Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak

Borůvky jsou velice zdravé ovoce, které zlepšuje zrak a navíc pomáhá spalovat břišní tuk. Každý, kdo se někdy pokoušel zhubnout, má díky borůvkám nyní možnost vyzkoušet borůvkovou dietu. Zdravotní a kosmetické účinky borůvek jsou prokázané. Na vás už bude postarat se o to, aby za vás borůvky z vaší zahrady nesklidili ptačí mlsounové – kosi a špačci.

Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak
Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak (Zdroj: shutterstock.com)

Borůvky jsou velmi bohaté na antioxidanty, které dokážou měnit způsob zpracování a ukládání cukrů v těle. Takže už tato informace samotná by mohla být pro nejednu pěstitelku důvodem k jejich vysazení na zahradě.

Pro většinu z nás jsou borůvky spojené spíše s lesem než se zahradou.  Nejinak tomu bylo po dlouhá období i v Americe, pouze s tím rozdílem, že pro nás znamenají borůvky Vaccinium myrtillus, ale pro Indiány amerického východního pobřeží Vaccinium corymbosum. Období složitého šlechtění a neúspěšných pokusů o domestikaci původních druhů borůvek jsou naštěstí dávno za námi a my můžeme dnes pohlížet na jejich pěstování jako na poměrně snadnou záležitost.

Borůvky lze pěstovat poměrně úspěšně i na balkonech a terasách, pokud budou v dostatečně velkých kontejnerech. V zimě je však nutné chránit kořenové baly kontejnerovaných rostlin, neboť kořenový systém těchto rostlin na rozdíl od nadzemních částí, je vůči mrazu jen velmi málo odolný.

V zahradě bude pro borůvkové keře ideální osluněné místo v lehké, dobře propustné půdě s kyselou reakcí. Pro jejich výsadbu vykopejte díru  1×1 m do hloubky asi 60cm, tu vyplňte světlou rašelinou. Rašelinu navlhčete a můžete ihned začít s výsadbou keřů. Obdobným způsobem je možné vysazovat keře například do zvýšených záhonů z rašeliny. Jako bezkonkurenčně nejlepší materiál pro získání živin se pro borůvky ukázala být štěpkovaná borová kůra. Budeme-li potřebovat upravit půdní pH, lze k tomu využít práškovou síru. S jejím zapravováním do půdy však musíme začít už šest měsíců před jejich výsadbou.

Současný trh nabízí velké množství odrůd borůvek, existuje jich dokonce několik desítek. Pro výsadbu do zahrady však vybírejte spíše odrůdy velkoplodé. Vždy také zohledněte místní klimatické podmínky. Pokud ve vaší oblasti hrozí výskyt jarních mrazíků, nevybírejte ty nejranější odrůdy.  V případě, že u vás hrozí spíše brzký příchod podzimních mrazů, zvolte odrůdy ranější.

Borůvky jsou rostliny samosprašné, ale cizosprašnost u nich může velmi pozitivně ovlivnit násadu plodů, případně i jejich velikost. Proto je dobré na stanoviště vysazovat nejméně dvě odrůdy.

K nejranějším odrůdám patří Duke, keř dorůstající výšky až 180cm s poměrně pozdním kvetením. Plody má středně velké až velké a sklizeň je v jeho případě možná již v půli července. Tyto keře vyžadují silnější řez. Odrůda Spartan je keř s rozvolněným habitem. Hodí se právě do míst, kde se mohou vyskytnout jarní mrazíky. Kvete později a dozrává časně. Má velmi chutné kulaté plody, které dozrávají v druhé půlce července. Jedná se o poměrně vzrůstný typ s rozvolněným habitem, který může dosáhnout výšky také až kolem 180 cm. Na zahradách lze také velmi často spatřit odrůdu Patriot, která je poměrně tolerantní k zamokření a snáší i těžší půdy. Tyto keře mívají velmi početné kvetení, takže někdy je zapotřebí část květů odstranit. Typické jsou pro ni velké pevné plody oválného tvaru, středně modré barvy. Odrůda má skvělou odolnost vůči mrazu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 02.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat jostu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Josta je keř, který je silně odolný vůči chorobám, proto při jeho pěstování nepotřebujete chemické postřiky. Zvláště když víte, jak máte správně o jostu pečovat.

Na co si dát pozor na zahradě před začátkem jara

V tomto videu se podíváme na tipy, které byste na zahradě neměli opomenout. Máme hned několik připomínek.

Jarní péče o kanadské borůvky

Jarní péče o kanadské borůvky

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Uvažujete o pěstování kamčatských borůvek? Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže, jak tyto borůvky mohou pěstovat.

Odrůdy zeleniny, ovoce

Poradna Ludmily Duškové, kde nám představuje tradiční i netradiční druhy ovoce a zeleniny, např. různé druhy papriky, okurky, červené řepy, josty apod.

Odrůdy jahod a ledových salátů

Ludmila Dušková tentokrát představuje nové odrůdy jahod a ledového salátu.

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?