Jarní cibuloviny potřebují do země už teď

Zahradníkův rok je uzavřený kruh činností. A tak i když se ještě těšíme z letošních pozdně letních a podzimních květů, je už třeba myslet na příští jaro. Mnoho cibulovin patří mezi první posly jara a pro své květy ještě teď potřebují získat sílu.

Jarní cibuloviny potřebují do země už teď
Jarní cibuloviny potřebují do země už teď (Zdroj: Lucie Peukertová)

Většinu cibulovin můžete sice vysazovat až do listopadu, jenže to už v našich krajích může ležet sníh a mrznout, takže lepší bude najít jim správné místo už v září, nejpozději v říjnu. Cibulky stihnou dobře zakořenit a bez potíží pod zemí přečkají zimu. Pro všechny platí jedno stejné pravidlo: sázejte je dostatečně hluboko, tak, aby nad sebou měly takovou vrstvu půdy, jak jsou samy velké. Pět centimetrů velká cibulka tulipánu tedy patří do jamky deset centimetrů hluboké, drobné centimetrové cibulce sněženky stačí dva centimetry.

Choulostivé krásky

Některé cibuloviny sice můžete ponechávat v zemi několik let, pro pěkné květy ale potřebují péči. Všechny tyto choulostivé druhy potřebují především teplo a slunce. Řebčíky potřebují lehčí a přirozeně vlhkou půdu, stejně jako bledule. Okrasné česneky zase mají rády slunné stanoviště, kde je dobré jim do půdy vpravit vápenaté hnojení. Vydatné hnojení pro květ v kypré hlinitopísčité zemině si žádají náročné hyacinty, i těm se nejlépe daří na slunci, maximálně v polostínu. Na mráz jsou kupodivu choulostivé také narcisy, i když je můžete vysadit třeba i do trávníku. Všechny tyto druhy je tedy dobré na zimu chránit vrstvou chvojí, které je zahřeje, ale zároveň nedovolí zadržovat kolem cibulí přebytečnou vodu, takže se nemusíte bát hniloby. Pokud ponecháváte cibule několik let v zemi na jednom místě, po čase se vyčerpají. Drobné rostliny, jako jsou bledule nebo narcisy, si při troše přihnojení a zimní ochraně vytvářejí bez potíží nové cibulky, takže vám samy po několik let vytvářejí oázy jarních květů. Velké cibule hyacintů, okrasných česneků nebo řebčíků se samovolně množí nerady. Po pár sezónách se vyčerpají a květů už se moc nedočkáte, je tedy lépe vysadit si nové. V září vysazujte také cibulky frézií, cikánské květiny, lesních zvonků, modrých lilií, ohňostrojky nebo pěknosemence. U těchto méně obvyklých druhů věnujte vždy pozornost doporučení zahradníka, u kterého cibule kupujete. Počítejte s tím, že většina exotických druhů u nás pod zemí mnoho sezón nepřežije, je vždy lepší vysadit s podzimem nové cibulky.

Odolní průvodci jarem

Drobné cibulky sněženek, ladoněk a modřenců nepotřebují žádnou zvláštní péči. Vykvetou ochotně na sluníčku i ve stínu pod stromy, kde se samy rozrostou do velké plochy a vytvoří tak půvabné první zářivé jarní zákoutí. Do lehčí hlinitopísčité půdy a na slunné stanoviště vysazujte krokusy a jarní odrůdy ocúnů. I tyto cibuloviny se rychle množí a na jaře krásně zdobí třeba ještě nevzrostlý trávník. Mezi vděčné cibuloviny patří i oblíbené tulipány. Jejich křehké stonky je jen třeba chránit před větrem, jinak se jim v dobré zemině bude dařit všude. Nejvíc pokvetou na slunném stanovišti. Pokud ovšem chcete nějaké zvláštní hybridní barvy či tvary květů, bude třeba je vysazovat vždy nové, odnožují sice cibule pod zemí, ty ale většinou nesou už jen zplanělé květy původních odrůd.

Hlízy a oddenky

Na podzim můžete vysadit také hlízy liliochvostce himálajského (Eremurus), které pod zemí dobře přečkají zimu. Pokud tuto vysokou trvalku pěstujete již letos, je lepší jí pro příští rok přesadit na jiné místo, bude mít bohatší květy. Dbejte o dobře propustnou písčitou půdu a zabraňte zimnímu přemokření třeba tím, že nad vysazený oddenek dáte na zimu obrácený květináč, pak se vám odmění nádhernými květy v červnu a červenci. Vyberte také slunné místo pro hlízy sasanek a pryskyřníků, stále přiměřeně vlhké stanoviště pro oddenky holandských kosatců a do skalky vysaďte cibulky kandíků a oddenky zakrslých kosatců. Od chvíle, kdy sejde sníh až do začátku léta vám budou cibuloviny pestře rozkvétat a zdobit zahradu.

TIP

Konvalinky a lilie

Voňavé kvítky konvalinek nacházíme v našich lesních porostech poměrně hojně. Oddenky si ale domů nenoste, v lese jsou chráněné. Lepší je koupit si třeba konvalinky v květináči, vyzdobit si jimi pokoj a po odkvětu je přesadit do lehké humózní půdy na zahradu, tam se vám budou ve stínu stromů bohatě rozrůstat a pokvetou mnoho let. Od září vysazujte také cibule lilií. Pamatujte, že potřebují výživnou zeminu a na zimu je třeba je chránit přikrytím, aby nevymrzly.

 

Publikováno: 04.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vysazování cibulovin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rady, jak správně vysazovat jarní cibuloviny.

Jak pěstovat cibuloviny v nádobách

Aby nám cibulky v záhonu pěkně kvetly, můžeme je zasadit do různých nádob. Ochráníme je před škůdci, kteří je ničí.

Péče o cibuloviny po odkvětu

Dnes nás Pavel Chlouba poučí o cibulovinách, jak je sázet, stříhat i zazimovat.

Výsadba jarních cibulovin

Víte, že říjen je ideální čas na výsadbu jarních cibulovin?

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.