Jmelí bílé – odežene zlé duchy a přivolá lásku

Říká se o něm, že přináší štěstí a chrání před nebezpečím. Proto jej dodnes zavěšujeme o Vánocích ve svých příbytcích. Ve starověku bylo jmelí zasvěceno bohyni lásky. Kdo nosil větvičku na krku, byl ochráněn před zlými duchy a strašidly. Nápoj ze jmelí zase chránil před jedy a všelijakými kouzly.

Jmelí bílé – odežene zlé duchy a přivolá lásku
Jmelí bílé – odežene zlé duchy a přivolá lásku (Zdroj: shutterstock.com)

Pod jmelím se od Vánoc do Nového roku mohl políbit muž se ženou v přítomnosti kohokoliv jiného. Zamilovaným párům má přinést štěstí a zajistit vzájemné okouzlení nejméně do příštích Vánoc.
Je to poloparazitická rostlina tvořící kulovitý keřík obrůstající větve listnatých stromů v jejich korunách. Rozmnožení jmelí zajišťují ptáci, kteří lepkavá semena odkládají spolu s trusem na větvičky dalších stromů.
Jmelí převážně parazituje na lípě, jeřábu, topolu, javoru, hlohu, smrku, borovici a na jedli. Ale můžete ho zahlédnout třeba i v koruně jabloní. Jmelí z jehličnanů je trochu jiné. To, které vyrostlo na borovici, vyklíčí lépe na borovici, jmelí z jedle bude zase klíčit lépe na jedli. Hostitelským rostlinám nepůsobí jmelí žádné škody.

Jednotlivé trsy jmelí sou zakořeněny v kůře větví, zčásti se však vyživují vlastními zelenými listy. Drobounké jednopohlavní květy vyrůstají v úžlabí větviček. Bílé bobule se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci. Sběr jmelí není snadný a vyžaduje mimořádnou fyzickou zdatnost a obratnost, protože keříky rostou vysoko v korunách stromů.
Pokud zatoužíte mít na své zahradě také jmelí, stačí, když rozmáčknete jednu bílou bobuli jmelí na některém z listnatých stromů. Lepkavé semeno se na kůře samo udrží a při troše štěstí vyklíčí. Plod napodobuje zelenou a později bílou bobuli se semeny o velikosti hrachu.
Keltové považovali jmelí bílé za magickou rostlinu, věřili, že vyžene démony.
Staří Římané dávali svým mrtvým větvičku jmelí, doufali, že jim zajistí vlídné přijetí v podsvětí.

Jmelí má léčivé kouzlo, obsahuje totiž mnoho důležitých látek. Byl prokázán výrazný vliv na krevní tlak, na vylučování moči a žluči a další řada léčivých účinků. Dokonce se z něj vyrábějí i léky na boj s rakovinou, používá se i v kosmetice a v lidovém léčitelství. Droga je však velmi účinná, a proto se její užívání nedoporučuje bez předchozí konzultace s lékařem nebo lékárníkem.

Jmelí se v poslední době se stalo velmi obvyklým, dekorativním prvkem ve vánočních aranžmá. Skvěle bude vypadat, když si připravíte rychlou vypichovanou dekoraci ze jmelí ve tvaru koule zavěšenou na stuze pod stropem. Budete potřebovat: kouli ze zeleného florexu, tu navlhčíte. Poté ji obalíte drátěnou mřížkou. Spotřebujete větší množství jmelí, to pak doplníte větvičkami břečťanu. Několik mandarinek upevněte na aranžovací dráty a vpíchněte blíže do středu koule. Doplňte místa, která působí prázdně tak, abyste dodrželi tvar koule. Jmelí vpichujte co nejpravidelněji. Nakonec zespodu koule zapíchněte mašli s vánočním motivem a její delší konce spusťte dolů. Nakonec stuhou oviňte drát, na který kouli ke stropu zavěsíte. Uvidíte, že vás vlastnoruční vánoční dekorace potěší a zpříjemní vám sváteční chvíle.

Zuzana Bohdalová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jmelí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jmelí

Zajímavosti o jmelí a cesmíně

RNDr. Václav Větvička a Ing. Petr Herynek ve studiu popovídají o vánočních tradicích, jmelí a cesmíně

Jmelí, cesmína a břečťan

Ing. Jana Hradecká popovídá o jmelí, cesmíně a břečťanu a proč si je lidé už od pradávna pořizují v zimě do domovů

Plyšová ozdoba

Plyšová ozdoba

Ozdobte si starý pařízek

Staré pařezy výborně hoří. Ale také se z nich dají dělat krásné dekorace.

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.