Popenec – plevel, který zdobí a léčí

Obliba přírodních neboli venkovských zahrádek se zase vrací. Po přísném dokonale promyšleném orientálním střihu přicházejí znovu do módy zahrádky od jara do podzimu plné květů, volně prorůstajících bylin a keřů, ze kterých si na zimu odneseme části rostlin pro radost domů do květináčku.

Popenec – plevel, který zdobí a léčí
Popenec – plevel, který zdobí a léčí (Zdroj: shutterstock.com)

Experimentujeme s cizokrajnými kráskami, ale často je doplňujeme býlím z našich luk a strání. Tak přicházejí ke slovu i rostliny, běžně považované za plevel. Fialově kvetoucí popenec obecný (Glechoma hederacea) je jednou z nich. U nás se z dvanácti druhů rodu popenec vyskytuje planě v lukách a okolo lesů ještě popenec chlupatý (Glechoma hirsuta) s osrstěnou vzpřímenou lodyhou. Do zahrádek i pro domácí pěstování v květináčích se ovšem používá právě popenec obecný, resp. jeho šlechtěné odrůdy, vyznačující se například bíle panašovanými listy nebo schopností vytvářet ještě delší převislé hustě olistěné výhony, než původní druh (Glechoma hederacea ´Variegata´).

Poléhavé polštáře

Při pěstování na zahradě platí jedno základní pravidlo – stříhat, stříhat a zase stíhat. Popenec je zkrátka trvalkový plevel, kterému se daří prakticky všude. Proroste trávník, zamoří záhon, rozleze se po skalce. Pátrat po semenech nebo sazenicích v obchodech je téměř zbytečné, stačí si vyrýpnout kousek rostliny někde při procházce přírodou, rozroste se rychle sama. Pokud ji chcete skutečně dobře ohlídat, využijte její poléhavý efekt na skalce, natáhne šlahouny přes kámen, ty budete pravidelně odstřihovat a získáte krásnou ozdobu v podobě na jaře bohatě kvetoucího polštářku, půvabného po celý zbytek sezóny krajkově vykrajovanými oblými lístky. Na zimu rostlina zatáhne, na jaře znovu rychle vyrazí. Máte v zahradě špatně přístupný svah, kde neradi sekáte trávu? Dejte tam prostor popenci a dalším poléhavým plevelům, trávu výrazně omezí a když je budete udržovat v mezích občasným zastřihováním, vytvoří krásný kvetoucí a od jara do podzimu svěže zelený porost typický pro venkovskou zahrádku.

Převislé výhonky

Dlouhé výhony se stovkami drobných lístků dělají z popence rostlinu vhodnou i jako doplněk do truhlíků. Když chcete, aby se vám z parapetu splýval zelený vodopád, vysaďte například mezi vzpřímené muškáty právě popínavý popenec. Nezapomeňte si několik výhonků také předpěstovat přes léto v květináči – doma ho pak můžete zavěsit na háček ke stropu nebo postavit na výše položenou poličku a celou zimu vám bude zdobit byt novými přírůstky až dva metry dlouhých převislých výhonků. Na jaře ho s klidným svědomím zlikvidujete a nahradíte v květináčích nějakou jinou květinkou, protože popenec to už vám zase raší na zahrádce.

V kuchyni a v lékárničce

Proč vlastně tolik připomínáme, abyste měli popenec přes zimu i doma, když je tolik jiných zimních dekorativních pokojovek? Opět jde o stejné heslo – stříhat, stříhat, stříhat. Tentokrát do pomazánek, polévek, pod maso, do salátů, nebo prostě na chléb s máslem. Popenec obecný (Pozor, popenec chlupatý nelze kuchyňsky použít, má ostře hořkou chuť!) je bylinka s lahodnou chutí někde mezi bazalkou a šalvějí. Na jaře se používá nať i s kvítky, v salátech nebo jako ozdoba chlebíčků to pak vypadá velice efektně. Mladé výhonky s lístky ovšem můžete stříhat i z doma pěstovaného popence, pak máte čerstvou bylinku po celý rok. Tvarohovou pomazánku s popencem ocení i skutečný labužník, a ještě vám bude závidět, že si umíte kuchyni zpestřit kdejakým plevelem. Popenec obecný obsahuje přitom hořčiny, třísloviny, silice, draselné soli i vitamin C – koktejl prospěšný při zažívacích potížích, pro dobré trávení, na čištění krve i na obtížné rýmy a průduškové katary. Obklady a masti pomáhají zacelit špatně se hojící rány, tlumí záněty kůže i svědění při alergických vyrážkách a ekzémech. Dobré je tedy mít na zimu nasušenou nať i s květy a v případě útoku infekce na horní cesty dýchací si třikrát denně dát čaj z jedné lžičky sušeniny přelité čtvrt litrem vroucí vody.

TIP

Popencový med

Tři hrsti posekané čerstvé nati s lístky a případně i květy popence vmíchejte do sklenice medu. Nechte v chladu a tmě dobře proležet, pak stačí lžíci přelít vroucí vodou a nechat krátce odstát a máte vynikající nápoj pro prohřátí po dni stráveném v sychravém podzimním či zimním počasí. Lžička čerstvé citronové šťávy zvýší dávku vitaminu C potřebnou pro boj s virovými nákazami.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba letniček do truhlíků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.