Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě

Sluníčko si s námi letos hraje na schovávanou, kdo ale vsadí v letní zahrádce na modrou barvu, má svůj vlastní kousek nebe stále před očima. Modrá je oblíbená barva, prodlužuje pohled, záhonky se zdají delší a v kombinaci s oranžovou nebo červenou přinášejí léto i do deštivých dnů.

Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě
Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Tónů modré je velká škála, od jemné nebeské přes indigovou mořskou až po temně modrofialovou. Na jejich kombinace je třeba dávat trochu pozor a pokud si nejsme jistí, jakým odstínem nám květiny vykvetou, pak je raději nesázíme vedle sebe. U keřů a trvalek tenhle problém vyřeší první sezóna, s letničkami ale buďte opatrnější a raději je oddělte nějakou kontrastní barvou, ozdobnými travinami nebo pruhem trávníku.

Keře na pozadí

Modře kvetoucích keřů, které u nás můžete pěstovat kdekoliv, mnoho není. Stačí ale jedna bujně rozrostlá komule Davidova Empire Blue, Loching nebo Nanho Blue a od července do začátku září vytvoříte jasně modré pozadí pro záhony nebo součást živého plotu. Paličky modrých kvítků je v tomto období obsypaná také hebe Autumn Glory.

Vytváří kulovité husté keříky asi 60 cm vysoké, daří se jí v teplejších lokalitách a na slunných místech, na zimu je třeba ji dobře chránit před mrazem. Skutečně blankytnou modří zazáří koncem léta olověnec. Patří mezi středomořské rostliny, u nás jím zahradu vyzdobíte v létě, když ho v dekorativní nádobě umístíte jako soliter nebo jeho blízkostí rozjasníte jemněji modře kvetoucí letničkytrvalky na záhonu.

Zvonky a růžičky do skalek

Trvalky ozdobené květy ve tvaru zvonků působí vždy křehce a něžně. Většina z nich nežene do výšky a vytváří polštáře s jemnými lístky, ze kterých vyrážejí stvoly s různě velkými zvonečky. Po odkvětu jarních skalniček jsou tak krásnou letní výzdobou skalek, zvlášť když nakombinujte ranější a pozdní druhy. Zvonek broskvolistý kvete od června do srpna, zvonek okrouhlolistý vydrží kvést až do října. Nízká boubelka velkokvětá, skromná na půdu, ale choulostivá na přesazování a okopávání, bohatě kvete až do konce září.

Modrá záplava zvonků na skalce je zajímavá, většina zvonků má ale také bílé varianty a kombinace bílé a modré patří k nejjemnější a oku vždy lahodící skalkové dekoraci. V srpnu pokrývají drobnými kvítky kameny ve skalce také jasně modré rozrazily – rozrazil rezekvítek znáte určitě z lučních porostů, rozrazil rakouský je u nás vzácný, oba druhy můžete ale v zahradě využít právě na osázení skalky, jsou skromné a zvyklé na naše podnebí. Rozrazil rakouský má palice květů také ve tvaru zvonků, rezekvítek klasický pětiplátkový květ připomínající maličkou modrou růžičku. Zajímavé velké pravidelné okvětní plátky nesou také kakosty, ozdobné i bohatým členitým olistěním.

Vzrostlé záhony trvalek a letniček

Kombinace vysokých modrých trvalek – oměje šalamounku a stračky ostrožky nabízí přechod od světle modré až po sytou modrofialovou. Oměj kvete v pozdním létě, stračky už zjara, ale když je včas ostříháte, vykvétají v srpnu a září znovu. Obě rostliny se stejně jako vysoké letničky, například felicie kapská s kopretinovými světle modrými květy, statice limovka s trsy drobných kvítků na vysoké lodyze nebo chrpa modrá hodí také do letních vazeb, ve váze dlouho vydrží a jejich kombinace je na stole vznosnou bohatou modrou dekorací.

Letničky na záhony i do nádob

Nízké husté keříky nestařce s paličkami štětinovitých květů vypadají dobře v lemu záhonů i v květináčích. Půvabné drobné kvítky převislé lobelky drobné a pětilisté modré květyrůžovým středem, které zdobí poléhavé lodyhy drchničky modré se nejlépe vyjímají v zavěšených nádobách nebo volně splývající z truhlíků na oknech. Světle modře kvetoucí brutnák můžete vysázet třeba jako dekoraci k záhonku bylinekkvěty jsou jedlé, mají zvláštní pikantní chuť a ozdobíte jimi rychlé občerstvení v podobě salátu nebo jednohubky se sýrovou pomazánkou. Pokud chcete, aby vám modře kvetlplot nebo zástěna tvořící předěl mezi užitkovouokrasnou zahrádkou, nezapomeňte na svlačec tříbarevný. Pne se ochotně do velké výšky a kvete až do pozdního září.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vyrobit alarm do auta

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Urban představuje svoji vychytávku na alarm do auta, který vyrobil z bezdrátového zvonku.

Domácí kutil: alarm do auta

Jak si vyrobit jednoduchý bezpečnostní alarm do auta.

Retro vychytávky od kutila Vaška

Retro nás baví a renovace starých zvonků, rozhlasu nebo kola není náročná. Kutil Václav Hála má takových zajímavostí plnou dílnu.

Šikovný kutil si vyrobil funkční repliku železničního přejezdu

Milovník vláčků si vytvořil vlastní a navíc i funkční repliku železničního přejezdu. Láďa Hruška vás za takovým milovníkem ve svého pořadu vezme.

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Osazování truhlíků

Osazování truhlíků

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.