Okrasný tabák do záhonů i do truhlíku

Tabáku rozeznáváme několik druhů. Každý je pěstován za jiným účelem, každý má jinou podobu. Tabák křídlatý aneb jasmínový je jedním z těchto druhů. Pěstujeme jej pro okrasu svých zahrad. Ovšem i v truhlících a jiných nádobách nadělá velkou parádu a může se stát okrasou teras a okenních parapetů.

Okrasný tabák do záhonů i do truhlíku
Okrasný tabák do záhonů i do truhlíku (Zdroj: shutterstock.com)

O původu rostliny

V roce 1560 přivezl první listy a semena tabáku do Evropy francouzský lékař a diplomat Jean Nicot. V následujících letech se postaral o rozšíření informací o tabáku a jeho pěstování pro lékařské účely. Jako léčivou bylinu používali tabák a kouřili jej při růžných náboženských rituálech již domorodci v Jižní Americe.

Užitkové formy tabáků

Pro kuřáky se sklízejí, fermentují a suší listy z tabáku virginského neboli obecného (Nicotiniana tabacum). Ten má sytě růžové květy. Dále se k těmto účelům využívá tabák selský (N. rustica) se zelenožlutými květy. Okrasné tabáky však mají zcela jiný původ, vznikly prošlechtěním jiných druhů. V tropické jižní Americe, ve své oblasti původu, se tabák vyskytuje v padesáti různých druzích. Má navíc nejrůznější podobu, může mít vzhled bylin, a to vytrvalých, nebo jednoletých, keřů či polokeřů.

Okrasné tabáky

Okrasné tabáky  Nicotiniana alata (Nicotiniana affinis) vyséváme již začátkem dubna do truhlíků. Vzrostlé sazenice přepichujeme do nádob, v nichž je ponecháme do konce května. Po zmrzlých mužích je můžeme vysazovat ven. Vysazujeme buďto volně do záhonů anebo do okrasných nádob umístěných na terasách i jinde. Nízké druhy okrasného tabáku v nádobách a květinových truhlících zkrášlí okno či terasu. Skvěle vypadají v kombinaci s hlazencem, lobelkami anebo petúniemi.

Jak vyniknou v zahradě

Krása vysokých druhů okrasného tabáku vynikne v pozadí rozměrných záhonů. Vyšší formy dosahují výšky i přes 1 m, například Nicotinana sylvestris. Jeho bílé květy se dají velmi dobře kombinovat s kteroukoli další barvou v okolí pěstovaných rostlin, zvláště dobře vyniknou ve výsadbě červených jiřinek.  Ve skupině vyšších letniček anebo také jako atraktivní solitéra vynikají vysoké argentinské tabáky lesní.  Bílé rourkovité květy těchto rostlinných druhů nádherně a velmi intenzivně voní. Otevřené jsou vždy jen ve dne.

Různé další odrůdy

Podle načervenalého žebra na velkém listu a hlavně podle jeho obřího vzrůstu poznáte až čtyřmetrový polokeřovitý tabák Nicotiniana tomentosa (Nicotiana colossea). Dorůstá někdy až do výšky 4 metrů. Poznáte jej nejen podle obřího vzrůstu, ale i podle načervenalého žebra na velkém listu. Původně byl vyhledávanou rostlinou pro zámecké zahrady. Nízké druhy okrasného tabáku, jako odrůda Havana, stejně jako odrůda Nicky, jsou hybridy, které dokážou v krátké době vytvořit  třapatý lem doslova obalený květy. Odrůda „Havana Appleblossom“ má květy velké, růžově nadýchnuté a tmavnoucí směrem k okrajům. Může nám tedy připomínat jabloňové květy.

Odrůda pro nádoby a truhlíky jako ulitá

Odrůda Rosa Gnom je ideální pro květinové truhlíky, nádoby, případně i do skalek, dorůstá totiž výšky pouhých 25 cm. Doslova nádhernou kombinaci vytvoříte jejich spojením s dalšími balkonovými rostlinami kvetoucími v pastelových tónech.

Krásné květy i příjemná vůně potěší

Okrasný tabák a jeho silně vonící sametové květy vnesou do zahrad opravdu příjemnou atmosféru slunných exotických zemí.  Tabáky jsou rychle rostoucí letničky.  Kvetou nepřetržitě od července do zámrazu. Stavbou rostlinného těla jsou poměrně rozložité a hustě olistěné. Na zahradách mohou pomoci vyplnit méně vzhledná místa, stejně tak půvabně zaplní prázdný pruh vedle plotu, garáže nebo místa na popelnice. U rostlin okrasného tabáku jsou všechny části jedovaté, musíme být tedy při jeho pěstováním opatrní, hlavně tam, kde jsou malé děti, psi a kočky.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Tabák

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Prima Nápady - Tabák

Pěstování nikotiany

O pěstování rostliny nikotiany.

Méně známé letničky

Představení méně známých letniček pro balkony i ozdobení krajů záhonů

Rané odrůdy zeleniny, jarní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové.

Výběr okrasných keřů kvetoucích na jaře

Okrasné keře na zahradu, jejích pěstování a seznámení s méně známými kultivary keřů představí pan Vlastimil Kastner

Okrasné traviny pro zahradu

Okrasné traviny pro zahradu

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.