Mateřídouška a tymián – koření a léčivka

Ve starší literatuře o léčivých rostlinách najdeme také slovo dymián, lidové pojmenování pro bylinku užívanou hlavně proti kašli. Dymián je samozřejmě tymián a tymián je druh mateřídoušky. Je to trochu složité, že?

Mateřídouška a tymián – koření a léčivka
Mateřídouška a tymián – koření a léčivka (Zdroj: Lucie Peukertová)

Ve skutečnosti z hlediska léčivých účinků žádný problém mít nemusíte. Různé druhy mateřídoušek obsahují sice proměnlivé množství účinných silicí, to je ale řízeno spíše lokalitou, kde rostou, než konkrétním druhem. Rod mateřídouška (Thymus) je zkrátka takový rostlinný chameleon. S přesným určením se často perou i zkušení botanici, druhy se snadno kříží, vznikají různé vnitrodruhové taxony, které se znovu vracejí k původnímu druhu.

Na zahrádce nám tohle bádání vadit nemusí. Polštáře mateřídoušek jsou zpestřením skalekbylinkových záhonů díky něžným kvítkům i díky intenzivní uklidňující vůni. Stačí přejet rukou přes mladé lístky nebo kvítky a dlaň vám bude vonět několik hodin. Dá se říci, že čím intenzivněji rostlina voní, tím více obsahuje i léčivých silicí. Svou roli hraje hlavně nadmořská výška – mateřídoušky z horských poloh přijímají méně tepla a slunce a obsahují také méně léčivých látek.

Procházka přírodou

Při vší té složitosti určování přece jen v naší přírodě odlišíte sedm z asi 50 druhů mateřídoušek, které jsou domovem v Evropě, v severní Africe a v Číně. Mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides) roste na slunných loukách a stráních v nížinách i na horách. Poznáte ji podle sytě růžových květů, které na krátké stopce vytvářejí květenství v podobě vejčitého hroznu. Bohatě kvetoucí polštáře doslova poseté drobnými růžovými nebo bílými kvítkymateřídouška časná (Thymus praecox), bílé nebo světlounce růžové květy na vyšších stoncích najdete na mateřídoušce olysalé (Thymus glabrescens), od bílé po světle fialovou vykvétá mateřídouška panonská (Thymus pannonicus).

Všechny tři druhy jsou teplomilné a vyskytují se hlavně v nížinách. Naopak typicky horské jsou mateřídouška alpinská (Thymus alpestris) rostoucí v Krkonoších a mateřídouška ozdobná sudetská (Thymus pulcherrimus subsp. Sudeticus) z vysokých poloh Hrubého Jeseníku. Nejčastěji se setkáváme s mateřídouškou úzkolistou (Thymus serpyllum), které se daří na písčitých suchých stráních. Právě díky tomuto druhu si také představujeme mateřídoušku jako velice skromnou rostlinku, která se obejde bez vody a úrodné půdy. U šlechtěných zahradních druhů tomu tak ale úplně není, rozhodně jim neublížíte vysazením na záhonu či skalce vedle na výživu náročnějších polštářových rostlin jako jsou drobné hvozdíky, tařičky nebo floxy.

Letní ozdoba skalky i záhonu

Nizoučké polštáře bohatě kvetoucích mateřídoušek se rychle rozrůstají a kvetou prakticky po celé léto. Dokonce i usychající kvítky jsou stále velmi dekorativní, dlouho si ponechávají barvu a především nádhernou vůni. Mateřídouška výhony pokryje kámen ve skalce, ale stejně dekorativní bude i v lemu bylinkového záhonu, kde polštáře můžete různě tvarovat zastřihováním. Z přírody si přináší požadavek na spíše vápenité písčité půdy a vystačí si s nepatrnou zálivkou.

Jak je to tymiánem

Tymián obecný (Thymus vulgaris), používaný jako koření, pochází ze středomoří. U nás se mu v zahradách daří dobře, je o něco vyšší než naše mateřídoušky, místo poléhavých výhonů vytvoří spíše malý keřík. Použijete-li ale k přípravě omáček, drůbežích i vepřových pečení a na saláty usušenou kteroukoliv mateřídoušku, bude chuťový i aromatický efekt prakticky stejný. Tymián má jen o něco delší lístky, takže při sušení vznikají drobné jehličky, zatímco mateřídoušku musíte stříhat i s tuhou natí, aby vám při sušení nevznikla jen prachová drť. Jako čerstvou bylinku ji ale využít v kuchyni využijete bez problémů.

Čaje a sirupy

Čerstvou nebo sušenou nať s lístky mateřídoušky nebo tymiánové koření spařujeme na čaj, který pomáhá při zánětech průdušek, při úporném astmatickém kašli, ale i při horečnatých virových onemocněních. Silice pomáhají uvolňovat křečovité stažení průdušek a tím ulevují nemocným při potížích s nadechnutím. Tento protikřečový efekt se osvědčuje ale i v jiných případech, například při úporných menstruačních bolestech. Čaj se podává zpravidla třikrát denně, ale nesmí se pít dlouhodobě, protože některé látky v mateřídoušce jsou lehce toxické a mohou při předávkování způsobovat pocit omámení.

Pro děti je příjemnější mateřídouškový sirup, který vyrobíte snadno tak, že navlhčenou čerstvou nať s lístky pomačkáte a prosypete cukrem, v uzavřené napěchované sklenici necháte cukr rozpustit, pak slijete šťávu, zbylou nať propláchnete malým množstvím vody, tu přidáte ke šťávě a na mírném ohni odpaříte do hustého sirupu. Nesmí se vařit, abyste se nepřipravili o léčivé látky. Sirup se podává po malých lžičkách při kašli, nachlazení a chřipkách, ale také třeba při nadýmání a křečích v břiše. O dávkování platí samozřejmě totéž co u čajů.

TIP

Pro astmatiky

Při akutních potíž s bronchiálním astmatem můžete vyzkoušet čaj ze směsi mateřídouškyjitrocele 1:1. Lžičku směsi spaříte čtvrtlitrem horké vody a pro vitamin C a lahodnější chuť přidáte lžičku citrónové šťávy. Popíjí se šálek čaje 4-5x denně.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.