Popenec – plevel, který zdobí a léčí

Obliba přírodních neboli venkovských zahrádek se zase vrací. Po přísném dokonale promyšleném orientálním střihu přicházejí znovu do módy zahrádky od jara do podzimu plné květů, volně prorůstajících bylin a keřů, ze kterých si na zimu odneseme části rostlin pro radost domů do květináčku.

Popenec – plevel, který zdobí a léčí
Popenec – plevel, který zdobí a léčí (Zdroj: shutterstock.com)

Experimentujeme s cizokrajnými kráskami, ale často je doplňujeme býlím z našich luk a strání. Tak přicházejí ke slovu i rostliny, běžně považované za plevel. Fialově kvetoucí popenec obecný (Glechoma hederacea) je jednou z nich. U nás se z dvanácti druhů rodu popenec vyskytuje planě v lukách a okolo lesů ještě popenec chlupatý (Glechoma hirsuta) s osrstěnou vzpřímenou lodyhou. Do zahrádek i pro domácí pěstování v květináčích se ovšem používá právě popenec obecný, resp. jeho šlechtěné odrůdy, vyznačující se například bíle panašovanými listy nebo schopností vytvářet ještě delší převislé hustě olistěné výhony, než původní druh (Glechoma hederacea ´Variegata´).

Poléhavé polštáře

Při pěstování na zahradě platí jedno základní pravidlo – stříhat, stříhat a zase stíhat. Popenec je zkrátka trvalkový plevel, kterému se daří prakticky všude. Proroste trávník, zamoří záhon, rozleze se po skalce. Pátrat po semenech nebo sazenicích v obchodech je téměř zbytečné, stačí si vyrýpnout kousek rostliny někde při procházce přírodou, rozroste se rychle sama. Pokud ji chcete skutečně dobře ohlídat, využijte její poléhavý efekt na skalce, natáhne šlahouny přes kámen, ty budete pravidelně odstřihovat a získáte krásnou ozdobu v podobě na jaře bohatě kvetoucího polštářku, půvabného po celý zbytek sezóny krajkově vykrajovanými oblými lístky. Na zimu rostlina zatáhne, na jaře znovu rychle vyrazí. Máte v zahradě špatně přístupný svah, kde neradi sekáte trávu? Dejte tam prostor popenci a dalším poléhavým plevelům, trávu výrazně omezí a když je budete udržovat v mezích občasným zastřihováním, vytvoří krásný kvetoucí a od jara do podzimu svěže zelený porost typický pro venkovskou zahrádku.

Převislé výhonky

Dlouhé výhony se stovkami drobných lístků dělají z popence rostlinu vhodnou i jako doplněk do truhlíků. Když chcete, aby se vám z parapetu splýval zelený vodopád, vysaďte například mezi vzpřímené muškáty právě popínavý popenec. Nezapomeňte si několik výhonků také předpěstovat přes léto v květináči – doma ho pak můžete zavěsit na háček ke stropu nebo postavit na výše položenou poličku a celou zimu vám bude zdobit byt novými přírůstky až dva metry dlouhých převislých výhonků. Na jaře ho s klidným svědomím zlikvidujete a nahradíte v květináčích nějakou jinou květinkou, protože popenec to už vám zase raší na zahrádce.

V kuchyni a v lékárničce

Proč vlastně tolik připomínáme, abyste měli popenec přes zimu i doma, když je tolik jiných zimních dekorativních pokojovek? Opět jde o stejné heslo – stříhat, stříhat, stříhat. Tentokrát do pomazánek, polévek, pod maso, do salátů, nebo prostě na chléb s máslem. Popenec obecný (Pozor, popenec chlupatý nelze kuchyňsky použít, má ostře hořkou chuť!) je bylinka s lahodnou chutí někde mezi bazalkou a šalvějí. Na jaře se používá nať i s kvítky, v salátech nebo jako ozdoba chlebíčků to pak vypadá velice efektně. Mladé výhonky s lístky ovšem můžete stříhat i z doma pěstovaného popence, pak máte čerstvou bylinku po celý rok. Tvarohovou pomazánku s popencem ocení i skutečný labužník, a ještě vám bude závidět, že si umíte kuchyni zpestřit kdejakým plevelem. Popenec obecný obsahuje přitom hořčiny, třísloviny, silice, draselné soli i vitamin C – koktejl prospěšný při zažívacích potížích, pro dobré trávení, na čištění krve i na obtížné rýmy a průduškové katary. Obklady a masti pomáhají zacelit špatně se hojící rány, tlumí záněty kůže i svědění při alergických vyrážkách a ekzémech. Dobré je tedy mít na zimu nasušenou nať i s květy a v případě útoku infekce na horní cesty dýchací si třikrát denně dát čaj z jedné lžičky sušeniny přelité čtvrt litrem vroucí vody.

TIP

Popencový med

Tři hrsti posekané čerstvé nati s lístky a případně i květy popence vmíchejte do sklenice medu. Nechte v chladu a tmě dobře proležet, pak stačí lžíci přelít vroucí vodou a nechat krátce odstát a máte vynikající nápoj pro prohřátí po dni stráveném v sychravém podzimním či zimním počasí. Lžička čerstvé citronové šťávy zvýší dávku vitaminu C potřebnou pro boj s virovými nákazami.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba letniček do truhlíků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.