Pěstujte sukulentní bonsaje

Pěstování a péče o klasické bonsaje není nikterak snadná záležitost, navíc se jedná o koníčka či zálibu, které je nutno se věnovat dlouhá léta, aby člověk docílil patřičných výsledků. Pro ty, kteří nejsou tolik trpěliví, anebo nemají dost času a přesto by se chtěli pěstování bonsají věnovat, máme radu – pěstujte sukulentní bonsaje. Rostou rychleji a péče o ně není obecně příliš těžká.

Pěstujte sukulentní bonsaje
Pěstujte sukulentní bonsaje (Zdroj: shutterstock.com)

Sukulenty jsou celkově velmi nenáročné rostliny a jejich pěstování má spoustu výhod oproti dřevinám, které se běžně jako bonsaje pěstují v interiérech. K výhodám sukulentních rostlin patří rychlý růst a dostatečná síla kmínku, pestrá paleta jejich druhů, naprostá nenáročnost na zálivku i hnojení a v neposlední řadě i jejich snadné množení.

Co se zálivky týče, postupuje se tak, že rostlinu pořádně zalijeme a poté necháme substrát zcela vyschnout. Sukulenty totiž nesnášejí přemokření, proto se velmi často stává, že je někteří pěstitelé zahubí právě nadměrným zaléváním, kdy rostliny uhynou v důsledku uhnití kořenů. Hnojení sukulentů se nedoporučuje vůbec, jelikož mají ve své genetické výbavě zafixováno vyžít i s málem, které jim poskytuje půda v jejich domovině, což je půda chudá na živiny.

Pamatujte, že tvarování sukulentních bonsají je zcela odlišně od tvarování bonsají dřevitých. Jsou to rostliny příliš křehké na to, aby se daly tvarovat pomocí drátu, takže se jejich růst upravuje pouze střihem a rovněž odstraňováním přebytečných výhonků, které vyrůstají z kmínků. Zkušení bonsajisté tvarování drátkem mohou samozřejmě vyzkoušet, nejlépe na silném kmínku tlustice (Crassula).

Pro záměr vytvořit ze sukulentů bonsaje se nejvíce osvědčují Crassula ovata, Crassula portulacea a C. portulacea mini, Crassula obliqua variegata, Portulacaria afra a P. afra variegata. Dají se však na způsob bonsají vytvořit i misky osazené netřesky (Sempervivum) které vypadají taktéž velmi půvabně, i když nemají klasický kmínek, pro bonsaje tolik typický.

Pěstujte sukulentní bonsaje
Pěstujte sukulentní bonsaje
Pěstujte sukulentní bonsaje
Pěstujte sukulentní bonsaje
Pěstujte sukulentní bonsaje
Pěstujte sukulentní bonsaje

Sukulenty, a to samozřejmě i ty, z nichž pěstujeme bonsaje, potřebují ke svému zdravému růstu dostatek světla a v zimním období se jim zavděčíme chladnější místností. Přes léto je můžeme venku letnit klasickým způsobem.

Abychom získali dostatečné množství rostlinek pro pěstování, množíme sukulenty řízkováním. Z mateřské rostliny získáme mnohdy i několik řízků, jelikož se dají množit i pouhým jedním listem, nejčastěji však odřezáváme větvičky nožem a několik hodin je necháme za působení okolního vzduchu zaschnout. V jejich případě nepoužíváme ani kořenový růstový stimulátor. Po zaschnutí větvičku nebo list zapíchneme do předem připraveného substrátu smíchaného v poměru 1:1:1 z písku, kompostu a substrátu pro pokojové rostliny. Na dno pěstebních nádob, tedy misek, umístíme drenáž v podobě štěrku, kamínků, hliněných střepů atd.

Náš tip: U tlustic (Crassula) lze použít k namnožení rostliny kteroukoli její část, a to i kmínek takřka neomezené tloušťky. Zakoření opravdu velmi snadno. Často na tlusticích totiž vznikají i drobné vzdušné kořínky.

Text: Zuzana Bohdalová

 

Publikováno: 02.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.