jih milují slunce
Máte-li balkon na dvě zbývající strany, tedy na západ nebo na jih, určitě jste si stihli všimnout, že sluníčko se mu rozhodně nevyhýbá, naopak na něj pálí téměř celý den. V tom případě jsou správnou volbou hlavně muškáty, ale například i zeleninarajčata nebo papriky, které potřebují slunce i ke sladké chuti, ale taky třeba fazolové lusky, ovoce pak jahody.

okrasných květin se bude na jihu líbit petúniím, surfiniím nebo třeba lilku jasmínokvětému, durmanu, lobelkám nebo verbeně. A z bylinek volte typicky jižní bylinky, které rostou v Itálii nebo Francii, takže například tymián, bazalku, oregano, šalvěj, rozmarýn nebo majoránku.

Pozor na zálivku, musíte ji přizpůsobit
I v případě, že víte, co na svůj balkon nasadit, nemáte vyhráno. Je třeba si všímat, jak moc rostliny potřebují zálivku. Pokud máte balkon na jih, ale stojí před ním strom, který jej na dvě hodinky zastíní, jste určitě v jiné situaci, než pokud na balkon slunce pálí nepřetržitě od jedné odpoledne až do večera.

Dávejte také pozor na to, kdy zaléváte. Pokud rostlinám dopřejete studenou spršku během rozpáleného poledne, nemusely by se z toho vzpamatovat. Možná nebudete úspěšní hned ze začátku, ale nevěšte hlavu. Vyzkoušejte, kterým rostlinám se jak daří a zkuste se poučit z chyb. A uvidíte, že balkon jen pokvete.

Martina Gajdošová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Netradiční balkonové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Halama představuje netradiční balkonové rostliny a vysvětluje, jak je máme pěstovat.

Pěstování borůvek i na balkonu

Borůvky, zejména kanadské a kamčatské jsou oblíbenou plodinou našich zahrad. Vypěstujte si je i na balkonu.

Letničkové chryzantémy

Přemek Podlaha si povídá s odborníkem o pěstování letničkových chryzantém.

Kaskádové truhlíky

Jak si vyrobit kaskádové truhlíky.

Jak oživit balkon a terasu

Jak si pomocí květin zkrášlit balkón a terasu, využijte celoroční rostliny i sezónní rostliny.

Zahrádkářská poradna: Balkon na sever, květy paprik, mykorhizní houby u starších stromů

Jak si poradit s balkónem, který je orientovaný na sever? Je nutné vyštipovat květy na paprikách? A jak dostat mykorhizní houby do kořenového systému starších stromů a keřů?

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?