Jmelí bílé – odežene zlé duchy a přivolá lásku

Říká se o něm, že přináší štěstí a chrání před nebezpečím. Proto jej dodnes zavěšujeme o Vánocích ve svých příbytcích. Ve starověku bylo jmelí zasvěceno bohyni lásky. Kdo nosil větvičku na krku, byl ochráněn před zlými duchy a strašidly. Nápoj ze jmelí zase chránil před jedy a všelijakými kouzly.

Jmelí bílé – odežene zlé duchy a přivolá lásku
Jmelí bílé – odežene zlé duchy a přivolá lásku (Zdroj: shutterstock.com)

Pod jmelím se od Vánoc do Nového roku mohl políbit muž se ženou v přítomnosti kohokoliv jiného. Zamilovaným párům má přinést štěstí a zajistit vzájemné okouzlení nejméně do příštích Vánoc.
Je to poloparazitická rostlina tvořící kulovitý keřík obrůstající větve listnatých stromů v jejich korunách. Rozmnožení jmelí zajišťují ptáci, kteří lepkavá semena odkládají spolu s trusem na větvičky dalších stromů.
Jmelí převážně parazituje na lípě, jeřábu, topolu, javoru, hlohu, smrku, borovici a na jedli. Ale můžete ho zahlédnout třeba i v koruně jabloní. Jmelí z jehličnanů je trochu jiné. To, které vyrostlo na borovici, vyklíčí lépe na borovici, jmelí z jedle bude zase klíčit lépe na jedli. Hostitelským rostlinám nepůsobí jmelí žádné škody.

Jednotlivé trsy jmelí sou zakořeněny v kůře větví, zčásti se však vyživují vlastními zelenými listy. Drobounké jednopohlavní květy vyrůstají v úžlabí větviček. Bílé bobule se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci. Sběr jmelí není snadný a vyžaduje mimořádnou fyzickou zdatnost a obratnost, protože keříky rostou vysoko v korunách stromů.
Pokud zatoužíte mít na své zahradě také jmelí, stačí, když rozmáčknete jednu bílou bobuli jmelí na některém z listnatých stromů. Lepkavé semeno se na kůře samo udrží a při troše štěstí vyklíčí. Plod napodobuje zelenou a později bílou bobuli se semeny o velikosti hrachu.
Keltové považovali jmelí bílé za magickou rostlinu, věřili, že vyžene démony.
Staří Římané dávali svým mrtvým větvičku jmelí, doufali, že jim zajistí vlídné přijetí v podsvětí.

Jmelí má léčivé kouzlo, obsahuje totiž mnoho důležitých látek. Byl prokázán výrazný vliv na krevní tlak, na vylučování moči a žluči a další řada léčivých účinků. Dokonce se z něj vyrábějí i léky na boj s rakovinou, používá se i v kosmetice a v lidovém léčitelství. Droga je však velmi účinná, a proto se její užívání nedoporučuje bez předchozí konzultace s lékařem nebo lékárníkem.

Jmelí se v poslední době se stalo velmi obvyklým, dekorativním prvkem ve vánočních aranžmá. Skvěle bude vypadat, když si připravíte rychlou vypichovanou dekoraci ze jmelí ve tvaru koule zavěšenou na stuze pod stropem. Budete potřebovat: kouli ze zeleného florexu, tu navlhčíte. Poté ji obalíte drátěnou mřížkou. Spotřebujete větší množství jmelí, to pak doplníte větvičkami břečťanu. Několik mandarinek upevněte na aranžovací dráty a vpíchněte blíže do středu koule. Doplňte místa, která působí prázdně tak, abyste dodrželi tvar koule. Jmelí vpichujte co nejpravidelněji. Nakonec zespodu koule zapíchněte mašli s vánočním motivem a její delší konce spusťte dolů. Nakonec stuhou oviňte drát, na který kouli ke stropu zavěsíte. Uvidíte, že vás vlastnoruční vánoční dekorace potěší a zpříjemní vám sváteční chvíle.

Zuzana Bohdalová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jmelí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jmelí

Zajímavosti o jmelí a cesmíně

RNDr. Václav Větvička a Ing. Petr Herynek ve studiu popovídají o vánočních tradicích, jmelí a cesmíně

Jmelí, cesmína a břečťan

Ing. Jana Hradecká popovídá o jmelí, cesmíně a břečťanu a proč si je lidé už od pradávna pořizují v zimě do domovů

Plyšová ozdoba

Plyšová ozdoba

Ozdobte si starý pařízek

Staré pařezy výborně hoří. Ale také se z nich dají dělat krásné dekorace.

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.