Netřesky na kamenech a v nádobách

Kam vysadíte netřesk, tam blesk neuhodí, praví prastará pověra, kterou císař Karel Veliký v raném středověku dokonce proměnil v zákon, podle kterého každý měl za povinnost na střechu netřesky vysazovat.

Netřesky na kamenech a v nádobách
Netřesky na kamenech a v nádobách (Zdroj: shutterstock.com)

Tomu dnes těžko uvěřit, zato se rádi pokocháme půvabem nezdolných růžic různých barev a velikosti. Je neuvěřitelné, kde všude se dokážou uchytit. Kdo ví, z čeho rostou na střechách z betonových či eternitových tašek, jak se udrží v nepatrné spáře mezi kameny zídky, jak dokážou přežít na holém kameni uprostřed skalky.

Dokonce se jim právě na takových místech daří nejlépe. Když jim poskytnete kvalitní půdu na záhonu, jejich růžice se budou příliš otevírat, rozpadnou se, rostlina podlehne přehnanému nadšení z dostatku živin a vláhy a uhyne na hnilobu. Špatně snášejí hlavně uložení růžice přímo na zemině, takže pokud je pěstujete v nádobě nebo jako lem záhonu, je vždy lepší povrch půdy posypat drobnými kamínky, z nichž pak růžice vykukují.

Tisíce kultivarů

Botanických druhů netřesků (Sempervivum), které rostou ve všech světadílech na severní polokouli, je jen něco kolem padesátky. Protože se ale snadno kříží, dnes existuje více 4 500 vyšlechtěných zahradních kultivarů. Vznikaly tak překotně, že si to vyžádalo v roce 1982 založení mezinárodní botanické společnosti Sempervivum Society, která se zabývá registrací nových hybridů. Pro ozdobnou zahradu je opravdu z čeho vybírat, barevná škála je od světle žluté přes hnědozelenou, šedozelenou, modrozelenou až po červenou, fialovou a dokonce i černou. Oblíbené jsou druhy s vícebarevnými listy a s ochlupením, které vytváří na trsu netřesků krásnou bílou pavučinku.

Také velikost růžic je různá, od droboučkých sotva centimetrových až po obří s průměrem až 25 centimetrů. Růžice kvete jednou za život růžovými, bílými nebo žlutými kvítky na vysokém stonku. Po odkvětu odumírá, protože se ale netřesky množí vegetativně odnožemi s mladými růžičkami, stačí po odkvětu v létě zbytky staré rostliny odstranit a trs se na jaře sám nebo s pomocí vašeho usměrnění odnoží zase zahustí. Přes léto tedy netřeskům věnujte pozornost a odstraňujte odkvetlé růžice, tak bude trs vypadat pořád pěkně.

Dekorativní záhonek

Netřesky patří mezi sukulenty. Kdo si tyto suchomilné rostliny oblíbí, dokáže z nich vytvořit atraktivní dekorace. Různé barvy a různé velikosti růžic umožňují vytvoření pruhů, kruhů nebo i obrazů na záhonech.

Kvetoucí kameny a zídky

Máte na zahradě soliterní kameny a velké balvany ve skalce? Nebo chcete něčím oživit kamennou zídku? Netřesku stačí nepatrná vrstvička humusu smíchaného s pískem a rašelinou, kterou umístíte do mělké prohlubně kamenu nebo spáry na zídce. Do ní vysadíte pár růžiček jednoho nebo více druhů netřesků a pak už je necháte jen rozrůstat. Vystačí si s dešťovou vodou, nepotřebují hnojit. Kámen, ze kterého v létě vyrůstá vysoká lodyha s kvítky, je jedním z důkazů přizpůsobivosti života v přírodě. A v okrasné zahradě samozřejmě hlavně dekorativním prvkem, který na sebe poutá pozornost, i když jeho rozměry jsou nevelké.

Květináče a korýtka

Pokud si rádi hrajete s vytvářením mikrozahrádeknádobách, jsou pro vás netřesky nekonečnou inspirací. Zejména ve starých betonových korýtkách patinovaných mechem můžete vytvořit s pomocí několika kamenů, chomáčků mechu, drobného stěrku a různě barevných růžiček netřesků, doplněných třeba jedním trsem vzrostlé traviny nebo kapradí, případně bonsají nebo čarověníkem, zmenšeninu divoké přírody. Ale i samostatně vysazený jeden druh netřesku v zajímavé nádobě bude vypadat efektně, ať už v létě některé tříleté růžice vykvetou nebo se budou teprve k vyvrcholení svého života chystat.

TIP

Osázené sochy

Doplnili jste si zahradu kamennou, keramickou nebo betonovou plastikou nebo máte uprostřed jezírka fontánku se kamennou volavkou? Zkuste najít na soše místečko pro trochu zeminy a osaďte ji netřesky nebo sukulenty s dlouhými splývajícími výhony. Vaše sousoší získá punc starobylosti a půvabně splyne s okolní zahradou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 08.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky v zelenině a květinách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková představuje nové odrůdy brambor, květáku, zelí, brokolice a kapusty.

Víte, že šnečí ulity se dají použít i jako květináčky

Přemýšlíte, jak využít prázdné šnečí ulity? Udělejte z nich maličké květináčky. Péči o ně zvládnou i děti.

Využití skal na zahradě

Využití skal na zahradě

Jak oživit balkon a terasu

Jak si pomocí květin zkrášlit balkón a terasu, využijte celoroční rostliny i sezónní rostliny.

Domácí pěstování ananasu

Domácí pěstování ananasu

Budování zahrady - jezírko, skalka

Budování zahrady - jezírko, skalka, popínavé rostliny na zdi apod.

ČTĚTE DÁLE

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.