Dracaena – dračí strom ve vaší zahradě

Dračí strom (Dracaena draco, dračinec), renesanční všelék a především strom, který je opředený tajemstvím. Údajně měly mít vývary z kůry a jehličí Dracaeny příznivý účinek na rány, zlomené údy i srdce, na játra i na potenci. A ještě aby ne, když tento strom vznikl z kapky dračí krve.

Dracaena – dračí strom ve vaší zahradě
Dracaena – dračí strom ve vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Velký, mohutný kmen s prazvláštní korunou, kterou tvoří svalovité větve. I tak by se tento sukulent dal popsat. Navzdory svému důstojnému vzrůstu i jménu, je vhodný i pro pěstitele začátečníky. Dračí strom je původem z dalekých Kanárských ostrovů a je velmi odolný proti suchému podnebí. Pověst o drakovi, jehož v souboji zranil slon, který připlul po řece aby se s ním utkal se traduje hlavně proto, že pakliže stromový sukulent poraníte (například pilou) začne z kmene či větve namísto obvyklé, čiré nebo zažloutlé pryskyřice vytékat  „smůla“ karmínová. Právě díky léčebným účinkům rudé pryskyřice byla tato zázračná míza v minulosti důležitým vývozním artiklem.

Dračí strom přezimuje již v teplotách 10 – 15 stupňů, jeho kmen je nevětvený a až po prvním kvetení je možné očekávat rozvětvení propletených, silných větví (obvykle to bývá tehdy, doroste-li strom zhruba do výšky 1,60 m). Dále se sukulentní gigant rozvětvuje po celý životní růst v prodlevách 10-15 let.  Postupně mohutnící větvoví stromu se pomalu, ale jistě obaluje bohatými, stálezelenými listy, připomínajícími svým vzhledem mohutné jehlice. Listy mají kožovitou strukturu a tvarově jsou obvykle připodobňovány k tenkým mečíkům, dlouhým zhruba 60 cm.

Kromě stálezeleného olistění Dračí strom rovněž kvete a plodí. Květy mají bílou barvu a u svého kořene jsou nazelenalé. Mají hroznovité členění  – po opylení se květy Dracaeny mění v zářivě oranžové, bobulovité plody. Navzdory snadnému a nenáročnému pěstění a dokonalému, ba dokonce exotickému vzhledu není Dracaena příliš oblíbeným sukulentem, a to díky době svého růstu a zakořenění semenáčů. Kromě zbytkových populací na španělských Kanárských ostrovech dračinec najdeme také v přírodě Madeiry, Kapverdských ostrovů a na Azorech.

Této odrůdě „dračího sukulentu“ je s největší pravděpodobností už něco přes 6000 let. První zápisy, popisující tuto rostlinu pořídil botanik Alexander von Humboldt, ale odborně se stáří dračince posoudit nedá. Během růstu se v kmeni netvoří letokruhy. Údaje, které tehdy Alexander von Humboldt zaznamenal byly konkrétně míry dračince, který objevil – míry činily: obvod kmenu 24 m, průměr 7,6 metru a výšku 67 metrů. V deštných pralesích, kde můžeme odrůdy dračince nalézt se však objevují i jedinci o výšce 127 m. Domorodci v Peru používají rudou mízu z dračince  jako lék na úplavici, střevní a zažívací potíže, ale i při vaginálních koupelích před porodem, latex totiž účinkuje antisepticky.

Pěstování

Těžko snáší průvan, jinak je ale sukulent odolný. Pakliže vám rostlina v balu zakoření, zalévejte dvakrát týdně větším množstvím vody, občas dračinec osvěží i porosení rozprašovačem. Dospělé kusy někdy vykvétají během letních měsíců. Na jejich stonku se objeví drobné, bílé kvítky hvězdicovitého tvaru. Dračincům vyhovuje takřka jakékoliv umístění, rostlina by ale neměla být na přímém slunci. Ideální je pro dračinec místo v polostínu. Vyhovuje mu hlinitá i rašelinná půda. U dračince, jak už bylo řečeno, počítejte s pomalým růstem, není potřeba ho přesazovat dřív jak za dva nebo tři roky. Přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy, které neobsahují vápno, a to sice v období od března do září.

Nebezpečné choroby a škůdci

Hnědnutí listů

Jasnou příčinou je suchý vzduch, který dračinec rozhodně nepotřebuje, naopak mu svědčí vlhkost, které se dá docílit pomocí rosení rozprašovačem. Další příčinou může být také chladný průvan. Pokud zaznamenáte na listech sukulentu je hnědé skvrny pak vězte, že je nutno zapracovat na intenzivnější zálivce,  váš strom totiž trpí žízní.

Spodní listoví je zažloutlé

Pakliže zaznamenáte, že proces zažloutnutí spodního listoví dračince postupuje pomalu, je zřejmé, že jde o přirozený proces stárnutí listů a proto je dobré tyto kousky jednoduše odstřihnout a stromu tak ulehčit. Listy mají omezenou životnost pouze na 2 roky, a poté odumírají.

Účinky Sangre de Drago (Dračí krve)

Latexová míza je sbírána za úsvitu poraněním stromu. Jelikož mízu strom vylučuje na svoji obranu a k hojení, je jasné k čemu byla brzy po objevení domorodci užívána zevně i vnitřně. Používá se především k léčbě různých druhů poranění (potíráním na postižené místo) a při poruchách činnosti vnitřních orgánů – žaludek, střeva. Dračí krev má i analgetický účinnek, tzn. místo po zasypání přestává pálit – bolet. Dále také posiluje imunitní systém, zastavuje krvácení, obecně urychluje hojení. Kromě toho má látka také znatelně blahodárné účinky při potížích z hemeroidy, jako obklad na zlomeniny, při léčbě vředů, ale i koliky. Odvar z „dračí krve“, tedy rudé mízy je nenahraditelný jako výplach dutiny ústní, neboť zabraňuje paradentóze a pomáhá při zánětech dásní. Dokonce se v poslední době hovoří i o tom, že by rudá pryskyřice měla působit i jako prevence vzniku rakoviny, bercových vředů a cukrovky.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vyrobte si s námi papírového draka, který bude zaručeně létat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pouštění draka je zábavou celé rodiny. Vyrobte si s nami veselého papírového létavce.

Vyrobte si s námi papírového draka, který bude zaručeně létat

Pouštění draka je zábavou celé rodiny. Vyrobte si s námi veselého papírového létavce.

Novinky v pokojových rostlinách

František Kafka představuje novinky v pokojových rostlinách a vypráví o pěstování vanilky a dalších zajímavých květin.

Jak zabavit děti na zahradě bez telefonu?

Jak zabavit děti na zahradě? Nemusí to být jen prolézačky nebo pískoviště, ale třeba "zlatonosný" potok, dračí sluj nebo záhonek, kde si budou moci sami pěstovat rostlinky a učit se tak poznávat přírodu zblízka.

Druhy exotického ovoce

Druhy exotického ovoce

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.