Pěstební teplotní (klimatické) zóny a rostliny do nich vhodné

Zvláště u některých druhů rostlin je velmi důležité vědět, zda jsou natolik odolné, aby přežily i naše poměrně dosti chladné zimy. Je škoda, když rostlinám věnujeme čas, místo a péči a ony nezvládnou někdy i ojedinělé silně mrazivé dny v zimě, nebo pozdější jarní přízemní mrazíky. Proto existuje teplotní mapa pěstebních zón, abychom těmto škodám předešli.

Pěstební teplotní (klimatické) zóny a rostliny do nich vhodné
Pěstební teplotní (klimatické) zóny a rostliny do nich vhodné (Zdroj: shutterstock.com)

V některých textech, literatuře a návodech na pěstování rostlin se setkáváme s členěním rostlin do teplotních zón. Evropský kontinent je členěn do zón podle průměrných minimálních ročních teplot. Tyto číslované zóny jsou převedeny do mapy, z níž lze snadno vyčíst, že většina naší republiky se nachází v oblasti zóny 6. Viz mapa.

Jak je to v našem zeměpisném pásmu

To tedy znamená, že by bez problémů u nás v těchto podmínkách měly růst rostliny, které jsou zařazeny právě do teplotní zóny č. 6. Pro ni je stanoveno minimální teplotní rozmezí -23°C až -18°C. Ne vždy však tomu tak opravdu je. Pro naše zeměpisné podmínky jsou tedy obecně spíše vhodné rostliny zařazené do teplotní zóny 5. Této zóně odpovídají minimální teploty v rozmezí – 29°C až – 23°C. V některých menšinových případech, například horských oblastech nebo místech s dlouhodobými mrazy dokonce spolehlivě přežijí pouze rostliny vhodné pro teplotní zónu 4. Pro klimatickou zónu 4 jsou stanoveny minimální teploty v rozmezí – 29°C až -34,5 °C.

Rostliny pro teplotní zónu 4

Pro klimatickou zónu 4 můžeme v našich podmínkách zvolit následující zcela otužilé rostliny: vrba jíva (Salix Caprea), borovice lesní (Pinus sylvestris), azalka Blaue Donau (Azalea Blaue Donau), dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii Atropurpurea), vajgélie květnatá (Weigela florida Purpurea).

Rostliny pro teplotní zónu 5

Pro klimatickou zónu 5 lze zvolit na našem území největší množství rostlin. Uvádíme zde pouze několik příkladů: zerav západní (Thuja occidentalis), zlatice prostřední (Forsythia x intermedia), kostřava sivá (Festuca glauca Azurit), svída japonská – dřín (Cornus kousa chinensis), jedle korejská zakrslá forma (Abies koreana Blauer Pfiff), hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea).

Rostliny pro teplotní zónu 6

Do teplotní zóny 6 se hodí většina okrasných javorů, neboť ty vyžadují poněkud teplejší kraje a vhodná místa v závětří, nejlépe místa chráněná. Příkladem může být javor Acer conspicuum „Red Flamingo“ nebo javory japonské (Acer palmatum).

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 08.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Skladování potravin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Správné skladování potravin nám ušetří hodně času i financí.

Péče o pokojové rostliny

Jak pečovat o pokojové rostliny, když ubývá světlo na podzim, nebo při nižších teplotách vzduchu...

Jak si užít wellness na zahradě, i v zimě?

Jak si užít wellness i na zahradě? Mít nebo nemít saunu či vířivku?

Co je mulčování? Jak a jakým materiálem mulčovat?

Jak a čím mulčovat? Mulčování představuje způsob, jak položením organické hmoty na povrch půdy zlepšujeme teplotní a vlhkostní podmínky stanoviště.

Čištění vody v zahradním jezírku

Pan Halama vysvětluje, jak pečovat o vodu v zahradním jezírku.

Škůdci pokojových rostlin

Škůdci pokojových rostlin

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.