Bylinkové směsi ze zahrádky na všechny vaše neduhy

Bylinky můžete pěstovat jak doma, tak na zahrádce, je ale dobré mít z nich i nějaký užitek. Co takhle bylinkové čaje? Pokud budete mít ten správný recept, dokážete zatočit se všemi neduhy!

Bylinkové směsi ze zahrádky na všechny vaše neduhy
Bylinkové směsi ze zahrádky na všechny vaše neduhy (Zdroj: archiv redakce)

Máte-li problémy s ledvinami, vsaďte na přesličku, vrbici a celík zlatobýl, kterého přidejte třikrát více než předchozích dvou ingrediencí. Jednu lžíci směsi zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat čtvrt hodinky. Bylinkový čaj pijte třikrát denně před jídlem a nezapomínejte na dostatek ostatních tekutin.

Na ekzém a lupénku nebo proti kašli

Máte-li problémy s ekzémem, natrhejte a usušte heřmánek, rdesno, listy vlašských ořechů a jitrocele, nať řebříčku a violky trojbarevné a květ hluchavky bílé. Bylinky smíchejte, zalijte vroucí vodou a louhujte dvacet minut. Neslaďte a pijte nalačno. Do čaje proti lupénce dejte květ bezu, nať violky, list kopřivy a kořen lopuchu.

Proti kašli pomůže bylinkový čaj z květů podbělu, divizny, plicníku a listí jitrocele. Můžete vyzkoušet i sladkou kombinaci jitrocele, mateřídoušky a kandovaného ovoce, které příjemně doladí citron. Pokud nemáte bylinky k dispozici na vaší zahradě, nebojte se pro ně vydat třeba na louku nebo do lesa.

Bylinkové čaje na srdce i na tlak

Bylinkové čaje pomůžou i proti srdeční arytmii. Smíchejte listy ostružiníku, pomerančovníku, meduňky a máty s kořenem kozlíku lékařského. Přidejte i trochu pelyňku a nechte hodinu louhovat. Pokud máte k dispozici jen kozlík a pomerančovník, můžete si namíchat směs proti vysokému tlaku. K této směsi můžete dodat i květy heřmánku, levandule a lístky rozmarýnu.

Na vysoký tlak pomáhají i listy olivovníku společně s česnekem a medem. Dvě čajové lžičky listů olivovníku nejdříve přelijte litrem vařící vody a nechte 10 minut louhovat. Do sceděné směsi přidejte šťávu ze tří stroužků česneku a oslaďte medem. Pijte nejlépe po dobu tří týdnů každý večer.

Hořké potěšení v přeslazené době

Můžete vsadit i na hořké čaje, tedy ty, jejichž ingredience obsahují vyšší podíl hořčin. Zkuste pampelišku, čekanku nebo pýr. Po tučném a sladkém jídle vám udělají příjemně na žaludek.

Mějte na paměti, že bylinky jsou mocné léčitelky, nic se ale nesmí přehánět. Neprolévejte se proto bylinkovým čajem od rána do večera, ale spíše jej berte jako ozdravnou kúru, jejíž účinky se jistě brzy dostaví, nebuďte ale netrpěliví. Co přesně na kterou část těla platí, vám určitě ochotně poradí i v každé lékárně.

Martina Gajdošová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Domácí bylinkové čaje

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si připravit bylinkové čaje doma?

Zdravý čaj ze skořápek od vlašských ořechů

Tradiční čaje známe ze sušených či čerstvých bylin, nebo ovocné. Znáte ale léčivý čaj z ořechových skořápek?

Rostliny pro zlepšení nálady

Rostliny pro zlepšení nálady

Bezinková limonáda

Bylinkové čaje zná každý, ale bylinné šťávy jsou též osvěžující a velmi zdravé.

Bylinkové čaje proti nachlazení

Bylinkové čaje proti nachlazení

Máslíčko

Asi každý z nás narazil na výborná bylinná másla z pizzérií. Prozradíme, jak si z másla, česneku, bylinek a bazalky takové bylinné máslo uvaříte i doma.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.