Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě

Sluníčko si s námi letos hraje na schovávanou, kdo ale vsadí v letní zahrádce na modrou barvu, má svůj vlastní kousek nebe stále před očima. Modrá je oblíbená barva, prodlužuje pohled, záhonky se zdají delší a v kombinaci s oranžovou nebo červenou přinášejí léto i do deštivých dnů.

Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě
Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Tónů modré je velká škála, od jemné nebeské přes indigovou mořskou až po temně modrofialovou. Na jejich kombinace je třeba dávat trochu pozor a pokud si nejsme jistí, jakým odstínem nám květiny vykvetou, pak je raději nesázíme vedle sebe. U keřů a trvalek tenhle problém vyřeší první sezóna, s letničkami ale buďte opatrnější a raději je oddělte nějakou kontrastní barvou, ozdobnými travinami nebo pruhem trávníku.

Keře na pozadí

Modře kvetoucích keřů, které u nás můžete pěstovat kdekoliv, mnoho není. Stačí ale jedna bujně rozrostlá komule Davidova Empire Blue, Loching nebo Nanho Blue a od července do začátku září vytvoříte jasně modré pozadí pro záhony nebo součást živého plotu. Paličky modrých kvítků je v tomto období obsypaná také hebe Autumn Glory.

Vytváří kulovité husté keříky asi 60 cm vysoké, daří se jí v teplejších lokalitách a na slunných místech, na zimu je třeba ji dobře chránit před mrazem. Skutečně blankytnou modří zazáří koncem léta olověnec. Patří mezi středomořské rostliny, u nás jím zahradu vyzdobíte v létě, když ho v dekorativní nádobě umístíte jako soliter nebo jeho blízkostí rozjasníte jemněji modře kvetoucí letničkytrvalky na záhonu.

Zvonky a růžičky do skalek

Trvalky ozdobené květy ve tvaru zvonků působí vždy křehce a něžně. Většina z nich nežene do výšky a vytváří polštáře s jemnými lístky, ze kterých vyrážejí stvoly s různě velkými zvonečky. Po odkvětu jarních skalniček jsou tak krásnou letní výzdobou skalek, zvlášť když nakombinujte ranější a pozdní druhy. Zvonek broskvolistý kvete od června do srpna, zvonek okrouhlolistý vydrží kvést až do října. Nízká boubelka velkokvětá, skromná na půdu, ale choulostivá na přesazování a okopávání, bohatě kvete až do konce září.

Modrá záplava zvonků na skalce je zajímavá, většina zvonků má ale také bílé varianty a kombinace bílé a modré patří k nejjemnější a oku vždy lahodící skalkové dekoraci. V srpnu pokrývají drobnými kvítky kameny ve skalce také jasně modré rozrazily – rozrazil rezekvítek znáte určitě z lučních porostů, rozrazil rakouský je u nás vzácný, oba druhy můžete ale v zahradě využít právě na osázení skalky, jsou skromné a zvyklé na naše podnebí. Rozrazil rakouský má palice květů také ve tvaru zvonků, rezekvítek klasický pětiplátkový květ připomínající maličkou modrou růžičku. Zajímavé velké pravidelné okvětní plátky nesou také kakosty, ozdobné i bohatým členitým olistěním.

Vzrostlé záhony trvalek a letniček

Kombinace vysokých modrých trvalek – oměje šalamounku a stračky ostrožky nabízí přechod od světle modré až po sytou modrofialovou. Oměj kvete v pozdním létě, stračky už zjara, ale když je včas ostříháte, vykvétají v srpnu a září znovu. Obě rostliny se stejně jako vysoké letničky, například felicie kapská s kopretinovými světle modrými květy, statice limovka s trsy drobných kvítků na vysoké lodyze nebo chrpa modrá hodí také do letních vazeb, ve váze dlouho vydrží a jejich kombinace je na stole vznosnou bohatou modrou dekorací.

Letničky na záhony i do nádob

Nízké husté keříky nestařce s paličkami štětinovitých květů vypadají dobře v lemu záhonů i v květináčích. Půvabné drobné kvítky převislé lobelky drobné a pětilisté modré květyrůžovým středem, které zdobí poléhavé lodyhy drchničky modré se nejlépe vyjímají v zavěšených nádobách nebo volně splývající z truhlíků na oknech. Světle modře kvetoucí brutnák můžete vysázet třeba jako dekoraci k záhonku bylinekkvěty jsou jedlé, mají zvláštní pikantní chuť a ozdobíte jimi rychlé občerstvení v podobě salátu nebo jednohubky se sýrovou pomazánkou. Pokud chcete, aby vám modře kvetlplot nebo zástěna tvořící předěl mezi užitkovouokrasnou zahrádkou, nezapomeňte na svlačec tříbarevný. Pne se ochotně do velké výšky a kvete až do pozdního září.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vyrobit alarm do auta

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Urban představuje svoji vychytávku na alarm do auta, který vyrobil z bezdrátového zvonku.

Domácí kutil: alarm do auta

Jak si vyrobit jednoduchý bezpečnostní alarm do auta.

Retro vychytávky od kutila Vaška

Retro nás baví a renovace starých zvonků, rozhlasu nebo kola není náročná. Kutil Václav Hála má takových zajímavostí plnou dílnu.

Šikovný kutil si vyrobil funkční repliku železničního přejezdu

Milovník vláčků si vytvořil vlastní a navíc i funkční repliku železničního přejezdu. Láďa Hruška vás za takovým milovníkem ve svého pořadu vezme.

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Osazování truhlíků

Osazování truhlíků

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.