Krása starých růží

Ano, i růže mají své dějiny. Vlastně se dá říct, že provázejí člověka od chvíle, kdy se pro slavnostní nebo obřadní okamžiky začal zdobit. Tisíce vyšlechtěných kultivarů se každoročně rozrůstá o další, dnes pěstované tak, aby odolávaly proměnám počasí, chorobám a škůdcům. Nezalíbila se vám ale třeba nějaká stará stolístka?

Krása starých růží
Krása starých růží (Zdroj: shutterstock.com)

Růže se zkrátka dělí na moderní a staré – historické. Éra těch nových započala, když do Evropy doputovaly sazenice z Číny a Indie a šlechtitelé je začali křížit s domácími. Jejich úsilí se zaměřilo především na to, aby růže kvetly opakovaně – remontovaly. Z krásy květů původních druhů, nejen planých, ale i šlechtěných, se totiž můžeme těšit jen tři až šest týdnů na přelomu jara a léta, zato moderní kultivary kvetou od jara až do zámrazu. Jenomže mezi starými růžemi jsou také nepřekonané krásky, navíc se vyznačují typickou sytou vůní, kterou většina moderních růží šlechtěním ztratila nebo si jí zachovala jen málo. Obliba historických růží se tak vrací a doputovala i k nám.

Začalo to bílými květy

Původní šlechtění růží bylo velmi jednoduché – zpravidla zahradníci pracovali s náhodnou přírodní odchylkou, takové rostliny uchovávali a udržovali jejich výjimečné vlastnosti – plný bohatý květ, pozměněnou barvu nebo tvar květu. V době římského císařství byly za nejcennější považovány bílé růže s co největšími plnými květy – jejich lístky se rozsypávaly po ulicích v době slavností. Bílé a červené růže ostatně nejvíc procházejí dějinami, často se používaly i jako heraldický symbol. Stačí připomenout anglickou válku dvou růží nebo naše domácí Pány z Růže – Vítkovce, jejichž rozvětvený rod byl velmi soudržný a společně se prezentoval znakem růže v různých barvách, nejznámější z nich je jistě pětilistá růže rožmberská. Některé odrůdy stále pěstovaných starých růží datují svou historii až do 14. století. Mezi takové patří třeba bílá Alba Maxima, popisovaná Giovannim Boccacciem nebo jemně růžová Maiden´s Blush, kterou najdeme na Botticelliho obrazu Zrození Venuše. Keře přežily ve starých klášterních, hřbitovních a zámeckých zahradách a dnes jejich půvab znovu objevujeme.

Česká tradice

Zmínili jsme Pány z Růže, jejichž zahradníci měli jistě s pěstováním královny květin bohaté zkušenosti. Skutečné šlechtění ovšem přišlo až v druhé polovině 19. století. Světoběžník Rudolf Geschwinda, u kterého je střídavě uváděn český, slovenský, německý, maďarský původ, vypěstoval řadu nádherných odrůd, z nichž nejznámější je dodnes v celém světě s oblibou pěstovaná červená Gruss an Teplitz. V Čechách se růžím dařilo a daří, a tak se za krásou výpěstků dlouhé řady našich šlechtitelů můžete vydat i do některého rozária. Například v botanické zahradě v Průhonicích najdete i část věnovanou starým sadovým růžím.

Růže pro trpělivé pěstitele

Na rozdíl od moderních růží vykvétají historické stolístky, mechovky, noisetky, damascénky, bourbonky, portlandky, remontantky (ty kvetou dvakrát ročně), bílé a keltské růže na starém dřevě. To znamená, že po zasazení se v prvním roce na mladých výhonech květů nedočkáte. Zato když se keř rozroste – a zejména sadové kultivary rozbují během tří čtyř let v bohatě větvené keře až 2,5 metru vysoké – budou obsypané záplavou sice drobnějších, zato často zajímavě tvarovaných a také nádherně vonících květů. Takové růže na jaře příliš neřežte, stačí odstranit uvadlé květy a případně mírně zastřihnout větvičky. Tady skutečně platí, že trpělivost růže přináší. Na květy si vždy počkáte až do příštího léta. Pokud chcete, aby keř zdobil zahradu i po odkvětu, pořiďte si keltské růže – ty podrží listy až dlouho podzimu a probarvují je do červenooranžových podzimních barev. Na rozdíl od moderních růží můžete ponechat na keřích těch starých i dozrávající šípky, které jsou dekorativní i v zimě. Většina historických růží je mrazuvzdorná, keltské a bílé růže pak můžete bez obav vysazovat i v oblastech, kde teplota spadá v zimě hluboko po nulu.

Pozor na choroby

Královna květin je kupodivu rostlina velmi odolná. Pokud na zimu dobře přikryjete krček, ze kterého vyrůstají naočkované větve kultivaru, dokonce i po promrznutí z něj nejspíš na jaře znovu vyrazí nové větvičky a keř svůj život obnoví. Největším problémem jsou u historických růží houbové choroby (zejména černá skvrnitost – viz článek Když růže hyzdí černé skvrny), padlí růžové a rez růžová) a plísně. Na mladých výhonech a poupatech se také rády zabydlují kolonie mšic, na listech cizopasí pilatky, svilušky a pidikřístek. Naštěstí lze se všemi problémy úspěšně bojovat jednoduchým postřikem. Je třeba začít preventivně už v květnu a pravidelně ošetření opakovat zhruba po dvou týdnech až do září. Naštěstí i zde platí to, co u vymrznutí – většina rostlin bude schopná se z napadení chorobou vzpamatovat. Důležití je neponechávat napadené listy pod keři, odstraňovat je z rostlin i záhonů a ihned je spálit.

TIP – Dobří pomocníci

Dnes existují účinné kombinované přípravky, například Saprol nebo Baycor 25 WP, které zabrání šíření houbovitých i plísňových onemocnění. Na škůdce je zase praktický Careokoncentrát, který dlouho koluje v rostlině a hmyz odpuzuje.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o růže na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička radí, jak připravit růže na zimu a jak pěstovat plané růže.

Zazimování stromkových růží

Zazimování stromkových růží

Jak si vybrat správnou odrůdu růží

Růže jsou odjakživa brány jako královny mezi květinami. Možná je to tím, že na svoji obranu mají trny. Nebo nás jen vždy fascinovala rozmanitost a barevnost jejich květů?

Výsadba popínavých růží

Poradíme vám, jak správně vysazovat popínavé růže, ideální je podzimní období.

Růže patří do každé zahrady

Nezapomeňte pečovat o růže ve svých zahradách

Výběr růží pro podzimní výsadbu

Výběr růží pro podzimní výsadbu

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.