Rozhodli jste se letos pro vánoční stromeček v květináči?

Možná jste se letos rozhodli pořídit si místo tradičního stromečku, který po pár týdnech smutně skončí opadaný u popelnice, živý v květináči. Každý rok takových v našich domovech přibývá. Víte ale, že to nemusí být jenom smrček nebo jedlička?

Rozhodli jste se letos pro vánoční stromeček v květináči?
Rozhodli jste se letos pro vánoční stromeček v květináči? (Zdroj: shutterstock.com)

Jistě je milé mít doma živý nazdobený stromek, uchovat ho při životě není ale vůbec snadné. Pokud to chceme dokázat, smiřme se s tím, že ho v teplém pokoji můžeme mít maximálně týden. Nejobtížnější je to právě s našimi domácími jehličnany.

Pozor na probuzení

Smrky i jedle v prosinci hluboce spí. Život odpočívá v kořenech pod zemí, kam se od podzimu stahoval a odkud vyrazí vzhůru do větví zase až s teplými dny jara. Postup usínání i probouzení je v přírodě pomalý, pozvolný. Nemůžeme tedy stromu připravit teplotní šok tím, že ho z venkovních ledového počasí přemístíme rovnou do vytápěné místnosti. Musí si pomalu zvykat. Nejlépe je přerušit úplné zimování již začátkem listopadu a stromek v nádobě přemístit do zimní zahrady nebo do studené chodby, kde nemrzne. Po pár týdnech ho přemístíme do o něco teplejší předsíně a opravdu jen na pár dnů pak o Vánocích do pokoje. Nesmíme zapomínat na zálivku, ale nesmíme ho ani přemokřit, rozhodně není dobré dát pod květináč mísu s vodou, kořeny by začaly rychle uhnívat. Nemůžeme ale strom probudit úplně a nechat ho do jara v teple, svých několik měsíců klidu prostě potřebuje. Takže po svátcích je třeba postup obrátit – z pokoje do chladnější chodby, pak do studeného závětří a teprve po zhruba třech týdnech ven na zahradu nebo na terasu. I tak si takový smrček nebo jedlička prožijí své, takže další rok ho takhle raději netrapte, pokud chcete mít živý stromek každý rok, pořiďte si jich raději několik a střídejte je. Nebo je po zimě vysaďte do zahrady či do lesa a příští rok si kupte nový. Když se na „svůj“ stromek budete moci po několika letech podívat, jak roste a sílí, určitě vás to zahřeje u srdce.

Jehličnany do bytu

Pokud bydlíte v bytě bez balkonu, bude pro vás výše popsaný postup jen obtížně proveditelný. Přesto živý stromek mít můžete, existuje totiž několik jehličnanů původem z teplých krajů, které se nejčastěji pěstují jako pokojové. Na léto je sice můžete umístit i s nádobou do zahrady, snesou ale i celoroční pobyt v interiéru. Vzhledem k jejich poměrně rychlému růstu, pro který potřebují dostatek živin, je třeba dbát o pravidelnou zálivku a přihnojování, po dvou až třech letech je pak třeba je přesadit do větší nádoby se silnou drenážní vrstvou a čerstvou zeminou. Nejoblíbenější pokojovkou, která vypadá velmi zajímavě i jako nazdobený vánoční stromek, je blahočet neboli araukárie, připomínající pravidelným rozložením větví a hustými jehličkami jedli. Dobrým tipem je i pokojový cypřišek, jehož tújím podobnému jehličí obsahuje velké množství silic, které příjemně provoní místnost. Pokud máte na Vánoce rádi borovičku, zvolte subtropickou pinii, které sice svědčí letnění na zahradě, ale spokojí se i s celoročním pobytem v bytě. Mezi pokojové jehličnany patří také Podocarpus neboli nohoplod. Všechny jehličnany potřebují i přes zimu pravidelnou zálivku a hodně světla, prospívá jim také rosení, zajišťující vyšší vlhkost vzduchu.

TIP

Myrta nejen na svatbu

Určitě znáte větvičky obsypané drobnými lístky, které si svatebčané připínají pro štěstí. Myrta je keřík, který se při dobré péči a kvalitní zemině rychle rozroste do výšky i do šířky. Pěstuje se jako klasická pokojová rostlina, můžete ji vytvarovat do různých podob a jako vánoční stromek vám bude sloužit mnoho let.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Kontejnerované vánoční stromky k dalšímu pěstování

Kontejnerované vánoční stromky k dalšímu pěstování

Vše o podzimní výsadbě stromků

Reportáž o podzimní výsadbě stromků, jaké výhody má podzimní výsadba, postup, jak správně vysadit stromek.

Výsadba kontejnerovaných stromků

Kontejnerovaný stromek má spoustu výhod. Ujmutí na stanovišti je takřka stoprocentní. Ukázka, jak zasadit například broskev.

Výsadba stromků

Výsadba stromků na jaře.

Výsadba ovocných stromů a keřů

Při výsadbě ovocných stromů a keřů je důležité zvolit správný postup a dodržet pár pravidel.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.