Dekorace a praktické nápady do vaší zahrady

Také byste chtěli oživit vaši zahradu nějakou pěknou dekorací? Nebo vás jen svrbí „kutilské ručky“ a rádi byste vyrobili nějaký ten „zlepšovák“, který by vám usnadnil práci? Jak už to tak bývá, ve chvíli, kdy by člověk „vynalézal“, nápady se zrovna nehrnou. Naštěstí pro vás máme plno zajímavých vychytávek, jimiž se můžete inspirovat.

Dekorace a praktické nápady do vaší zahrady
Dekorace a praktické nápady do vaší zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Svou zahradu můžete ještě víc zkrášlit a dodat jí trochu života i v případě, že by se dal váš rozpočet spočítat na prstech jedné ruky. Není nutné „ždímat“ peněženku v obchodech s potřebami pro dům a zahradu. Určitě víte o místě, kde se skrývá mnoho pokladů, které by se daly využít pro oživení vaší zahrady, jenom si to neuvědomujete…

Není veteš, jako veteš

Co takhle chalupa prarodičů, garáž u domku vašich příbuzných, nebo třeba jen vaše půda? Vzpomeňte si, kde jste viděli ten roztomilý dřevěný vozík, kolečko, kola ze starých vozů, přední části vozu, koňský chomout, podkovy, dekorační tříkolky na květiny a množství dalších, takzvaně nepotřebných věcí a tam se vydejte. Uvidíte, že vintage prvky s nádechem starodávné patiny budou vaší zahradě určitě slušet.

Krásné růže díky odpadu

Zdají se vám vaše růže nějak neduživé? Dejte si pár banánů a prázdné slupky potom zakopejte zhruba 10 centimetrů pod zem, v těsné blízkosti růží.  Uvidíte, jak vám za pár dnů krásně pokvetou.

Přebytečný květináč, užitečný květináč

Nakoupili jste si za nějakým účelem  spoustu květináčů a jeden vám zbyl? Co s ním? Vyhodit ho, to by byla škoda… Můžete si z něj udělat třeba praktický, čisticí držák na zahradní nářadí. Stačí, když do něj nasypete spojovací písek, který seženete v železářství, přimícháte minerální olej a trochu jedlé sody. Tím, jak budete do směsi nářadí zapichovat, písek a ostatní přísady jej krásně vyčistí.


Ptačí bazének pro květiny

Objevili jste někde starý zahradní bazének pro drobné ptáky? Pak vám nic nebrání v tom, abyste jej zbavili nečistot a udělali z něj krásný a vysoký květináč, například pro sukulenty.

Luxusní ubytování pro ptáky

Stačí zbytky barvy, která vám zůstala po posledním malování a stará schránka na dopisy. Dejte jí nový barevný kabát a umístěte ji mezi větve keřů nebo nízkých jehličnanů. Ani se nenadějete a budete tam mít nastěhovanou nějakou ptačí rodinku.


Bylinky v lasturovém květináči

Pokud se vám líbí středomořský styl, můžete jej mít i ve vaší zahradě. Vezměte si kus neprosákavé, pevné látky (například ze stanové celty), sešijte ji po stranách tak, aby vytvářela jakési psaníčko. Dovnitř pak několika stehy přichytněte silný igelit tak, aby zcela vyplňoval vnitřní stranu „psaníčka“. Pomocí lepidla ozdobte psaníčko mušlemilasturami.

Nezapomeňte k jedné straně váčku přišít vlasec, koženou tkaničku apod. Tak, aby se dala svázat s druhou. Zhotovte si několik takovýchto váčků a po naplnění zeminou a zasazení vašich oblíbených bylinek je (svázané k sobě do řetězu) obtočte například kolem vázy, trámu na  terase nebo je přivivažte k zadní straně opěradel zahradních křesel.

Ručníkové samozavlažování

Nemá vám kdo zalévat květiny, když odjedete na delší dovolenou? Nechte menší ručník přes noc ve vodě, aby se pořádně nasáknul a potom jej vložte na dno nádoby, podobné lavoru nebo pekáči. Na ručník pak dejte květináčkyrostlinami. Než vaše bylinkykvětiny stačí vysát všechnu vodu z ručníku, budete už dávno zpět.

Igelitové chrániče

Ani nevíte proč, ale skladujete doma spoustu igelitových sáčků? Tak je konečně k něčemu využijte – oceníte je třeba při plení záhonku. Sáčky si postupně uvažte kolem kolen (klidně i přes nohavice), a to v několika vrstvách. Kolena si neušpiníte od hlíny a nemusíte se bát ani bláta či barvícího pylu.

Konferenční stolek?

Vaše terasa nebo balkónek nepatří k největším, ale i tak byste zde chtěli mít nějaký nápaditý a praktický konferenční stolek? Pokud máte někde schovaný skutečně velký, keramický či ratanový květináč (například pro nižší dřeviny, palmy či keře), není nic snazšího než jej ze shora přiklopit skleněnou, nebo dřevěnou deskou. A ejhle, stolek je na světě!

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.