Exotické ovoce na okrasných stromech

Pokud máte vytápěnou zimní zahradu nebo skleník, můžete si své malé tropy vytvořit bez problémů. Některé druhy ale nečekaně úspěšně žijí i v českých zahradách, případně je lze dobře pěstovat v nádobách na chráněných terasách či balkonech.

Exotické ovoce na okrasných stromech
Exotické ovoce na okrasných stromech (Zdroj: shutterstock.com)

Stejně jako okrasné tropické palmy i některé ovocné stromy sice patří do teplých krajů, rostou ale ve vyšších polohách, kde se naučily vzdorovat i mrazům. U nás trpí spíše nedostatkem světla nebo vymrzají kvůli studenému větru a škodí jim zimní přemokření půdy. Pokud jim dáte dobré stanoviště a patřičnou péči, odmění se vám plody, jejichž chuť a vůně bude stejně odlišná od kupovaných, jako dobře známý rozdíl mezi domácími a dovozovými rajčaty nebo jahodami. Sladké ovoce ale není jedinou odměnou za péči o exotické ovocné dřeviny, jejich olistění a květy jsou ozdobou každé okrasné zahrady.

Středomořské fíky

Začněme v subtropickém suchém pásmu. Tady je domovem fíkovník smokvoň (Ficus caria), nevysoký, ale v dospělosti rozložitý strom s typickými „adamovými“ dlanitými listy. Miluje slunce, klidně i žhavý letní polední úpal. Proto mu vyberte místo na jižní straně, nejlépe u zdi domu, která mu v zimě přece jen trochu přitopí a pomůže mu překonat období mrazů. Dobře chránit je třeba hlavně mladé stromky, které se u nás často u stěn tvarují spíše do podoby rozvětvených keřů na nízkém kmínku. Starší stromy jsou odolnější. Fíkovník potřebuje vápenitou půdu, nemá rád dusíkatá hnojiva. Dnes existuje řada kultivarů vhodných pro naše podnebné pásmo, prvních plodů se dočkáte již po dvou až třech letech, desetiletý strom nese i několik kilo sladkých fíků. Pak můžete po nasycení čerstvým ovocem vyzkoušet třeba vynikající fíkovou marmeládu. Ale i když se sklizně v některých letech kvůli počasí nedočkáte, získáte pro zahradu velice dekorativní soliter.

Americké banány severu

Zvláštní české jméno muďoul trojlaločný (Asimina triloba) patří „banánům severu“ neboli opadavému ovocnému stromu známému také jako pawpaw. Původ má v lesích východního pásma USA od Velkých jezer až na jih po Floridu. Jeho velké vejčité plody mají dužinu krémové konzistence s lahodnou chutí připomínající ananas, banány, mango. Semena je při konzumaci třeba odstranit, jsou mírně jedovatá. Voňavou dužinu můžete kombinovat se zelenými saláty, výborné je z ní ale také aromatické víno.

Pawpaw se dnes pěstuje jako exot dosti hojně a vznikla řada kultivarů vhodných pro naše podmínky. Ostatně všechny dobře snášejí mrazy až –25 °C, pro květ a plody je důležité hlavně stanoviště chráněné před studeným větrem a s dostatkem slunce, nejlépe tedy na jižní straně zahrady. Abyste se dočkali plodů, potřebujete dvě rostliny, každou jiné odrůdy – muďol je totiž cizosprašný. Dekorativní jsou až 25 cm dlouhé oválné kožovité listy. Ještě než začnou rašit, strom v květnu vykvete krásnými hnědooranžovými květy, jejichž kališní lístky vypadají jako z kůže.

Sladké kaki na ebenovém dřevu

Z nabídky exotického ovoce na našem trhu znáte nejspíš kaki (churma, sharon). Nesou ho stromy rodu tomel (Diospyros), mimochodem právě ty, jejichž černé, pruhované nebo bílé dřevo je dobře známý drahocenný eben. Většina tomelů roste v tropech, dva druhy jsou ale přizpůsobené životu v mírném pásmu a s úspěchem je umístíte i do našich zahrad. Dužina kaki je sladce navinulá, výborně chutná hodně zchlazená nebo z ní můžete vyrobit vynikající exotickou zmrzlinu či rozmixovat ji na osvěžující základ alkoholických i nealkoholických koktejlů.

Tomel viržinský (Diospyros virginiana) je severoamerického původu a jeho ovoce je drobnější, zato jsou to rostliny snáze odolávají mrazům až –25 °C. Tomel japonský (Diospyros kaki) je choulostivější, snese maximálně –16 °C a hodí se tak nejlépe do městských a předměstských, kde vyšší teplotu udržuje husté osídlení a vytápění domů.

Tomely stejně jako muďouly potřebují výživnou půdu a je dobré je pravidelně přihnojovat a samozřejmě jim dát chráněné osluněné stanoviště. Stromy jsou opadavé a svým hustým olistěním, probarvujícím se postupně od syté zeleni do podzimní žluti a nachu velice dekorativní. Vzrůst můžete ponechat volný, pak se dočkáte stromu až 6 m vysokého s kuželovitou korunou. Tomely se ale dobře tvarují i do podoby zákrsků, které u nás snáze ochráníte před vymrznutím.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 08.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování kaki

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování kaki

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.