Rybíz, lahodná zásobárna vitaminů

Pro jednoduchost pěstování v našich klimatických podmínkách patří rybíz k nejčastěji pěstovanému ovoci. Zaslouží si to, protože je velmi cenný pro naše zdraví. Jenže když je ho najednou velká úroda, často nevíme, co s ním. Inspirujte třeba se našimi tipy.

Rybíz, lahodná zásobárna vitaminů
Rybíz, lahodná zásobárna vitaminů (Zdroj: shutterstock.com)

Pěstování rybízu je opravdu snadné, zejména nyní, když existují hybridní odrůdy odolné proti plísním, houbovým onemocněním a škůdcům. Můžete si vybrat keře nebo stromkové odrůdy naroubované na kmínku meruzalky. Keře plodí až dvacet let, život stromkových odrůd bývá o něco kratší. Všem stačí nepatrná péče – po sklizni prostříhat příliš husté větve, odstranit čtyřleté až pětileté letorosty, které neplodí a ponechat prostor pro růst nových větví.

Rybízy potřebují provzdušněnou lehkou půdu, proto nezapomeňte okopávat, těžké půdy promíchat s pískem před výsadbou a pro dobrou úrodu přihnojovat v době vegetace dusíkatými a na jaře fosforečnými hnojivy. Rybíz má mělké kořeny, neumí čerpat vodu z hloubky, proto v létě nezapomínejte na zálivku.

Nenápadné ovoce pro zdraví

Ať už zvolíte kyselejší červený, sladký bílý nebo silně aromatický černý rybíz, poskytne vám v době sklizně – od července do srpna, plnou zásobu vitaminu C, když si zobnete 40 bobulek denně. Vitamin C nejvíce podléhá zkáze při tepelném zpracování, takže pokud si chcete udržet jeho co největší hodnoty, je lepší vyrobit si šťávu za studena nebo rybíz zmrazit, než vyrábět marmelády.

I ty si ovšem ponechávají velký obsah rutinu důležitého pro cévy, vitaminy skupiny B prospěšné vlasům, kůži a nervům, vitamin A ochraňující zrak a stimulátor imunity a řadu stopových prvků, zejména vápník a železo. Ne nadarmo je toto ovoce u nás tradičně zpracováváno pro zimní zásoby, lahodná nezaměnitelná chuť džemů a rosolů, rybízového vína a šťávy poskytuje pro kuchyni zdravou a pestrou inspiraci. Klasické recepty na bublaninu, marmeládu a víno máte nejspíš v zásobě nebo je najdete v každé české kuchařce. Zkuste tedy s rybízem něco nového.

Rybízový rosol

Na kilo rybízu potřebujete 400 g cukru a sáček želírovacího přípravku. Pomletý rybíz přeceďte přes plátno, aby zůstala čistá šťáva. Tu vařte, až se třetina odpaří, pak vmíchejte cukr a želírovací prášek a vařte ještě asi deset minut. Pečlivě sbírejte dřevěnou lžící z povrchu kal, pak budete mít rosol dokonale čirý. Horký rosol naplňte do skleniček, zavíčkujte a sterilujte deset minut při 85 °C. Pikantní sladkokyselý rosol nejen na sladké pečivo, ale i na masové pečeně, drůběž nebo sýry.

Losos s rybízem

Filé z lososa marinujte asi hodinu v olivovém oleji s nasekaným zázvoremrybízovým želé. Pak ho pevně zabalte s hrstí kuliček čerstvého červeného rybízu do slabého plátku listového těsta a upečte. Jako příloha jsou nejlepší vařené brambory.

Lívanečky s bílým rybízem

Ze dvou hrníčků mouky, jednoho prášku do pečiva, půl lžičky soli, tří lžic cukru, pěti lžic másla, hrníčku mléka a jednoho vejce vyšlehejte těsto, nakonec do něj vmíchejte šálek sladšího, třeba bílého rybízu. Lívanečky tvarujte na pečící papír asi centimetr vysoké a pečte asi čtvrt hodiny v troubě předehřáté na 180 °C. Podávejte nejlépe teplé, posypané rybízem a přelité kysanou smetanou.

Pikantní čatní z černého rybízu

Dva hrníčky černého rybízu, ½ hrníčku cukru, tři lžíce jemně nasekaného zázvoru, jednu menší nasekanou cibuli, jednu jemně nasekanou čili papričku a hrníček vody vařte na mírném ohni tak dlouho, dokud se rybíz nerozvaří. Pak vmíchejte šťávu a nastrouhanou kůru z jednou citrónu. Z této dávky získáte dva hrníčky ostrého čatní, které vám v ledničce vydrží dva a ž tři týdny. Je to vynikající pochutina k letnímu grilování nebo k pečenému masu a drůbeži.

TIP

Sladká kombinace

Pěstováním bylo dosaženo i chuťové škály různých odrůd. Na rozdíl od těch původních bývají sladčí a tím vhodnější pro přímou kombinaci. Zajímavá je například velice sladká odrůda Rose de Champagne, která nejen lahodná v čerstvém stavu, ale dá se z ní připravit i vynikající ovocné víno.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zpracování kdoule

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tipy, jak zpracovávat plody kdoule.

Výsadba prostokořenné sadby

Ing. Vladimír Blecha ukáže jak správně na podzim vysadit prostokořennou sadbu

Škůdci a houbové choroby

S ochranou před houbovými chorobami je potřeba začít včas. Přesto každá rostlina vyžaduje jinou dobu zásahu.

Jehněčí karbanátky

Dnes se podíváme na recept z naší soutěže. Pan Václav Pštros nám představí jehněčí karbanátky.

Jak pěstovat jostu

Josta je keř, který je silně odolný vůči chorobám, proto při jeho pěstování nepotřebujete chemické postřiky. Zvláště když víte, jak máte správně o jostu pečovat.

Zmlazování drobného ovoce

Zmlazování drobného ovoce

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.