Paleta barev a chutí kukuřice

Kukuřice je jednou z nejstarších plodin světa. Staré nálezy dokládají, že v předkolumbovských dobách existovalo na 200 odrůd a Mayové tento sortiment úspěšně rozšiřovali. Dnes se setkáváme s kukuřicí převážně na polích, ovšem nově vyšlechtěné odrůdy jsou zajímavé i pro pěstování v zahradách, případně v nádobách.

Paleta barev a chutí kukuřice
Paleta barev a chutí kukuřice (Zdroj: shutterstock.com)

Sladký poklad starých Mayů, i tak je kukuřice (Zea) nazývána. Přesto, že je to výlučně teplomilná rostlina, nově vyšlechtěné odrůdy se dokážou spolehlivě přizpůsobit velmi odlišným podmínkám.

Dávní Mayové majíce bohaté zkušenosti s pěstováním kukuřice dosahovali vysokých výnosů. Pěstovali totiž kukuřici ve smíšené kultuře.  Nechávali po kukuřici pnout fazol, který dodával kukuřici náročné na výživu dostatek dusíku do půdy. V okolí kukuřice pěstovali tykve, které rozprostřené kolem kořenů bránily vysoušení půdy v okolí kukuřice. Navíc sbírali pro množení pouze zrna z nejkvalitnějších palic různých odrůd, a tak zachovávali kukuřici skvělou genetickou výbavu. Španělští dobyvatelé považovali kukuřici za zlato, byla hodnotnou potravou, která se díky Kolumbovi objevila záhy v Evropě, a to již v roce 1493. Cukrové kukuřice jsou v Evropě známy od roku 1779. Avšak dnes se již pěstují nikoli staré domácí odrůdy, ale moderní šlechtěné hybridy F1.

Cukrová kukuřice potřebuje ke svému růstu teplo, hodně tepla. Jestliže je vyseta v méně příznivých polohách, dozrají zde pouze velmi časně vyseté rané odrůdy sladké kukuřice. V oblastech s teplejším podnebím lze vysévat i odrůdy středně rané. Vysévají se obvykle od dubna nejdéle však do konce května, a to vždy ve dvoutýdenních intervalech, abyste pak mohli od srpna do října kukuřici zase průběžně sklízet a využít právě to dané množství, které spotřebujete. Čerstvá kukuřice je velmi chutná a také výživná. Protože po sklizni rychle ztrácí sacharidy, nelze ji dlouho skladovat. Přebytky můžete zmrazit.

Pokud pěstujete na zahradě kukuřici k dekoračním účelům, například ‚Multicolor‘ – „jahodová“ nebo „rýžová“, nebo kukuřici pro získání semen, tak tyto druhy se sklízejí až o měsíc později. Listy oddělte od klasu a kukuřice pak sušte na vzdušném teplém místě. Jestliže jste si oblíbili pukancovou kukuřici na popcorn, můžete vybírat nejen z odrůd s červenými zrny, ale také například bílé odrůdy ‚Simona‘ nebo ‚Jantar‘.

Náš tip: Předpěstováním na okenním parapetu nebo ve skleníku můžete uspíšit sklizeň o 14 dní až měsíc. Pro zajištění kvalitního opylení je lepší varianta vysít kukuřici uprostřed záhonu do bloku, nikoli na okraj záhonu, kde ji nemůže pomoci opylovat vítr.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 06.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat mochyně a novinky v zelenině

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat mochyně a novinky v zelenině

Pěstitelská poradna: zelenina vhodná pro děti

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové - pěstování zeleniny vhodné pro děti.

Výroba netradiční kytice

Reportáž o netradiční výrobě kytice, např. ze zeleniny, ukázka, jak se tyto kytice vyrábí.

Grilování kukuřice

Grilování kukuřice

Oddělování zrn z kukuřice

Jednoduché zařízení na oddělování zrn z kukuřice

Zpracujte kukuřici do posledního fousku

Co všechno lze uvařit z kukuřice?

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.