Jezírko v japonské zahradě

Touha po harmonii, po místě, kde můžeme v klidu odpočívat aniž by nás rušil chaotický vnější svět, přivedla i k nám styl japonských zahrad. Nemusíte se stát buddhistou ani zenovým mistrem, oázu klidu si ale můžete vytvořit i na docela malém prostoru.

Jezírko v japonské zahradě
Jezírko v japonské zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

​Voda k japonským zahradám neodmyslitelně patří. Existují sice zenové zahrady suché, to jsou však sofistikovaně provedené plochy z do obrazců upravovaného bílého písku a kamenů, v nichž nenajdete rostliny. Takže pro našince to vlastně zahrada není. Raději si tedy přizpůsobíme evropskému zjednodušenému pojetí zahradu vycházející z čínské tradice a dovedenou v Japonsku do podoby vyjadřující životní rovnováhu, klid a spočinutí, ale i cestu za poznáním – především sebe sama.

Kámen a voda

Tyto dva prvky neživé přírody se v japonském stylu zahrady doplňují, prolínají, vzájemně dekorují. Málokdo má štěstí na zahradupotůčkem, a tak se většinou musíme spokojit s uměle vybudovaným jezírkem. Pokud ho vyhloubíte v mokré louce, kde bude stále napájeno přirozenými prameny, máte vyhráno. Stačí jen velkými kameny vyložit dno, obložit břehy, drobnějšími dozdobit okolí záhonů nad jezírkem a máte vytvořen základ pro japonské zákoutí.

Takový rybníček bude potřebovat přirozený odtok vody struhou, která oživí zahradu právě onou tolik žádoucí tekoucí vodou. Musíte vodu do jezírka přivést uměle? Nedá se nic dělat. Pro japonskou zahradu je ovšem důležité, aby nic umělého nebylo vidět. Trubky tedy schovejte pod zem a přítok zamaskujte kameny tak, aby vypadal jako přirozený. Také beton a fólie takového jezírka musí být dokonale ukryty pod drobnými kamínky jak na dně, tak i na břehu, kde budou dekorativně působit například větší valounky. S tímto jezírkem budete mít samozřejmě víc práce než s přírodním rybníčkem, v němž dobře funguje samočištění. Ideální je i tady zajistit průtok vody, spotřeba by vám ale velice narostla, takže pokud nemáte vlastní bohatou studnu, omezte se raději na menší jezírko, které budete pravidelně jednou ročně vybírat a čistit.

Velká fotogalerie zahradních jezírek

Nepravidelné tvary

japonské zahradě naleznete sice dokonale sestřihané stromky do oválů, koulí nebo deštníčků, samotná kompozice zahrady ovšem pravidelnost popírá. Tradice praví, že je třeba zlým duchům zkomplikovat cestu tak, aby po ní nemohli projít k nám. Proto jsou břehy jezírka vyložené kameny do nepravidelných zátočin, cestičky vedou klikatě a i oblíbený prvek zahradyjezírkem – můstek přes vodu – se klene v oblouku. Vedle něj je prakticky nezbytným ozdobným prvek kamenná lucerna, umístěná tak, aby pokud v ní zažehnete světlo, přinášela ve večerním šeru efekt odlesku na hladině. Promyšlené střídání světlastínu patří do japonské zahrady stejně jako voda, představující život. S dekoracemi šetřete, japonský styl je skromný a na množství ozdobiček si nepotrpí. Přesto jezírku můžete přidat na kráse i nějakou soškou – ať už zvolíte stylového sedícího Buddhu nebo třeba štíhlou volavku vzpínající se k nebeským výškám.

Proč ne na terase

Dokonce i na balkoně si můžete vytvořit japonskou minizahrádku. Několik nádob s rostlinami, několik krásných kmenů, vše uspořádané do oku lahodícího postupně se zdvihajícího prostoru. Když do takové kompozice umístíte soudek vyložený fólií nebo keramickou glazovanou nádobu, máte i ono žádoucí jezírko. Pokud v něm poroste nějaká vodní rostlina a zamaskovaným systémem přečerpávání vody vytvoříte i efekt zurčícího a bublajícího pramene, bude efekt dokonalý.

Důležitý je život

Mrtvá opuštěná voda člověka harmonicky nenaladí. Břehy jezírka by tedy měly být osázeny okrasnými trávami, mezi nimi může vykvést sem tam nějaký kosatec. Ale s kvetoucími trvalkami opatrně – japonská zahrada pestré barvy nemá ráda. Rozhodně ale osaďte jezírko vodními rostlinami. Zde si můžete dopřát květy z nejkrásnějších – lekníny a stulíky. Japonci nikdy nezapomenou ani na živočišnou říši v zahradě. Nejenže do jezírek patří rybičky, ale je třeba vytvořit i podmínky pro příchod života z okolní přírody. Místo se sníženým břehem pro pohodlný výstup žab z jezírka, trocha listí na dně pro možnost líhnutí larev nejrůznějšího hmyzu, kameny stýkající se s hladinou tak, aby z nich mohli pít ptáci. Pokud máte jezírko dostatečně velké a hluboké, zkuste v něm chovat oblíbeného japonského koi kapra. Jsou to ryby neuvěřitelných barev, a když si stoupnete na můstek nebo na ploché kameny vytvářející cestu přes vodu, pohled do vody, v níž se hemží nádherné pestré ryby vám zaručeně přinese právě onen kýžený pocit klidu a radosti ze života.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zahradní jezírko a jak o něj pečovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Fišer provádí diváky svoji zahradou, na které vybudoval zahradní jezírko, kde chová ryby a pěstuje lekníny.

Zakládání jezírka

O zakládání jezírka, vodních rostlinách a rybkách.

Návrh zahrady - jezírko, bazén, zahradní architektura

Návrh zahrady - jezírka, zahradní val, část s bazénem atd.

Rostliny pro pěstování v jezírku

Rostliny pro pěstování v jezírku

Rekonstrukce zahradního jezírka

Rekonstrukce zahradního jezírka

Budování zahrady

Pan Halama provádí diváky Receptáře vybudovanou zahradou a ukazuje jednotlivé prvky zahradní architektury.

ČTĚTE DÁLE

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?

Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?
Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?

Okrasné zahrady

Tím, že vytvoříte zahradu přátelskou k ptactvu, podpoříte biodiverzitu a přispějete k ochraně mnoha druhů. Zde je několik tipů jak na to.

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.