Ořešáky pro úrodu i pro ozdobu

Chuť vlašských ořechů je lahodná a nezaměnitelná, ať už si loupete čerstvě dozrálé, usušené, nebo je přidáváte do pečiva či pro zpestření do salátů. Mohutný ořešák královský si ovšem může dopřát jen majitel dostatečně velké zahrady. Co ale zkusit jiné, menší ořešáky? Všechny jsou z okrasné zahradě velice dekorativní.

Ořešáky pro úrodu i pro ozdobu
Ořešáky pro úrodu i pro ozdobu (Zdroj: shutterstock.com)

​Ořešák královský (Juglans regia), tedy ten, který rodí vlašské ořechy, sice u nás není původní rostlinný druh, z teplejších krajů Středomoří k nám ale doputoval už v době bronzové a od té doby byl také vysazován. Přírodní druh je dlouhověký strom dorůstající až dvaceti metrů s vysokou a rozložitou korunou. Dnes se pěstují především odrůdy štěpované na podnože ořešáku černého, popelavého nebo královského. Mají kompaktnější vzrůst a plody s méně tvrdou skořápkou, než mají původní „kamenáče“.

Štěpy také dříve rodí – zatímco u semenáčů se dočkáme prvních ořechů až v patnáctém roce věku, šlechtěné odrůdy rodí od sedmého až osmého roku. V zahradě je ořešák se svými světlezelenými členitými listy s ostrou vůní dominantní ozdobou. Navíc, pokud se chcete dočkat bohaté úrody, je lépe vysadit alespoň tři stromy, které se budou vzájemně opylovat. Nemusí být blízko sebe, takže z nich můžete udělat třeba vertikální pilíře v rozích rozlehlejší zahrady. Potřebují ale v každém případě plné slunce, protože jejich doba dozrávání je dlouhá, vykvétají brzy na jaře a dozrávají až v druhé polovině září.

Slunečné stanoviště a dobře propustnou, spíše vápenitou půdu potřebuje také ořešák černý (Juglans nigra). Jeho původ je v Severní Americe. Má tvrdé a poměrně drobné ořechy, dozrávající až v polovině října. Poměrně rychle roste a je to vskutku obří listnáč, se štíhlou korunou vysokou až 30 metrů. Pokud pro něj máte prostor, může být králem vaší okrasné zahrady, má totiž velice efektní až 60 cm dlouhé lesklé sytě zelené zpeřené listy, které na stromě vydrží až do prvních větších mrazů a na jaře opět brzy vyrážejí z pupenů. Podobně jako ořešák královský je ve dřevu odolný i vůči vysokým mrazům kolem –25 °C. Větší problém je u obou druhů s jarními mrazíky, které často spálí všechny květy.

Méně často u nás vídáme další druhy ořešáků, přitom jejich nároky na půdu nejsou nijak velké. Potíž je vždy jen s jarními mrazy, které ničí květy a tím celou úrodu. Pokud se vám podaří je v kritických dnech „zmrzlíků“ ochránit třeba tím, že jim prostě pod korunou přitopíte malým ohníčkem a horkým popelem, ze kterého stoupá teplý vzduch, máte vyhráno. Pak se i od ořešáku popelavého (Juglans cinerea) s chlupatými matně zelenými listy, ořešáku japonského (Juglans ailantifolia) se zajímavou kulatou korunou a plstnatými listy až 90 cm dlouhými nebo ořešáku mandžuského (Junglans mandshurica) se stejně nápadným olistěním dočkáte úrody ořechů. Potřebují pro ně ale skutečně volné umístění, kam se dostane maximum slunečních paprsků i v podzimních dnech, dozrávají totiž dlouho do října i listopadu. Zejména japonský ořešák je v zemi svého původu velice oblíbený, jeho na obou koncích zašpičatělé ořechy jsou sice menší, ale jejich jádro je ceněno pro jemnou sladkou chuť.

Blízkými příbuznými ořešáků jsou také skutečně obří listnáče ořechovec pekan (Carya illinoensis) a ořechovec vejčitý (Carya ovata). V našich zahrádkách si dospělý strom dorůstající až do výšky 50 metrů a neméně rozložitý v koruně ani nedovedeme moc představit, trvá ovšem několik desetiletí, než se vzepne k takovému vzrůstu. V teplejších oblastech a na místě plně osluněném a chráněném před ledovým větrem si s nimi tedy můžete zaexperimentovat. Jejich olistění je velice ozdobné a směrem k podzimu se probarvují do žluté až zlatožluté barvy. Pekanové oříšky jsou v zemi původu – Severní Americe – stejně ceněné jako u nás vlašáky a jsou vyšlechtěny různé odrůdy. U nás se ale úrody dočkáte jen v málokterém roce, sklízejí se totiž až v listopadu a to už je v našich krajích krátký den na to, aby stačily plně dozrát. Jako okrasné stromy jsou ale i ořechovce v zahradě velice efektní.

Léčivá zeleň

Listy a zelené oplodí ořešáků obsahují látky působící proti bakteriím a houbám. Sušená droga je používaná k přípravě čajů podporujících trávení. Dokonce i u nás oblíbený doma vyráběný ořechový likér má údajně při střídmém požívání dobrý vliv na zažívací trakt. Tinktura z čerstvých listů pak pomáhá velmi dobře při hojení drobných poranění. Barvivo z listů a oplodí se často používá v krémech na opalování, protože látky v něm obsažené reagují s pokožkou tak, že se zbarvuje dožluta až dohněda. Ostrá vůně ořechových listů odpuzuje komáry i jiný hmyz – v zahradě tak strom funguje vlastně i jako repelent.

TIP: Letní salát s pekanovými ořechy

Natrhejte lístky rukoly, na ně rozdrobte nivu nebo jiný pikantní bílý sýr, na kousky nakrájené jablko a posypte nasekanými pekanovými ořechy. Zakápněte javorovým sirupem. Kontrastní chuti se nečekaně harmonicky doplňují do osvěžující letní delikatesy.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 02.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Jana Kopřivy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V následující reportáži si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

Dravý roztoč jako pomocník na zahradě

V zimních měsících je vhodná doba pro výsadbu dravého roztoče Typhlodromus pyri.

Poradna Václava Větvičky

Poradna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky

Opět zde máme oblíbenou rubriku listárna Václava Větvičky. I tentokrát si zodpovíme dotazy diváků.

Jaké listnaté dřeviny jsou vhodné na zahradu

Zařizujete si zahradu, nebo jen chcete zasadit stromy, abyste do budoucna měli více stínu? Představíme některé listnáče.

Využití spadaného listí na zahradě

Využití spadaného listí na zahradě

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.