Rozchodnice růžová přinese harmonii do vaší zahrady

Horská rostlina, jejíž kořen příjemně voní, navíc je chráněná a extrakt z ní se používá jako léčebný prostředek. Rozchodnice by neměla chybět na žádné skalce – důvodů pro její pěstování je spousta, stačí se do nich jen začíst.

Rozchodnice růžová přinese harmonii do vaší zahrady
Rozchodnice růžová přinese harmonii do vaší zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Přestože by se mohlo zdát, že rozchodnice příliš krásy nepobrala, neobvyklá rostlina si určitě vaši pozornost zaslouží. Patří totiž mezi rostlinné stimulátory a dokáže tak vaší zahradě i vám dodat doslova vyjímečnou harmonii. Navíc je snadné ji pěstovat i rozmnožovat, což se například o jejím blízkém kolegovi ženšenu říct nedá.

Oddenky voní po růžích

Rozchodnice růžová patří mezi tlusticovité. Její tlusté a masité oddenky mají zlatavou barvu a pokud dostatečně narosotu, dosahuje jejich váha téměř 1 kg. Krátké lodyhy vyrůstají z růžice listů, které mají nenápadnou šedozelenou barvu.

Drobné květy jsou žluté až hnědočervené, u samičích rostlin jsou často mnohonásobně menší než u těch samičích. Její druhové jméno – růžová – není totiž odvozeno od barvy, ale od vůně růží, kterou voní kořen poté, co jej rozemnete v rukách.

Chráněná a neobvyklá

Rozchodnici potkáte v přírodě docela často. Vyskytuje se v Karpatech a v ostatních evropských horách, třeba v Tatrách a na Malé Fatře, zároveň i v Malé Asii, v Mongolsku nebo třeba na Dálném východě. Dávejte pozor, často bývá chráněná. Není ale probém ji vypěstovat přímo ze semene nebo z tlustých oddenků.

Miluje sluníčko a příliš nemusí mokrá stanoviště. Semínka můžete zasít na jaře i na podzim, nebojte se rostlinky předpěstovat v malém květináči a do půdy na zahrádce je zasadit až tak po prvním měsíci života v květináčku.

Koktejl zdravých látek

Rozchodnice obsahuje doslova koktejl zdravých látek: flavonoidy, rosiridol a rosiridin, heteroglykosidy, ale i steroidy. Je bohatá i na organické kyseliny – citronovou, vinnou, jantarovou nebo jablečnou, také na silice a třísloviny. Na Altaji na její léčebné účinky přišli už před čtyřmi stovkami let.

Dokázala léčit nemoci, ale hlavně pomohla těm, co těžce pracovali. Pomáhá totiž po ifekčních nemocích a traumatech. Dokáže srazit horečku, ale i vyléčit některé žaludeční nebo gynekologické nemoci. Dokáže upravit spánek i chuť k jídlu.

Připravte si léky sami

U nás většinou na exktrakty nebo jiné přípravky z rozchodnice v obchodech nenarazíte, proto si musíte připravit léčivé směsi sami. Pamatujte ale, že nic se nesmí přehánět. Jako u většiny rostlin, i u rozchodnice se varem léčivé látky zničí. Nejlepší je proto udělat prášek z oddenku a připravit z něj nálev za studena.

I když neobsahuje kofein, dokáže mu směle konkurovat. Její účinky jsou především stimulační, zlepšuje paměť, zvyšuje bdělost a imunitu. Často bývá součástí přípravků pro sportovce, a to hlavně pro ty vytrvalostní jako jsou cyklisti nebo běžci. Stále ještě váháte, jeslti jí rezervovat na zahradě místo?

Martina Gajdošová

Publikováno: 08.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování rozchodnice a její léčivé účinky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Pirner představuje léčivou rostlinu rozchodnici a popisuje, jak ji pěstovat.

Jak se zbavit plevele

Jak se zbavit plevele

Tato rostlina je lepší, než čistička vzduchu

Zelenec je skvělý pomocník pro alergiky, protože umí vyčisti vzduch od různých škodlivin.

Pěstování zázvorovitých rostlin

Rady, jak pěstovat zázvorovité rostliny a jejich druhy.

Přesazování Kosatců

Zdena Krulichová názorně předvede přesazování kosatců a popovídá o jejich pěstování a proč je třeba je přesazovat

Sklizeň plevele na podzim a jeho využití

Sklizeň plevele na podzim a jeho využití

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.