Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak

Borůvky jsou velice zdravé ovoce, které zlepšuje zrak a navíc pomáhá spalovat břišní tuk. Každý, kdo se někdy pokoušel zhubnout, má díky borůvkám nyní možnost vyzkoušet borůvkovou dietu. Zdravotní a kosmetické účinky borůvek jsou prokázané. Na vás už bude postarat se o to, aby za vás borůvky z vaší zahrady nesklidili ptačí mlsounové – kosi a špačci.

Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak
Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak (Zdroj: shutterstock.com)

Borůvky jsou velmi bohaté na antioxidanty, které dokážou měnit způsob zpracování a ukládání cukrů v těle. Takže už tato informace samotná by mohla být pro nejednu pěstitelku důvodem k jejich vysazení na zahradě.

Pro většinu z nás jsou borůvky spojené spíše s lesem než se zahradou.  Nejinak tomu bylo po dlouhá období i v Americe, pouze s tím rozdílem, že pro nás znamenají borůvky Vaccinium myrtillus, ale pro Indiány amerického východního pobřeží Vaccinium corymbosum. Období složitého šlechtění a neúspěšných pokusů o domestikaci původních druhů borůvek jsou naštěstí dávno za námi a my můžeme dnes pohlížet na jejich pěstování jako na poměrně snadnou záležitost.

Borůvky lze pěstovat poměrně úspěšně i na balkonech a terasách, pokud budou v dostatečně velkých kontejnerech. V zimě je však nutné chránit kořenové baly kontejnerovaných rostlin, neboť kořenový systém těchto rostlin na rozdíl od nadzemních částí, je vůči mrazu jen velmi málo odolný.

V zahradě bude pro borůvkové keře ideální osluněné místo v lehké, dobře propustné půdě s kyselou reakcí. Pro jejich výsadbu vykopejte díru  1×1 m do hloubky asi 60cm, tu vyplňte světlou rašelinou. Rašelinu navlhčete a můžete ihned začít s výsadbou keřů. Obdobným způsobem je možné vysazovat keře například do zvýšených záhonů z rašeliny. Jako bezkonkurenčně nejlepší materiál pro získání živin se pro borůvky ukázala být štěpkovaná borová kůra. Budeme-li potřebovat upravit půdní pH, lze k tomu využít práškovou síru. S jejím zapravováním do půdy však musíme začít už šest měsíců před jejich výsadbou.

Současný trh nabízí velké množství odrůd borůvek, existuje jich dokonce několik desítek. Pro výsadbu do zahrady však vybírejte spíše odrůdy velkoplodé. Vždy také zohledněte místní klimatické podmínky. Pokud ve vaší oblasti hrozí výskyt jarních mrazíků, nevybírejte ty nejranější odrůdy.  V případě, že u vás hrozí spíše brzký příchod podzimních mrazů, zvolte odrůdy ranější.

Borůvky jsou rostliny samosprašné, ale cizosprašnost u nich může velmi pozitivně ovlivnit násadu plodů, případně i jejich velikost. Proto je dobré na stanoviště vysazovat nejméně dvě odrůdy.

K nejranějším odrůdám patří Duke, keř dorůstající výšky až 180cm s poměrně pozdním kvetením. Plody má středně velké až velké a sklizeň je v jeho případě možná již v půli července. Tyto keře vyžadují silnější řez. Odrůda Spartan je keř s rozvolněným habitem. Hodí se právě do míst, kde se mohou vyskytnout jarní mrazíky. Kvete později a dozrává časně. Má velmi chutné kulaté plody, které dozrávají v druhé půlce července. Jedná se o poměrně vzrůstný typ s rozvolněným habitem, který může dosáhnout výšky také až kolem 180 cm. Na zahradách lze také velmi často spatřit odrůdu Patriot, která je poměrně tolerantní k zamokření a snáší i těžší půdy. Tyto keře mívají velmi početné kvetení, takže někdy je zapotřebí část květů odstranit. Typické jsou pro ni velké pevné plody oválného tvaru, středně modré barvy. Odrůda má skvělou odolnost vůči mrazu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 02.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat jostu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Josta je keř, který je silně odolný vůči chorobám, proto při jeho pěstování nepotřebujete chemické postřiky. Zvláště když víte, jak máte správně o jostu pečovat.

Na co si dát pozor na zahradě před začátkem jara

V tomto videu se podíváme na tipy, které byste na zahradě neměli opomenout. Máme hned několik připomínek.

Jarní péče o kanadské borůvky

Jarní péče o kanadské borůvky

Jak pěstovat kanadské a kamčatské borůvky

Pěstování kanadských a kamčatských borůvek je podmíněno výběrem stanoviště, přípravou výsadbového místa nebo hnojení.

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Uvažujete o pěstování kamčatských borůvek? Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže, jak tyto borůvky mohou pěstovat.

Odrůdy zeleniny, ovoce

Poradna Ludmily Duškové, kde nám představuje tradiční i netradiční druhy ovoce a zeleniny, např. různé druhy papriky, okurky, červené řepy, josty apod.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.