Mateřídouška a tymián – koření a léčivka

Ve starší literatuře o léčivých rostlinách najdeme také slovo dymián, lidové pojmenování pro bylinku užívanou hlavně proti kašli. Dymián je samozřejmě tymián a tymián je druh mateřídoušky. Je to trochu složité, že?

Mateřídouška a tymián – koření a léčivka
Mateřídouška a tymián – koření a léčivka (Zdroj: Lucie Peukertová)

Ve skutečnosti z hlediska léčivých účinků žádný problém mít nemusíte. Různé druhy mateřídoušek obsahují sice proměnlivé množství účinných silicí, to je ale řízeno spíše lokalitou, kde rostou, než konkrétním druhem. Rod mateřídouška (Thymus) je zkrátka takový rostlinný chameleon. S přesným určením se často perou i zkušení botanici, druhy se snadno kříží, vznikají různé vnitrodruhové taxony, které se znovu vracejí k původnímu druhu.

Na zahrádce nám tohle bádání vadit nemusí. Polštáře mateřídoušek jsou zpestřením skalekbylinkových záhonů díky něžným kvítkům i díky intenzivní uklidňující vůni. Stačí přejet rukou přes mladé lístky nebo kvítky a dlaň vám bude vonět několik hodin. Dá se říci, že čím intenzivněji rostlina voní, tím více obsahuje i léčivých silicí. Svou roli hraje hlavně nadmořská výška – mateřídoušky z horských poloh přijímají méně tepla a slunce a obsahují také méně léčivých látek.

Procházka přírodou

Při vší té složitosti určování přece jen v naší přírodě odlišíte sedm z asi 50 druhů mateřídoušek, které jsou domovem v Evropě, v severní Africe a v Číně. Mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides) roste na slunných loukách a stráních v nížinách i na horách. Poznáte ji podle sytě růžových květů, které na krátké stopce vytvářejí květenství v podobě vejčitého hroznu. Bohatě kvetoucí polštáře doslova poseté drobnými růžovými nebo bílými kvítkymateřídouška časná (Thymus praecox), bílé nebo světlounce růžové květy na vyšších stoncích najdete na mateřídoušce olysalé (Thymus glabrescens), od bílé po světle fialovou vykvétá mateřídouška panonská (Thymus pannonicus).

Všechny tři druhy jsou teplomilné a vyskytují se hlavně v nížinách. Naopak typicky horské jsou mateřídouška alpinská (Thymus alpestris) rostoucí v Krkonoších a mateřídouška ozdobná sudetská (Thymus pulcherrimus subsp. Sudeticus) z vysokých poloh Hrubého Jeseníku. Nejčastěji se setkáváme s mateřídouškou úzkolistou (Thymus serpyllum), které se daří na písčitých suchých stráních. Právě díky tomuto druhu si také představujeme mateřídoušku jako velice skromnou rostlinku, která se obejde bez vody a úrodné půdy. U šlechtěných zahradních druhů tomu tak ale úplně není, rozhodně jim neublížíte vysazením na záhonu či skalce vedle na výživu náročnějších polštářových rostlin jako jsou drobné hvozdíky, tařičky nebo floxy.

Letní ozdoba skalky i záhonu

Nizoučké polštáře bohatě kvetoucích mateřídoušek se rychle rozrůstají a kvetou prakticky po celé léto. Dokonce i usychající kvítky jsou stále velmi dekorativní, dlouho si ponechávají barvu a především nádhernou vůni. Mateřídouška výhony pokryje kámen ve skalce, ale stejně dekorativní bude i v lemu bylinkového záhonu, kde polštáře můžete různě tvarovat zastřihováním. Z přírody si přináší požadavek na spíše vápenité písčité půdy a vystačí si s nepatrnou zálivkou.

Jak je to tymiánem

Tymián obecný (Thymus vulgaris), používaný jako koření, pochází ze středomoří. U nás se mu v zahradách daří dobře, je o něco vyšší než naše mateřídoušky, místo poléhavých výhonů vytvoří spíše malý keřík. Použijete-li ale k přípravě omáček, drůbežích i vepřových pečení a na saláty usušenou kteroukoliv mateřídoušku, bude chuťový i aromatický efekt prakticky stejný. Tymián má jen o něco delší lístky, takže při sušení vznikají drobné jehličky, zatímco mateřídoušku musíte stříhat i s tuhou natí, aby vám při sušení nevznikla jen prachová drť. Jako čerstvou bylinku ji ale využít v kuchyni využijete bez problémů.

Čaje a sirupy

Čerstvou nebo sušenou nať s lístky mateřídoušky nebo tymiánové koření spařujeme na čaj, který pomáhá při zánětech průdušek, při úporném astmatickém kašli, ale i při horečnatých virových onemocněních. Silice pomáhají uvolňovat křečovité stažení průdušek a tím ulevují nemocným při potížích s nadechnutím. Tento protikřečový efekt se osvědčuje ale i v jiných případech, například při úporných menstruačních bolestech. Čaj se podává zpravidla třikrát denně, ale nesmí se pít dlouhodobě, protože některé látky v mateřídoušce jsou lehce toxické a mohou při předávkování způsobovat pocit omámení.

Pro děti je příjemnější mateřídouškový sirup, který vyrobíte snadno tak, že navlhčenou čerstvou nať s lístky pomačkáte a prosypete cukrem, v uzavřené napěchované sklenici necháte cukr rozpustit, pak slijete šťávu, zbylou nať propláchnete malým množstvím vody, tu přidáte ke šťávě a na mírném ohni odpaříte do hustého sirupu. Nesmí se vařit, abyste se nepřipravili o léčivé látky. Sirup se podává po malých lžičkách při kašli, nachlazení a chřipkách, ale také třeba při nadýmání a křečích v břiše. O dávkování platí samozřejmě totéž co u čajů.

TIP

Pro astmatiky

Při akutních potíž s bronchiálním astmatem můžete vyzkoušet čaj ze směsi mateřídouškyjitrocele 1:1. Lžičku směsi spaříte čtvrtlitrem horké vody a pro vitamin C a lahodnější chuť přidáte lžičku citrónové šťávy. Popíjí se šálek čaje 4-5x denně.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Skalničky

Skalničky kvetoucí v létě mohou být krásnou ozdobou naší zahrádky, pokud víme, jak na to.

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

Výsadba letniček do truhlíků

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.