Jarní cibuloviny potřebují do země už teď

Zahradníkův rok je uzavřený kruh činností. A tak i když se ještě těšíme z letošních pozdně letních a podzimních květů, je už třeba myslet na příští jaro. Mnoho cibulovin patří mezi první posly jara a pro své květy ještě teď potřebují získat sílu.

Jarní cibuloviny potřebují do země už teď
Jarní cibuloviny potřebují do země už teď (Zdroj: Lucie Peukertová)

Většinu cibulovin můžete sice vysazovat až do listopadu, jenže to už v našich krajích může ležet sníh a mrznout, takže lepší bude najít jim správné místo už v září, nejpozději v říjnu. Cibulky stihnou dobře zakořenit a bez potíží pod zemí přečkají zimu. Pro všechny platí jedno stejné pravidlo: sázejte je dostatečně hluboko, tak, aby nad sebou měly takovou vrstvu půdy, jak jsou samy velké. Pět centimetrů velká cibulka tulipánu tedy patří do jamky deset centimetrů hluboké, drobné centimetrové cibulce sněženky stačí dva centimetry.

Choulostivé krásky

Některé cibuloviny sice můžete ponechávat v zemi několik let, pro pěkné květy ale potřebují péči. Všechny tyto choulostivé druhy potřebují především teplo a slunce. Řebčíky potřebují lehčí a přirozeně vlhkou půdu, stejně jako bledule. Okrasné česneky zase mají rády slunné stanoviště, kde je dobré jim do půdy vpravit vápenaté hnojení. Vydatné hnojení pro květ v kypré hlinitopísčité zemině si žádají náročné hyacinty, i těm se nejlépe daří na slunci, maximálně v polostínu. Na mráz jsou kupodivu choulostivé také narcisy, i když je můžete vysadit třeba i do trávníku. Všechny tyto druhy je tedy dobré na zimu chránit vrstvou chvojí, které je zahřeje, ale zároveň nedovolí zadržovat kolem cibulí přebytečnou vodu, takže se nemusíte bát hniloby. Pokud ponecháváte cibule několik let v zemi na jednom místě, po čase se vyčerpají. Drobné rostliny, jako jsou bledule nebo narcisy, si při troše přihnojení a zimní ochraně vytvářejí bez potíží nové cibulky, takže vám samy po několik let vytvářejí oázy jarních květů. Velké cibule hyacintů, okrasných česneků nebo řebčíků se samovolně množí nerady. Po pár sezónách se vyčerpají a květů už se moc nedočkáte, je tedy lépe vysadit si nové. V září vysazujte také cibulky frézií, cikánské květiny, lesních zvonků, modrých lilií, ohňostrojky nebo pěknosemence. U těchto méně obvyklých druhů věnujte vždy pozornost doporučení zahradníka, u kterého cibule kupujete. Počítejte s tím, že většina exotických druhů u nás pod zemí mnoho sezón nepřežije, je vždy lepší vysadit s podzimem nové cibulky.

Odolní průvodci jarem

Drobné cibulky sněženek, ladoněk a modřenců nepotřebují žádnou zvláštní péči. Vykvetou ochotně na sluníčku i ve stínu pod stromy, kde se samy rozrostou do velké plochy a vytvoří tak půvabné první zářivé jarní zákoutí. Do lehčí hlinitopísčité půdy a na slunné stanoviště vysazujte krokusy a jarní odrůdy ocúnů. I tyto cibuloviny se rychle množí a na jaře krásně zdobí třeba ještě nevzrostlý trávník. Mezi vděčné cibuloviny patří i oblíbené tulipány. Jejich křehké stonky je jen třeba chránit před větrem, jinak se jim v dobré zemině bude dařit všude. Nejvíc pokvetou na slunném stanovišti. Pokud ovšem chcete nějaké zvláštní hybridní barvy či tvary květů, bude třeba je vysazovat vždy nové, odnožují sice cibule pod zemí, ty ale většinou nesou už jen zplanělé květy původních odrůd.

Hlízy a oddenky

Na podzim můžete vysadit také hlízy liliochvostce himálajského (Eremurus), které pod zemí dobře přečkají zimu. Pokud tuto vysokou trvalku pěstujete již letos, je lepší jí pro příští rok přesadit na jiné místo, bude mít bohatší květy. Dbejte o dobře propustnou písčitou půdu a zabraňte zimnímu přemokření třeba tím, že nad vysazený oddenek dáte na zimu obrácený květináč, pak se vám odmění nádhernými květy v červnu a červenci. Vyberte také slunné místo pro hlízy sasanek a pryskyřníků, stále přiměřeně vlhké stanoviště pro oddenky holandských kosatců a do skalky vysaďte cibulky kandíků a oddenky zakrslých kosatců. Od chvíle, kdy sejde sníh až do začátku léta vám budou cibuloviny pestře rozkvétat a zdobit zahradu.

TIP

Konvalinky a lilie

Voňavé kvítky konvalinek nacházíme v našich lesních porostech poměrně hojně. Oddenky si ale domů nenoste, v lese jsou chráněné. Lepší je koupit si třeba konvalinky v květináči, vyzdobit si jimi pokoj a po odkvětu je přesadit do lehké humózní půdy na zahradu, tam se vám budou ve stínu stromů bohatě rozrůstat a pokvetou mnoho let. Od září vysazujte také cibule lilií. Pamatujte, že potřebují výživnou zeminu a na zimu je třeba je chránit přikrytím, aby nevymrzly.

 

Publikováno: 04.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vysazování cibulovin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rady, jak správně vysazovat jarní cibuloviny.

Jak pěstovat cibuloviny v nádobách

Aby nám cibulky v záhonu pěkně kvetly, můžeme je zasadit do různých nádob. Ochráníme je před škůdci, kteří je ničí.

Péče o cibuloviny po odkvětu

Dnes nás Pavel Chlouba poučí o cibulovinách, jak je sázet, stříhat i zazimovat.

Výsadba jarních cibulovin

Víte, že říjen je ideální čas na výsadbu jarních cibulovin?

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.