Trochu jiné ovoce pro ozdobu i užitek

V záplavě moderních odrůd resistentních jabloní, nečervivých třešní či mrazuvzdorných meruněk se z našich zahrad vytratily stromy, jejichž ovoce je přitom výborným zpestřením letního jídelníčku i marmeládových zásob. Navíc jsou to stromy vznosné a ozdobí i okrasnou zahradu.

Trochu jiné ovoce pro ozdobu i užitek
Trochu jiné ovoce pro ozdobu i užitek (Zdroj: shutterstock.com)

Nejenže plody kdouloní, mišpulí a jeřábů dozrávají v období vrcholného léta, ale protože jsou dnes k dispozici ve specializovaných zahradnictvích také sazenice v kontejnerech, je přes léto nejvhodnější doba, kdy si některý z těchto stromů vysadit a jeho prvnímu ošetření věnovat při dostatku času do zimy patřičnou péči zaléváním a prvním přihnojením a prvním výchovným řezem.

Moruše

Pravlastí těchto 8 – 12 metrů vysokých stromů s hladkým šedým kmenem a větvemi červenohnědými nebo šedavými je Asie. Do Evropy se ale rozšířila moruše černá (Morus nigra) už na počátku našeho věku a moruše bílá (Morus alba) pak v šestnáctém století, kdy začala být vysazována jako potrava pro bource morušového, z kukel jehož housenek se spřádá přírodní hedvábí. Z příchodem umělých vláken se jaksi zapomnělo, že moruše nese také ovoce velice lahodné pro člověka. Bílé i černé plody dozrávají v červenci, jsou plné šťávy a mají sladkou až sladkokyselou chuť trochu připomínající ostružiny. Hodí se k přímé konzumaci, ale také k výrobě kompotů, marmelád a aromatického ovocného vína. Stromy moruší potřebují slunečné místo, jinak jsou ale velmi odolné a pro jejich vzrůst je možno je využít i jako větrolamy. Existují i hybridy s převislými „smutečními“ větvemi (Morus nigra pendula).

Kdoule

Z původní asijské domoviny k nám již v raném středověku doputoval také jeden druh kdouloně, odolávající našim zimám. Jde o kdouloň podlouhlou (Cydonia oblonga), nízký stromek s nápadnými velikými růžovými nebo bílými květy. Ty se během léta promění v plody podobné jablkům, které silně voní. Sklízejí se v září, k přímé konzumaci se nehodí, zato se z nich dá uvařit aromatická marmeláda, kompot nebo rosol zvláštní silné navinulé chuti. Kdoule obsahují množství vitaminů, minerálních látek a tříslovin, což můžeme využít také pro přípravu domácí čistící a antiseptické pleťové vody. Stačí plátky kdoule naložit do alkoholu, nechat louhovat dva týdny a pak používat jako vodu vhodnou pro mastnou pleť s výskytem akné. Usušená kdoulová jablíčka krásně provoní prádelník. Stromky potřebují slunné stanoviště s dobrou humózní půdou a hlavně chráněné před mrazem, zahradu ozdobí jarními květy, letními plody a na podzim do červena se probarvujícím listím.

Jedlé jeřabiny

V naší krajině je bohatě rozšířený zejména jeřáb obecný neboli ptačí, jehož červené plody jsou trpké. Jeřáb moravský sladkoplodý (Sorbus aucuparia subsp. moravica) je vlastně mutací jeřábu ptačího, objevenou na počátku 19. století náhodně na severní Moravě. Odtud se rozšířil po celé Evropě. Pozná se snadno – na rozdíl od ptačího, jehož listy jsou pilovité po celém obvodu, má tento druh listy zoubkované jen do poloviny. Je to nenáročný strom, vhodný i pro pěstování v horských oblastech. Pyšní se vysokým kmenem s rozložitou korunou, na jaře bílými květy, v létě trsy červených sladkých bobulí a na podzim do červena se probarvujícími členitými listy. Jako soliter v okrasné zahradě je velice efektní. K tomu vám přinese bohatou úrodu sladkých bobulek, které jsou bohaté na vitamin C, chutnají dobře čerstvé a využijete je i pro výrobu vína, šťávy nebo marmelády výrazné lehce nahořklé chuti, vynikající například pro přípravu omáček k masu.

Oskeruše

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je dlouhověký vysoký strom, na jaře kvete hrozny bílých květů, ty se v létě promění v malým jablíčkům podobné plody. Z nich se opět vyrábějí vína, voňavé marmelády a na Slovensku velmi ceněná oskerušová pálenka. Je to strom krásný od jara do podzimu, ale velice choulostivý na silný mráz. Potřebuje tedy chráněné stanoviště s kvalitní lehkou humózní zeminou.

Černý jeřáb

Zde vlastně „jeřáb“ není na místě, protože se mluví správně o aronii keřové (Aronia melanocarpa), která k pojmenování jeřáb přišla jen kvůli svým plodům připomínajícím jeřabiny, ovšem modročerného zbarvení. Nízký stromek či spíše keř je odolný vůči mrazu a je schopný růst i nepříliš vydatné zemině. Bílé květy se proměňují v hrozny černých sladkokyselých bobulí osvěžující chuti. Množství vitaminů, rutinu, karotenu a stopových prvků z něj dělají plodinu hojně využívanou nejen pro výrobu marmelád, želé nebo vína, ale i ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu léků proti vysokému tlaku, žaludečním vředům a arterioskleróze. Listy se od léta do podzimu probarvují celou škálou pastelových barevkeř se tak může stát i dekorativním soliterem uprostřed trávníku okrasné zahrady nebo součástí živého plotu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.