Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak

Borůvky jsou velice zdravé ovoce, které zlepšuje zrak a navíc pomáhá spalovat břišní tuk. Každý, kdo se někdy pokoušel zhubnout, má díky borůvkám nyní možnost vyzkoušet borůvkovou dietu. Zdravotní a kosmetické účinky borůvek jsou prokázané. Na vás už bude postarat se o to, aby za vás borůvky z vaší zahrady nesklidili ptačí mlsounové – kosi a špačci.

Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak
Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak (Zdroj: shutterstock.com)

Borůvky jsou velmi bohaté na antioxidanty, které dokážou měnit způsob zpracování a ukládání cukrů v těle. Takže už tato informace samotná by mohla být pro nejednu pěstitelku důvodem k jejich vysazení na zahradě.

Pro většinu z nás jsou borůvky spojené spíše s lesem než se zahradou.  Nejinak tomu bylo po dlouhá období i v Americe, pouze s tím rozdílem, že pro nás znamenají borůvky Vaccinium myrtillus, ale pro Indiány amerického východního pobřeží Vaccinium corymbosum. Období složitého šlechtění a neúspěšných pokusů o domestikaci původních druhů borůvek jsou naštěstí dávno za námi a my můžeme dnes pohlížet na jejich pěstování jako na poměrně snadnou záležitost.

Borůvky lze pěstovat poměrně úspěšně i na balkonech a terasách, pokud budou v dostatečně velkých kontejnerech. V zimě je však nutné chránit kořenové baly kontejnerovaných rostlin, neboť kořenový systém těchto rostlin na rozdíl od nadzemních částí, je vůči mrazu jen velmi málo odolný.

V zahradě bude pro borůvkové keře ideální osluněné místo v lehké, dobře propustné půdě s kyselou reakcí. Pro jejich výsadbu vykopejte díru  1×1 m do hloubky asi 60cm, tu vyplňte světlou rašelinou. Rašelinu navlhčete a můžete ihned začít s výsadbou keřů. Obdobným způsobem je možné vysazovat keře například do zvýšených záhonů z rašeliny. Jako bezkonkurenčně nejlepší materiál pro získání živin se pro borůvky ukázala být štěpkovaná borová kůra. Budeme-li potřebovat upravit půdní pH, lze k tomu využít práškovou síru. S jejím zapravováním do půdy však musíme začít už šest měsíců před jejich výsadbou.

Současný trh nabízí velké množství odrůd borůvek, existuje jich dokonce několik desítek. Pro výsadbu do zahrady však vybírejte spíše odrůdy velkoplodé. Vždy také zohledněte místní klimatické podmínky. Pokud ve vaší oblasti hrozí výskyt jarních mrazíků, nevybírejte ty nejranější odrůdy.  V případě, že u vás hrozí spíše brzký příchod podzimních mrazů, zvolte odrůdy ranější.

Borůvky jsou rostliny samosprašné, ale cizosprašnost u nich může velmi pozitivně ovlivnit násadu plodů, případně i jejich velikost. Proto je dobré na stanoviště vysazovat nejméně dvě odrůdy.

K nejranějším odrůdám patří Duke, keř dorůstající výšky až 180cm s poměrně pozdním kvetením. Plody má středně velké až velké a sklizeň je v jeho případě možná již v půli července. Tyto keře vyžadují silnější řez. Odrůda Spartan je keř s rozvolněným habitem. Hodí se právě do míst, kde se mohou vyskytnout jarní mrazíky. Kvete později a dozrává časně. Má velmi chutné kulaté plody, které dozrávají v druhé půlce července. Jedná se o poměrně vzrůstný typ s rozvolněným habitem, který může dosáhnout výšky také až kolem 180 cm. Na zahradách lze také velmi často spatřit odrůdu Patriot, která je poměrně tolerantní k zamokření a snáší i těžší půdy. Tyto keře mívají velmi početné kvetení, takže někdy je zapotřebí část květů odstranit. Typické jsou pro ni velké pevné plody oválného tvaru, středně modré barvy. Odrůda má skvělou odolnost vůči mrazu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 02.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat jostu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Josta je keř, který je silně odolný vůči chorobám, proto při jeho pěstování nepotřebujete chemické postřiky. Zvláště když víte, jak máte správně o jostu pečovat.

Na co si dát pozor na zahradě před začátkem jara

V tomto videu se podíváme na tipy, které byste na zahradě neměli opomenout. Máme hned několik připomínek.

Jarní péče o kanadské borůvky

Jarní péče o kanadské borůvky

Jak pěstovat kanadské a kamčatské borůvky

Pěstování kanadských a kamčatských borůvek je podmíněno výběrem stanoviště, přípravou výsadbového místa nebo hnojení.

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Uvažujete o pěstování kamčatských borůvek? Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže, jak tyto borůvky mohou pěstovat.

Odrůdy zeleniny, ovoce

Poradna Ludmily Duškové, kde nám představuje tradiční i netradiční druhy ovoce a zeleniny, např. různé druhy papriky, okurky, červené řepy, josty apod.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.