Grilovací sezóna začíná v Hornbachu

Letošní grilovací sezóna se pomalu rozjíždí, takže je nejvyšší čas na pořízení kvalitního grilu. Co je nového na trhu a podle čeho můžete vybírat?

Grilovací sezóna začíná v Hornbachu
Grilovací sezóna začíná v Hornbachu (Zdroj: shutterstock.com)

Na trhu existují v zásadě tři typy grilů – grily na dřevěné uhlí, plynové grily a elektrické grily. Záleží tak na tom, jaký typ grilování preferujete právě vy.

Jaký typ grilu?

Elektrické grily jsou určeny spíše do kuchyní. Jejich výhodou je možnost nastavení přesné teploty, a protože mají teflonový povrch, snadno se čistí a udržují. „Při výběru elektrických grilů je potřeba dbát na to, aby spirála byla schovaná. Tuk pak odkapává do speciální misky a ne na spirálu, kde by se připaloval,“ říká Daniel Brychta, odborník na Zahradu z projektového marketu Hornbach a dodává: „Na zahrady a pro ten správný požitek z grilování tak doporučujeme spíše plynové či grily na dřevěné uhlí.“

Maso z grilu na dřevěné uhlí má velmi lahodnou a specifickou chuť. Díky snížené možnosti regulace teploty se ale často připaluje. Připálené maso je podle lékařů karcinogenní a proto je důležité u grilování být a maso pravidelně obracet. „Grily na dřevěné uhlí jsou k dostání ve všech velikostech a tvarech, jsou snadno přenosné, ale problémem u nich je dlouhá příprava k jejich rozpálení a snížená možnost regulace teploty,“ hodnotí Daniel Brychta a dodává: „Použitím speciálních briket lze u grilů na dřevěné uhlí docílit i velmi vysokých teplot, což je dobré například pro zapékání“.

Pokud jste spíše příznivci plynových grilů, tak vás jistě potěší, že teploty lze regulovat přesně, můžete tak pokrmy připravovat i metodou „slow cooking“, která je v současnosti jedna z nejoblíbenějších. Maso se totiž nepřipaluje a je možné ho se stoprocentní přesností připravit na medium nebo medium rare, tedy středně propečené. U plynových grilů se doporučuje velká opatrnost při manipulaci s plynovou bombou.
Jestliže chcete letošní léto proměnit v nezapomenutelnou grilovací sezónu, pořiďte si gril od firmy Tenneker, který je exkluzivně k dostání pouze v prodejnách Hornbach. Jeho rošt je ze silné, speciálně upravené oceli, která rovnoměrně přenáší teplotu, takže se maso tak snadno nepřipaluje. Navíc má i desetiletou záruku. Z nabídky si vybere opravdu každý. Koupit si totiž můžete jak prostornou grilovací pánev, jejíž teplotu si můžete sami nastavit, tak i klasické plynové nebo briketové grily s odkladovou plochou. Zajímavostí jsou kotlíkové a závěsné grily, které oceníte hlavně na balkoně nebo terase. Kromě grilů si od firmy Tenneker můžete koupit i nejrůznější grilovací kleště a pomůcky, a také speciální brikety.

Několik zásad správného grilování

  • Všechny pokrmy s dobou přípravy kratší než 30 minut (steaky, klobásy, špízy, kotlety, zelenina) jsou určeny k přímému grilování – nepotřebují poklop. Nenechávejte je na roštu příliš dlouho, ať se nevysuší nebo nespálí.
  • Pečeně, celé kuře nebo žebírka mají dobu přípravy delší než 30 minut, doporučují se opékat s použitím poklopu. Teplo se pod poklopem odráží a miska s vodou umístěná přímo pod grilovaný pokrm zabrání jeho vysoušení.
  • Na dřevěné uhlí používejte speciální podpalovače
  • Počkejte, až podpalovač vyhoří a uhlíky jsou rozpálené, pak teprve vložte maso na rošt.
  • Plynové grily zapalujte pouze při otevřeném poklopu. (pravidelně kontrolujte a čistěte záchytné misky na tuk)

Grilování už nemůže být snažší!

Komerční prezentace

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Láďa Hruška - gril BefHome

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Grilování s kvalitním grilem a návodem od Ládi Hrušky je opravdu hračka.

Gril na zimu

Pan Modelský představuje gril, na kterém jde grilovat i v zimě. A navíc se dá využít i jako trouba nebo udírna.

Jak si vyrobit domácí gril

Jak si vyrobit domácí gril

Udírna a gril ze starých sporáků

jak si vyrobit třípatrový gril s udírnou ze starých sporáků

Domácí kutil: gril se šesti funkcemi

Domácí kutil představuje svůj gril se šesti funkcemi.

Zásady správného grilování

Zásady správného grilování a také o nešvarech při grilování prozradí mistr grilu Jiří Rašovský